موج
کدخبر : ۲۶۷۶۸۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-267686

پیش‌نویس قطعنامه‌های روسیه و آمریکا درباره بحران ونزوئلا امروز در شورای امنیت به رای گذاشته می‌شوند .

به گزارش خبرگزاری موج، آمریکا در پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی خود خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری منصفانه، آزاد و انتقال کمک‌های بشردوستانه بدون هیچ پیش‌شرطی به ونزوئلا شده است.

روسیه نیز در پیش‌نویس قطعنامه خود خواستار حمایت از راه حل سیاسی در بحران ونزوئلا و پشتیبانی از دولت این کشور شده است. برای تصویب قعطنامه هر یک از این دو کشور رقیب نیاز به ۹ رأی مثبت وجود دارد و اینکه اعضای دائم شورای امنیت یعنی روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آمریکا آن را وتو نکنند.

همچنین بر اساس پیش‌نویس قطعنامه روسیه مسکو نگرانی خود را نسبت به تهدیدات انجام شده علیه دولت ونزوئلا و استفاده از اقدام نظامی علیه این کشور اعلام کرده است.

دیپلمات‌ها اعلام کردند، اگرچه ممکن است پیش‌نویس قطعنامه آمریکا ۹ رأی لازم را به دست آورد اما احتمالاً با وتوی روسیه مواجه شده و از سوی دیگر انتظار می‌رود پیش‌نویس قطعنامه روسیه نیز بدون نیاز به وتوی آمریکا به خاطر نداشتن آرای لازم شکست بخورد.

در پیش‌نویس قطعنامه آمریکا از دبیرکل سازمان ملل درخواست شده است که به تضمین برگزاری انتخابات معتبر، منصفانه و آزاد با حضور ناظران بین‌المللی کمک کند. در این قطعنامه تاکید شده است که امنیت و جان تمام اعضای مجلس ملی ونزوئلا (تحت کنترل مخالفان) تضمین شود.

سفیر آمریکا در ونزوئلا در شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که وی نگران جان و امنیت خوآن گوآیدو رهبر اپوزیسیون ونزوئلا به هنگام بازگشت به کشورش است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها