موج
کدخبر : ۳۸۵۷۷۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-385776

بازرس کل استان تاکیدکرد:

مدیرکل بازرسی استان ایلام با اشاره به اینکه باید نظام تشکلی واحدهای تولیدی استان تقویت شود،گفت:راه علاج مشکلات اقتصادی کشور،توجه و حمایت از تولید و رفع موانع تولید است و باید هزینه های تولید کاهش و هزینه های دلالی و سوداگری افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام،مهدی اصلانی کرچی مدیرکل بازرسی استان ایلام در دیدار تولیدکنندگان و صاحبان واحدهای تولیدی با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام،افزود:در حوزه حمایت از تولید بحث شناخت قابلیت ها و ظرفیت های استان مغفول مانده است و باید این ظرفیت ها شناسایی و معرفی شود.

وی اظهار داشت:تهیه بسته های اقتصادی و ظرفیت های تولیدی استان یکی از راه های حمایت از تولید استان است که بتوان بر اساس آن سرمایه گذار ها را از خارج کشور و خارج از استان جذب کرد و سرمایه های خردی که در استان وجود دارد، در قالب شرکت تعاونی هدایت کرده و به سمت تولید سوق داد.

 وی با بیان اینکه ما نیاز داریم دستگاه های متولی عرصه تولید،تولیدکنندگان را به سمت دانش روز در حوزه های تخصصی، مدیریتی و فناورانه هدایت کنند و طرح های توجیهی واحدهای تولیدی در استان بر اساس ظرفیت های فنی و اقتصادی استان باشد،اظهار داشت:گاهی طرحی مطرحی می شود و متاسفانه کارشناسان دستگاه های مرتبط، آن طوری که لازم است شخص سرمایه گذار و یا مجری طرح را راهنمایی و هدایت نمی کنند که آیا بر اساس شرایط اقتصادی و وضعیت استان، این طرح از نظر فنی و اقتصادی توجیه دارد و می تواند در استان اجرا شود.

مدیرکل بازرسی استان تصریح کرد:نیاز داریم که دستگاه های مرتبط با حوزه تولید در راستای آموزش مجریان طرح ها گام بردارند که بدانند چگونه هزینه های تولید را کاهش دهند و دانش و فناوری روز را در خط تولید خود به کار گیرد و با ماشین آلات جدید بتوانند زمینه تولید بیشتر با هزینه کمتر را فراهم کنند و این ارتباط تولیدکنندگان استانی هم با دانشگاه ها، هم با واحدهای تولیدی موفق و نمونه در سراسر کشور و همچنین با تشکل های صنفی و تخصصی لازم است.

 اصلانی خاطرنشان کرد:ما در حوزه واحدهای تولیدی صنعتی نیاز داریم که انجمن های خدمات فنی و مهندسی در استان تشکیل و فعال شوند و تشکل های صنعتی و صنفی واحدهای تولیدی در بخش های مختلف در استان تشکیل گردد که به عنوان نمایندگان واقعی واحدهای تولیدی بتوانند مشکلات واحدهای صنعتی را پیگیری کنند و مطالبه گری آنان، نگاه واحد و هماهنگ داشته باشند و باید نظام تشکلی واحدهای تولیدی استان تقویت شود.

مدیرکل بازرسی استان ایلام گفت:در حوزه زیرساخت های مربوط به تولید از جمله آب، برق و گاز در استان و کشور آن طور که باید برنامه ریزی صورت نگرفته است، اگر قرار است در استان واحدهای تولیدی احداث شود باید به همان میزان هم  زیرساخت ها فراهم شود، در بحث کلان ملی حوزه تولید برق جدی گرفته نشده است و از ظرفیت احداث و توسعه نیروگاه های حرارتی با سوخت فسیلی یا نیروگاه های هسته ای تولید برق بخوبی استفاده نشده وهم اکنون در زمینه تامین برق مورد نیاز واحدهای تولیدی با مشکل مواجه هستیم که این امر باید مورد توجه جدی دولت آتی باشد.

اصلانی کرچی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم در راستای تأمین برق واحدهای صنعتی، بحث پنل های خورشیدی است که می توان از  سقف واحدهای تولیدی در استان و یا فضاهای باز محوطه دراختیار را به پنل های خورشیدی مجهز کرد تا برق واحدهای تولیدی تأمین شود،افزود:علاوه بر آن، نحوه مدیریت خاموشی و قطع برق در مصارف مختلف در مباحث کارشناسی و تعامل با مدیریت بحران استانداری و انجام بازرسی از شرکت توزیع برق مانند تصمیم گیری تعطیلی ادارات شهرستان های گرمسیری مهران و دهلران در دستور کار است.

وی با بیان اینکه متاسفانه برخی از واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی استان که تعطیل شده،امروز به تفرجگاه تبدیل شده است و برق مصرفی آنها با نرخ صنعتی محاسبه می شود،اظهار داشت: تبدیل شدن این واحدها به تفرجگاه موجب می شود که قیمت زمین در  مناطق مختلف شهرک‌های صنعتی افزایش پیدا کند و نباید اجازه داد که واحدی که تعطیل شد، استفاده ای غیر تولیدی از آن صورت گیرد و باید تعرفه برق و آب و گاز این گونه واحد به صورت مسکونی با تعرفه بالاتر از صنعتی محاسبه و دریافت شود.

 وی به مشکلات تأمین آب واحدهای صنعتی استان اشاره و تصریح کرد:هدر رفت شبکه های فرسوده آب یکی ازمسائل مهم در استان است که به همین دلیل در استان 30 درصد هدررفت آب در شبکه های آبرسانی وجود دارد و بحث اولویت قراردادن اصلاح و بازسازی شبکه فرسوده به جای توسعه منبع و ایستگاه های ذخیره یا انتقال آب، مصرف بهینه آب به صورت فرهنگ عمومی و استفاده از سامانه های آبیاری تحت فشار برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی برای فراهم شدن شرایط تأمین آب بخش صنعتی دنبال شود.

 وی ادامه داد:در بخش تسهیلات بانکی در استان نیز باید به واحدهای تولیدی که می توانند با تزریق منابع به چرخه تولید بازگردند توجه بیشتری شود، به جای تزریق منابع به واحدهای جدید باید تسهیلات به سمت واحدهای موجود و نیمه تکمیل سوق داده شود و تسهیلات ارزان قیمت مانند منابع تبصره 18 قانون بودجه سنواتی در اختیار  تولیدکنندگان واقعی قرار داده شود که بیشترین سهم را در رشد اقتصادی و اشتغال استان دارند.

مدیرکل بازرسی استان ایلام با تاکید بر اینکه باید زمینه ای فراهم شود که با کمک دستگاه های مرتبط و بانک های عامل هزینه های تولید واحدهای تولیدی را کاهش داد،گفت:به عنوان نمونه می‌توانند مصوباتی در دولت و مجلس برای کاهش هزینه های بهره مندی از انشعابات و خدمات آب‌،برق و گاز و نصب ایستگاه یا پست برق یا انتقال شبکه برق رسانی برای واحدهای تولیدی و کاهش تعرفه های مالیاتی تولید و کاهش سود تسهیلات واحدهای تولیدی و افزایش هزینه فعالیت های دلالی و سوداگری مانند افزایش مالیات و طرح مالیات اعمال کنند.

اصلانی کرچی افزود:باید ناوگان حمل و نقل استان نیز در راستای کاهش هزینه های تولید گسترش یابد و با استفاده از این ظرفیت، بتوان نگاه حمایتی به واحدهای تولیدی را عملیاتی کرد.

 وی اظهار داشت:یکی از مشکلات واحدهای تولیدی، بازاریابی و فروش محصولات است و این بازرسی کل برای حمایت از خرید کالاهای داخلی، طبق قانون حمایت از کالای ایرانی، چنانچه هر یک از دستگاه‌های دولتی برای خرید کالاهای خارجی دارای نمونه مشابه داخلی اقدام کنند تحت عنوان تخلف اداری و کیفری مشمول ماده 598 قانون مجازات اسلامی برخورد خواهد کرد.

بازرس کل استان خاطرنشان کرد:رسانه ها و مطبوعات استان نیز می توانند با نگاه تخصصی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی را پیگیری کرده و در راستای حل مشکلات آنها گام بردارند و نقش رسانه ها در این زمینه نقشی تاثیرگذار خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها