موج

آوارگان سوریه و شهروندان ترکیه در شهر استانبول درگیر شدند که در جریان آن شماری از دو طرف زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری موج، این درگیری در محله اسن یورت اتفاق افتاد و شماری زخمی شدند و باعث شد تا گروه پزشکی و خودروهای امداد برای انتقال زخمی ها به بیمارستان در محل حاضر شوند. براساس این گزارش نیروهای امنیتی ترکیه در میدان اسن یورت حضور یافتند در حالی که شهروندان ترکیه در واکنش به افزایش درگیری ها و اختلاف ها در روزهای اخیر بین آوارگان سوریه و ترک ها تظاهرات کردند. برخی شهروندان ترکیه به مغازه های متعلق به سوری ها حمله و شیشه های آنها را شکستند.

بحران سوریه باعث آواره شدن نیمی از جمعیت 24 میلیون نفری سوریه در طول سال های بحران در این کشور است. آوارگان سوری را می توان به دو دسته مشخص و مجزا تفکیک کرد که بخش اول آن آوارگانی هستند که در داخل این کشور حضور دارند و از شهر، روستا و یا خانه و کاشانه خود به خاطر ناامنی گریخته و در دیگر شهرهای امن سوریه مانند دمشق ، لاذقیه و نظایر آن اسکان یافته اند و دسته دوم که به خاطر شرایط و زمینه های موجود مانند نزدیک به مرزهای کشورهای همسایه و یا توان مالی مجبور به سفر به کشورهای مختلف جهان به خصوص کشورهای همسایه شده اند که آخرین آمارهای ارایه شده در این ارتباط 45 کشور را شامل می شود.

برخی از این افراد در درجه اول با توجه به نزدیکی به سه کشور همسایه شامل ترکیه ، لبنان و اردن به آنها سفر کرده و در این کشورها آواره شدند و برخی از افراد متوسط جامعه سوریه هم راهی کشورهای عربی شمال آفریقا چون مصر و تونس شدند و شماری از آنان نیز که در ترکیه اقامت داشتند به دنبال ایجاد موج مهاجرت به اروپا راهی برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان شدند.

بر اساس آمارهایی که از سوی کشورهای آواره پذیر همسایه سوریه منتشر شده است ، سه میلیون نفر از آنها در ترکیه ، 2 میلیون و 800 هزار نفر در اردن و یک میلیون و دویست هزار نفر در لبنان مستقر شده اند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها