موج

ابراهیم کالین:

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: همکاری ما در سطح دوجانبه است نه هماهنگی در قالب ناتو. ما می‌توانیم سامانه اس - ۴۰۰ را به صورت مستقل به کار گیریم.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه گفت: ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه تصمیم دارد هفته اول ژانویه به ترکیه سفر کرده و با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه دیدار کند.

وی گفت: پوتین و اردوغان درباره روابط دوجانبه و جزئیات توافق درباره آنکارا و مسکو درخصوص عقب‌نشینی یگان‌های کرد از مناطق مجاور مرزهای ترکیه بحث و گفت‌وگو خواهند کرد.

پوتین و اردوغان طی دیدار اخیرشان در سوچی با عقب‌نشینی نیروهای کرد تا مسافت ۳۰ کیلومتری مرزهای ترکیه و استقرار نیروهای سوریه در مرزها توافق کردند.

ابراهیم کالین همچنین اعلام کرد که از جمعه هماهنگی میان واشنگتن و آنکارا درخصوص پرونده اس ۴۰۰ روسیه و جنگنده‌های اف - ۳۵ آمریکا آغاز شده است.

کالین تأکید کرد که اردوغان و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا او و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا را به هماهنگی درباره این موضوع مامور کرده‌اند.

وی گفت: همکاری ما در سطح دوجانبه است نه هماهنگی در قالب ناتو. ما می‌توانیم سامانه اس - ۴۰۰ را به صورت مستقل به کار گیریم.

کالین گفت: هیئت ترکیه با دیدگاه واضحی به واشنگتن رفت و طرح‌هایی را بسیار صریح ارائه کرد. در این دیدار درباره مسائل مهمی از جمله منطقه امن در سوریه گفت‌وگو شد.

وی تأکید کرد: ترامپ به شکل مفصل درباره تعداد آوارگان در ترکیه و اماکنی که احتمالا به آنجا بازمی‌گردند سؤال کرد و گفت که اروپا باید به ترکیه کمک کند. ترامپ و اردوغان توافق کردند که این موضوع را با ناتو مورد بررسی قرار دهند.

کالین افزود: اردوغان طی نشست ماه دسامبر ناتو این  موضوع را مطرح خواهد کرد. همه مشکلات حل نشده‌اند اما باید این مرحله را به خوبی اداره کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها