وزارت خارجه قطر اعلام کرد: معاون وزیر خارجه ایران در دیدار با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، آمادگی این کشور را برای مذاکره با کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس درخصوص ثبات و امنیت منطقه مورد تأکید قرار داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از القدس العربی، وزارت خارجه قطر عصر دیروز در بیانیه‌ای مدعی شد: سیدعباس عراقچی‏ معاون وزیر خارجه ایران در دیدار با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر ، آمادگی این کشور را برای مذاکره با کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس درخصوص ثبات و امنیت منطقه مورد تأکید قرار داد.

عراقچی، روز گذشته در آخرین مقصد سفر منطقه‌ای خود وارد دوحه شد. طبق این بیانیه، «بررسی تحولات اوضاع در منطقه از محورهای این دیدار بود. طرفین نگرانی‌شان را از تنش‌ها و مشکلات موجود در منطقه اعلام و بر اهمیت گفت‌وگو برای حل این مشکلات تأکید کردند».

معاون وزیر خارجه ایران، که پیش از این به عمان و کویت سفر و با مقامات این کشور دیدار کرده بود، اعلام کرد که اولویت ایران گفت‌وگو با کشورهای منطقه است که می‌تواند مسیر اعتمادسازی و تعامل سازنده میان کشورهای همسایه در خلیج‌فارس را از طریق سازو کارهایی مانند امضای پیمان عدم تجاوز و تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه در خلیج‌فارس هموار کند.

این دیپلمات ارشد ایرانی تأکید کرد که برقراری ثبات و امنیت در منطقه زمانی محقق می‌شو که منافع ملی و اقتصادی تمامی کشورهای آن تضمین شود.

طبق این بیانیه، عراقچی افزود: « جمهوری اسلامی ایران همواره نقش خود را در تامین امنیت منطقه ایفا کرده است اما آمریکا و رژیم صهیونیستی و کشورهایی که با آنها همراهی می‌کنند باید مسئولیت تبعات تنش‌آفرینی‌های خود را بپذیرند.»

معاون وزیر خارجه ایران بار دیگر مخالفت کشورش را با مذاکره با ایالات متحده آمریکا اعلام کرد.

طبق این گزارش، وزیر خارجه قطر اواسط ماه جاری میلادی در سفری برنامه‎ریزی نشده وارد تهران شد و با مقامات ایرانی، از جمله « محمد جواد ظریف » وزیر خارجه ایران دیدار کرد.