شکست گفت‌وگوهای ترزا می و جرمی کوربین رئیس حزب کارگر انگلیس موجب شد هم‌حزبی‌های محافظه‌کارش او را به باد انتقاد بگیرند.

به گزارش خبرگزاری موج، شکست مذاکرات نخست‌وزیر بریتانیا با رهبر حزب مخالف برای جلب موافقت حزب کارگر با توافق برگزیت، موج انتقادات هم‌حزبی‌هایش را به‌دنبال داشت و بسیاری خواهان استعفای هرچه سریع‌تر او شدند.

از سوی دیگر طبق نتایج تحقیر‌آمیز یک نظرسنجی، حزب محافظه‌کار انگلیس با دریافت تنها ۹ درصد آرای انتخابات پیش‌روی پارلمان اروپا، شکست سنگینی خواهد خورد. این اتفاقات موجب شده بسیاری از افراد رده‌بالای این حزب از ترزا می بخواهند استعفای خود را امضا کند.

یکی از وزرای سابق دولت انگلیس در این‌باره گفت: ترزا می حرفی برای گفتن ندارد... دیگر کسی به او اعتماد ندارد».

حامیان حزب کارگر از جرمی کوربین خواسته‌اند با استفاده از این موقعیت اعلام کند همه گزینه‌ها مردود هستند و برای اجرای همه‌پرسی دوم برای اجرای برگزیت به دولت می فشار بیاورد.

کوربین پس از ۶ هفته مذاکره با دولت انگلیس به‌طور غیرمنتظره‌ای از گفت‌وگوها خارج شد و اعلام کرد: «تا آنجا که امکان داشت پیش رفتیم» و دو حزب «در پر کردن فاصله‌های سیاسی ناتوان بودند».

از سوی دیگر ترزا مِی در کمپین انتخاباتی پارلمان اروپا تلاش کرد حزب کارگر را مورد سرزنش قرار دهد. او گفت: «نتوانستیم بر این حقیقت فائق بیاییم که موضع مشترکی در حزب کارگر وجود ندارد که آیا می‌خواهند برگزیت را به انجام برسانند یا همه‌پرسی دوم را برگزار کنند که آن را معکوس می‌کند».

روزنامه «گاردین» در این باره نوشت، کوربین اظهار داشت: «بازی تمام شد... ما کاملاً متقاعد شده‌ایم که پارلمان راهی برای متوقف کردن برگزیت بدون توافق نخواهد یافت».

او خطاب به ترزا می گفت: «حتی به‌طور حیاتی‌تر، ضعف روبه افزایش و بی‌ثباتی دولت شما به این معنا است که برای تضمین هر آن‌چه ممکن است بین ما مورد توافق واقع شود، اطمینانی وجود ندارد».

این در حالی است که وزیر دارایی بریتانیا درباره این مذاکرات وعده داده بود «هیچ خط قرمزی» در این نشست‌ها وجود ندارد.

ترزا می قرار است لایحه برگزیت خود را سه هفته دیگر در پارلمان انگلیس به رأی بگذارد و بعد از آن قصد دارد، برنامه‌ای زمانی برای انتخاب جانشین خود در دولت تنظیم کند و استعفا دهد.