موج

لاوروف :

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد، هیچ طرحی برای عملیات نظامی مشترک بین روسیه، ترکیه و ایران در خاک سوریه وجود ندارد. این در حالی است که رجب طیب اردوغان قبلا از احتمال چنین عملیاتی در سوریه خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری موج، سرگئی لاوروف  پیش از سفر به چین و ویتنام اظهار کرد: هیچ‌گونه صحبتی درباره انجام یک عملیات نظامی مشترک در سوریه وجود ندارد. ما تجربه‌هایی در زمینه توافقنامه‌های زمینی درباره آتش‌بس ، در نظر گرفتن اقدامات امنیتی و ایجاد مناطق کاهش تنش داریم که با مشارکت پلیس نظامی روسیه انجام می‌شوند و احتمال این موضوع درباره ایجاد منطقه مذکور وجود دارد.

وی افزود: اما مجددا تأکید می‌کنم که نظامیان روسیه در نهایت با در نظر گرفتن موضع سوریه و ترکیه هماهنگی درباره جزئیات را انجام می‌دهند.

لاوروف ادامه داد: هیچ‌گونه گفت‌وگویی میان روسیه و ترکیه درباره گروه‌های کرد سوری که تروریست خوانده می شوند، وجود ندارد.

وی تصریح کرد: ما اجماعی با ترکیه نسبت به اینکه کردها تروریست هستند، نداریم، ترکیه موضع منحصر به فرد خود را دارد و ما نیز نگرانی آنها را می‌فهمیم اما باید گناهکار از بی‌گناه تمیز داده شود و باید مشخص شود که کدام گروه کرد واقعا تندرو بوده و خطری برای امنیت ترکیه است.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: ما هیچ طرح و برنامه‌ای برای انجام عملیات نظامی مشترک بین ایران، روسیه و ترکیه در خاک سوریه نداریم.

وی خاطرنشان کرد: اکثر مناطق سوریه شاهد آتش‌بس است و تنها منطقه‌ای که مشکلش باقی است ادلب است جایی که باید بین مخالفان مسلح و تروریست‌ها تفاوت قائل شویم.

این مقام روس با اشاره به موضوع حل و فصل بحران سوریه نیز تاکید کرد که آمریکا همچنان به تعهد خود نسبت به اجرای قطعنامه شماره ۲۲۵۴ سازمان ملل درباره حل و فصل بحران سوریه ادامه می‌دهد.

لاوروف در عین حال ادامه داد: شاید هدف واشنگتن مشکل تراشی بیشتر باشد تا فرماندهی عملیات را هر طور که دوست داشته باشند، به دست بگیرند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها