آسوشیتدپرس از آمادگی دولت ترامپ برای خروج از معاهده موشک های میانبرد هسته ای(INF)، خبر داده است. این اقدام پس از سال ها مناقشه در مورد اینکه روسیه به مفاد این معاهده پایبند نیست صورت می گیرد.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از آسوشیتدپرس، دولت ترامپ از آمادگی خود برای خروج از یک معاهده تسلیحات هسته ای خبر داده که سمبل یکی از اصلی ترین تلاش های خلع سلاح هسته ای از زمان جنگ سرد بوده است. خروج آمریکا از این معاهده، نگرانی ها راجع به شروع یک رقابت تسلیحاتی جدید را افزایش داده است.

خروج آمریکا از معاهده موشک های میانبرد هسته ای(یا INF)، به دنبال سال ها مناقشه در مورد عدم پایبندی روسیه به این معاهده صورت می گیرد. معاهده موشک های میانبرد هسته ای اولین معاهده ای در زمینه خلع سلاح بود که یک کلاس خاص تسلیحاتی را به کلی ممنوع می ساخت. این کلاس تسلیحاتی، موشک های کروز زمینی را با برد میان 500 تا 5000 هزار کیلومتر در برمی گرفت. روسیه هرگونه نقض این معاهده را رد کرده است.

مقام های آمریکایی همچنین نسبت به موقعیت چین هم ابراز نگرانی کرده اند و معتقدند این کشور از جایگاه ویژه ای در بحث نظامی در آسیا با استفاده از توسعه موشک های میانبرد که بردی بالاتر از محدودیت در نظر گرفته شده دارند برخوردار شده است. خروج از معاهده موشک های میانبرد هسته ای به دولت ترامپ این کار را می دهد تا با به اصطلاح تلاش های مخرب چین و روسیه مقابله کند.