موج

بیست و نهمین نشست اتحادیه پارلمانی عرب با حضور نمایندگان سوریه در امان پایتخت اردن آغاز به کار کرد .

به گزارش خبرگزاری موج، در نشست روسای مجلس کشورهای عربی و نمایندگانی از دیگر پارلمان ها حضور داشتند . در این نشست عاطف الطراونه  رییس مجلس اردن با اشاره به استقبال گسترده کشورهای عربی از این نشست، تاکید کرد که این دوره در شرایط سخت منطقه ای برگزار می شود و ملت ها منتظر یافتن راه حلی عادلانه و بازگشت امنیت و ثبات به خاورمیانه هستند که این امر مستلزم تلاش جمعی ما و اراده ای استوار است.

وی با اشاره به شعار این دور از نشست ها که قدس پایتخت ابدی دولت فلسطین است، افزود که پارلمان های عربی باید تلاش کنند تا موضوع فلسطین در اولویت بماند و امان هم به حمایت های خود از مردم فلسطین ادامه خواهد داد.

در نشست دو روزه اتحادیه پارلمانی عرب علاوه بر کشور میزبان، رییس مجلس کشورهای مصر، امارات، بحرین، عربستان، سودان، سوریه ، عمان، فلسطین، قطر، مجمع الجزایر کومور، کویت، لبنان، مغرب، یمن، تونس، الجزایر و جیبوتی شرکت می کنند. موضوع با اهمیت در این نشست مشارکت نمایندگان سوریه در آن است.

یک هیات پارلمانی اردنی به ریاست طارق خوری 23 بهمن ماه با سفر به دمشق و دیدار با رئیس مجلس سوریه از وی به صورت رسمی برای مشارکت در بیست و نهمین کنفرانس اتحادیه پارلمانی عرب دعوت کرد.

دعوت از سوریه برای شرکت در اجلاس پارلمان های کشورهای عربی به عنوان نهادی وابسته به اتحادیه عرب نمایانگر به نتیجه رسیدن تلاش ها برای بازگرداندن دمشق به این اتحادیه پس از تعلیق عضویت آن در سال 2011 از سوی برخی کشورها است.

اتحادیه پارلمانی عرب به عنوان یکی از زیرمجموعه های اتحادیه عرب در سال 1974 به منظور بررسی راه های همبستگی کشورهای عربی تشکیل شد و در آن سال نمایندگانی از پارلمان های اردن ، بحرین ، تونس ، سودان ، سوریه ، فلسطین ، کویت ، لبنان ، مصر و موریتانی شرکت کردند و اکنون تمام 22 عضو اتحادیه عرب در آن حضور دارند و دبیرخانه آن تا پیش از بحران سوریه، در این کشور بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها