موج

سخنگوی ارشد دولت ژاپن گفت: توکیو اعزام نیرو برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا را بررسی نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، درحالیکه  جان بولتون   مشاور امنیت ملی کاخ سفید برای جلب حمایت دولت ژاپن درخصوص تشکیل ائتلاف نظامی دریایی در تنگه هرمز به توکیو سفر کرده است، سخنگوی ارشد دولت ژاپن امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد: هیچ تغییری در موضع پیشین این کشور به وجود نیامده و بنابراین توکیو اعزام نیرو برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا را بررسی نخواهد کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، یوشیهیده سوگا سخنگوی دولت ژاپن در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا موضعی که پیش از این توسط تاکشی ایوایا مطرح شده بود، تغییر کرده، گفت:‌همانطور است که وزیر ایوایا گفته است.

روز گذشته (دوشنبه)، خبرگزاری «کیودو» ژاپن گزارش کرد که مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نشست‌هایی را با مقامات ارشد ژاپن برگزار کرد و انتظار می‌رود در این نشست‌ها در خصوص طرح واشنگتن برای تشکیل یک ائتلاف چندملیتی برای آنچه که محافظت از امنیت عبور و مرور کشتی‌ها در تنگه هرمز خوانده‌ شده، بحث‌ها و گفت‌وگوهایی انجام گرفته باشد. 

اواخر تیرماه، وزیر دفاع ژاپن تصریح کرده بود که توکیو هیچ طرحی برای اعزام نیروهای ژاپنی به غرب آسیا برای پیوستن به ائتلاف نظامی پیشنهادی آمریکا در راستای تضمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز ندارد. 

به دنبال حمله به دو نفتکش در دریای عمان در ماه گذشته میلادی که یکی از این نفتکش‌ها متعلق به یک شرکت ژاپنی بود آمریکا با متهم کردن ایران به دست داشتن در این حملات طرحی برای تشکیل یک ائتلاف نظامی در راستای حفاظت از کشتی‌های تجاری در آبهای خلیج فارس به کشورهای مختلف ارائه کرده است. 

پس از آن انگلیس به طور غیرقانونی، نفتکش حامل نفت ایران را در تنگه جبل الطارق توقیف کرد و روز پنجشنبه نیز، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یک فروند نفتکش انگلیسی را به دلیل عدم رعایت قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی در تنگه هرمز توقیف کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها