موج
کدخبر : ۳۸۵۳۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-385390

مهدی اصلانی کرچی:

مدیرکل بازرسی استان ایلام با اشاره به اینکه سازمان بازرسی شناسایی و تعقیب افراد متخلف در ادارات را با جدیت پیگیری می کند، گفت:برخورد با افراد متخلف اثر بازدارنده دارد و این شناسایی بدون توجه به سلایق سیاسی طایفه گرایی صرفاً بر مبنای قانون و مستند به دلایل و مدارک و کرامت انسانی و حفظ حقوق دولت صورت می گیرد.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام،مهدی اصلانی کرچی بازرس کل استان در برنامه رادیویی ایلام و توسعه با اشاره به اینکه سازمان بازرسی کل کشور به استناد اصل ۱۷۴ قانون اساسی تأسیس شده، افزود: سازمان بازرسی دو وظیفه مهم بر عهده دارد یکی از آنها نظارت بر اجرای صحیح قوانین و دیگری نظارت بر حسن جریان امور در دستگاه های اداری است.

وی با بیان اینکه ابن بازرسی کل به دنبال رعایت قانون مداری در دستگاه‌های اداری است تا از سوء جریانات در دستگاه‌های اداری و دولتی جلوگیری شود،اظهار داشت:اهداف سازمان بازرسی از طریق انجام بازرسی‌های برنامه‌ای، موردی یا فوق‌العاده دنبال می شود.

اصلانی با اشاره به اینکه بازرسی برنامه‌ای در واقع برنامه‌های مصوب سازمانی است که به تایید رئیس سازمان بازرسی کل کشور و تصویب ریاست قوه قضائیه می‌رسد،تصریح کرد:بازرسی‌های موردی، تشکیل پرونده است که به تشخیص بازرس کل استان بر اساس شکایات صورت می گیرد و بازرسی فوق العاده حسب الامر مقام معظم رهبری و دستور ریاست قوه قضائیه یا ریاست سازمان در مواقع خاص و ویژه انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال اولویت و ترجیح نظارت‌ها بر بازرسی ها هستیم که از طریق نظارت در جلسات و کارگروه های تصمیم گیر، نظارت الکترونیک، نطارت بر حین اجرای پروژه‌های عمرانی و...  را مورد توجه جدی قرار داده ایم و مشورت های لازم را به مدیران می دهیم تا در انجام وظایف خود موفق باشند.

بازرس کل استان ایلام گفت:بر اساس بند ج ماده ۱۱ قانون سازمان، و دستورالعمل برخورد و مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارکنان، با صدور هشدارها و تذکرات متعدد با رویکرد پیشگیرانه و نظارتی، تلاش شده  از بروز یا تشدید سوءجریانات و تخلفات جلوگیری شود.

اصلانی افزود:هدف دریافت شکایت های مردمی در بازرسی استان شناخت عملکرد فعالیت دستگاه‌ها است و مرجع احقاق حقوق مردم و تظلم خواهی محاکم قضایی دادگستری ها و دیوان عدالت اداری هستند و سازمان بازرسی استان بر اساس شکایات، برای شناسایی و رفع سوءجریانات ورود پیدا می‌کند و معمولا در جریان رسیدگی، مشکل شاکی نیز مرتفع می گردد.

وی با بیان اینکه بازرسی ها را بر اساس محدودیت منابع انسانی و زمان اولویت بندی می شوند، ادامه داد:  موضوعاتی که ورود پیدا می کنیم در حوزه فنی، تخصصی، اداری مالی و هر آنچه که به عنوان وظایف و تکالیف بر عهده دستگاه باشد، در صلاحیت رسیدگی بازرسی کل استان می باشد.

مدیرکل بازرسی استان ایلام به تفاوت بازرسی و نظارت اشاره کرد و گفت: بازرسی بررسی و تطبیق فعالیت های گذشته و عملکردها با قوانین و مقررات است اما نظارت در حین انجام کار، اعمال می شود و گاهی بازرسی‌ها سرزده و بدون اطلاع قبلی نیز انجام می شود اما مبنای اصلی فعالیت سازمان بازرسی کل کشور بر بازرسی های علنی و آشکار است.

اصلانی کرچی با اشاره به اینکه ما در طول تاریخ نظام جمهوری اسلامی هر جا مردم همراه بوده اند، در آن حوزه موفق بوده ایم، لذا یکی از موضوعات ابلاغی سازمانی، ماموریت مردمی شدن نظارت و بازرسی است‌،افزود:در سند تحول قضایی تاکید شده، راهبرد و راهکار ماموریت نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور، مردمی شدن نظارت و بازرسی است و مردمی شدن از طریق مکانیزم نظارت همگانی است.

وی با بیان اینکه بسترهایی از جمله راه اندازی سامانه سوت زنی فساد یا گزارشگران فساد فراهم شده تا مردم همکاری و همراهی داشته باشند همچنین از ظرفیت نخبگان، گروه ها و تشکل های حرفه ای و تخصصی نیز در زمینه های مختلف استفاده می شود،اظهار داشت:۳۵ مسئله کلان شهری شناسایی شده و مکاتباتی نیز با دستگاه‌های اجرایی انجام شده تا برای تدوین و تکمیل نظام مسائل کلان استان و رسیدگی و حل و فصل آن ها تلاش کنند.

وی ادامه داد:بر اساس بخشنامه ریاست سازمان بازرسی کل کشور، ستاد فوریت های بازرسی هم تشکیل شده تا اخبار رسانه ها را رصد می کند و مشکلات و دغدغه ها را مورد توجه قرار می دهند.

مدیرکل بازرسی استان ایلام افزود:میزان توزیع روزانه مرغ در سال گذشته ۱۵ تا ۲۰ تن بود این درحالی است که با تمرکز نطارت و بازرسی بر مساله کلان وضعیت تنطیم و کنترل بازار کالاهای اساسی از اواخر اسفند سال گذشته تاکنون‌، از ابتدای سال جاری تاکنون میزان توزیع مرغ به ۴۳ تن در روز رسیده است.

 اصلانی تصریح کرد:با نطارت و پیگیری های این بازرسی کل ۸۹ مرغداری در سطح استان دارای انحرافات در مصرف نهاده های دامی یارانه دار توسط ادارات کل جهاد کشاورزی و صمت به اداره کل تعزیرات حکومتی با تخلفات به مبلغ  ۱۱۳ میلیارد ریال معرفی شده اند.

وی با بیان اینکه در بحث مبارزه با فساد و تخلفات اداری در سال ۹۹ تعداد ۱۱۷ نفر کارمند و ۱۲ نفر مدیرکل  دراستان ایلام تحت تعقیب اداری یا انضباطی و ۳۰ نفر کارمند و ۵ نفر مدیرکل تحت تعقیب کیفری قرار گرفتند،اظهار داشت:در سه ماهه اول سال جاری ۵۵ نفر کارمند کارشناس و رئیس اداره به هیئت های رسیدگی به تخلفات اداری یا کمیته انضباطی کار معرفی شده همچنین ۵ نفر مدیرکل و ۴۰ نفر کارمند یا رئیس اداره و کارشناس مسئول و ۲ نفر در سطح مدیرکل یا مدیر عامل شرکت به مراجع قضایی معرفی شده اند.

بازرس کل استان با اشاره به اینکه اصلاح ده ها میلیارد ریالی صورت وضعیت های پیمانکاری در انجام بازرسی پروژه های عمرانی از دیگر اقدامات اثربخش بازرسی کل بوده است،تصریح کرد:در سال ۹۹ در ۳۰۵ جلسه کمییون معاملات دستگاه ها، حضور نظارتی وجود داشته و حدود ۱۵۳۰ میلیارد ریال ابطال یا تجدید مناقصه یا مزایده انجام شده، این در حالی است که در سه‌ماهه اول سال جاری حضور نظارتی در ۳۴ جلسه وجود داشته و ۱۴۸ میلیارد ریال مناقصه و یا مزایده تجدید و یا ابطال شده است.

اصلانی خاطرنشان کرد:از تولید و واحدهای تولیدی نیز حمایت می‌کنیم و در این زمینه نیز بازدیدهای برای رفع مشکلات آن ها انجام شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها