موج
کدخبر : ۴۸۲۹۴۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-482949

تفاوت انواع جرثقیل ها در صنعت چیست؟

تفاوت انواع جرثقیل ها در صنعت چیست؟

جرثقیل ها کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف به خصوص در صنعت ساختمان سازی دارند. جرثقیل ها دارای انواع مختلفی اعم از جرثقیل تک پل آویز، جرثقیل تک پل رو نشین و ... هستند. این جرثقیل ها به حالت های مختلفی مانند ثابت، متحرک و یا حتی شناور مورد استفاده قرار می گیرند.

به گزارش خبرگزاری موج، یا انواع جرثقیل و تفاوت آنها را می دانید؟ امروزه از انواع جرثقیل ها برای انجام کارهای سخت از دریا تا خشکی استفاده می شود. انواع جرثقیل دیواری، جرثقیل سقفی تک پل آویز و جرثقیل سقفی تک پل رو نشین برای مصارف مختلف به صورت ثابت یا متحرک و حتی شناور استفاده می شوند. پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا بع معرفی این نوع جرثقیل ها و تفاوت ان ها بپردازیم.


چرثقیل

 

جرثقیل دیواری

جرثقیل دیواری یک انتخاب و طرح مناسب برای محیط های کاری نزدیک به دیوار می باشد. جرثقیل های دیواری از جمله جرثقیل هایی هستند که بنا به نیاز کارفرما در هر ارتفاعی قابل طراحی، نصب و راه اندازی می باشند. حرکت چرخشی این نوع جرثقیل معمولا با دست انجام می ‌شود. البته با طراحی خاص بازوی جرثقیل دیواری به صورت برقی حدکت خواهد کرد.

جرثقیل های دیواری را می توان بر روی دیوارهای دستگاه و ستون در سالن یا سوله نصب کرد. یکی از مزیت های جرثقیل دیواری این است که برای محیط هایی که استفاده از جرثقیل های دیگر امکان پذیر نیست بسیار موثر است.

کاربرد جرثقیل دیواری

به طور کلی از جرثقیل دیواری در مکان هایی استفاده می شود که امکان استفاده از جرثقیل سقفی تک پل آویز یا جرثقیل سثقفی تک پل رونشین وجود ندارد و یا فضای زیادی برای نصب این نوع جرثقیل ها وجود ندارد. در واقع جرثقیل بازویی دیواری در کارگاه های کوچک، بسته یا بدون سقف استفاده می شود.

چرثقیل1

این نوع جرثقیل در دسته جرثقیل های فردی قرار می گیرد و می تواند حداکثر 5 تن بار را حمل کند. نکته مهم دیگری که در مورد طراحی و استفاده از جرثقیل دیواری باید بدانید این است که از این جرثقیل ها می توان به عنوان جرثقیل های کمکی در کنار انواع دیگر جرثقیل ها استفاده کرد. به عبارت ساده، نحوه کار این جرثقیل به گونه ای است که عملاً در عملکرد جرثقیل ایستاده یا جرثقیل سقفی اختلال ایجاد نمی کند.

حرثقیل سقفی تک پل رو نشین چیست؟

در واقع می توان گفت جرثقیل سقفی تک پل رونشین جزء جرثقیل های سقفی است و برادر جرثقیل دو پل رونشین نیز به حساب می آید. جرثقیل سقفی تک پل رو نشین، مانند یک نوع پل دوبل، از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: یک وینچ زنجیری و یک ترولی آویزان برای حرکت به سمت چپ و راست و بالا و پایین، یک ابزار یا چنگال طولی برای حرکت طولی ساخته می شود.

از جرثقیل سقفی تک پل رو نشین در چه فضاهایی استفاده می شود؟

برای سالن هایی با دهانه کمتر از ۱۵ متر و ظرفیت بار کمتر از ۵ تن بهترین گزینه استفاده از جرثقیل های تک پل رونشین است. افزایش ارتفاع قابل استفاده باعث می شود تا مواد بیشتری برای ذخیره سازی آماده شوند. برای دستیابی به ارتفاع مفید اکثر جرثقیل های سقفی، فاصله سقف تا براکت کم در نظر گرفته می شود که نه تنها به درد ارتفاع مفید جرثقیل نمی خورد، بلکه نصب جرثقیل تک پل رونشین را با مشکل مواجه می کند.

چرثقیل2

 

مزیت جرثقیل تک پل رو نشین

 • ساختار جرثقیل سبک وزن است
 • هزینه نصب پایینی دارند
 • هنگام استفاده از جرثقیل سقفی تک پل رونشین محدودیت وجود نخواهد داشت
 • امکان نصب راهرو تعمیر
 • جرثقیل سقفی تک پل رو نشین محدودیتی برای بلند کردن بار ندارند 
 • هیچ محدودیتی برای نصب تجهیزاتی مانند آهن ربا، چنگک، کابین و ... وجود ندارد
 • امکان دسترسی به وینچ برای بلند کردن در حین نگهداری  و تعمیرات
 • هیچ محدودیتی در عرض جرثقیل ها وجود ندارد حتی زمانی که ظرفیت آن برابر با ظرفیت جرثقیل دو پل باشد

کاربرد و ویژگی های جرثقیل تک پل آویز چیست؟

جرسقیل سقفی تک پل آویز در حرکت افقی کاملا شبیه به جرثقیل سقفی تک پل رونشین عمل می کند. اما تفاوت اصلی این دو نوع جرثقیل فقط روی حرکت آن ها است. در نوع جرثقیل سقفی تک پل آویز بالابر در زیر پل معلق است و در امتداد لبه بال پایینی پل حرکت می کند. در زیر به ویژگی های این نوع جرثقیل سقفی تک پل آویز اشاره خواهیم کرد.

 • جرثقیل سقفی تک پل آویز نصب سریع و آسانی دارد
 • جرثقیل سقفی تک پل آویز با ظرفیت کمتر از ۱۰ تن می تواند در حالت تک پل کار کند. 
 • وزن کم، اندازه کوچک و مونتاژ سریع از ویژگی های خوب جرثقیل تک پل آویز است و این امر نیاز به ساختار کوچکتر را ایجاد می کند 
 • جرثقیل تک پل را می توان در زیر سقف های کوتاه نصب کرد.
 • جرثقیل تک پل آویز ارزان تر از نوع دو پل است، اما گران تر از نوع تک پل رونشین است 
 • جرثقیل سقفی تک پل آویز نصب شده در سالن های عریض این قابلیت را دارد که بین چند دهانه به کمک کلگی واسط نصب شود
 • این نوع جرثقیل این قابلیت را دارد که به صورت کنسول وارد فضای خارج از دهانه شود.
آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه