موج

وزارت خارجه سوریه حضور نظامی ترکیه در شمال سوریه را محکوم و آن را نقض پروتکل آدنا دانسته که در سال 1998 میان ترکیه و سوریه به امضا رسیده است.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت سوریه حضور نظامی ترکیه در شمال این کشور را محکوم کرده است و آن را نقض پروتکلی دانست که در سال 1998 میان دو کشور به امضا رسیده است. با این حال، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تاکید کرده است که "پروتکل آدنا" به این کشور اجازه مداخله نظامی در کشور همسایه(سوریه) را داده است.

ترکیه و شبه نظامیان متحد این کشور، بخش هایی از شمال سوریه را در کنترل خود دارند و آنکارا مکررا تهدید کرده است که قصد دارد علیه کردهای شمال سوریه دست به حمله جدیدی بزند. وزارت خارجه سوریه ترکیه را محکوم کرده که از زمان شروع جنگ داخلی سوریه مکررا معاهده آدنا را نقض کرده است. این نهاد همچنین ترکیه را متهم به حمایت از گروه های تروریستی کرده است. 

ترکیه علاوه بر شمال سوریه تهدید کرده است که به سمت شرق سوریه نیز پیشروی خواهد کرد. شرق سوریه محل حضور کردهای متحد آمریکاست که به نبرد علیه داعش می پردازند. آنکارا این گروه ها را تهدیدی مستقیم علیه امنیت ملی خود قلمداد می کند. رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ ماه قبل اعلام کرد که نیروهای خود را به کلی از سوریه خارج خواهد کرد. امری که کردهای متحد آمریکا را در برابر تهدید ترکیه تنها گذاشته و آن ها را به اتحاد با دولت سوریه سوق داده است. 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها