موج
کدخبر : ۳۷۴۷۸۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-374788

مهناز همتی:

مدیرکل استاندارد استان ایلام با اشاره به اینکه استاندارد مدافع حقوق مصرف کننده است، گفت:حقوق مصرف یکی از مهمترین حقوق عمومی است که دایره ی شمول آن بسیار گسترده است و تمامی افراد و آحاد یک جامعه باید از این حقوق بهره مند شوند.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام، مهناز همتی مدیرکل استاندارد ایلام افزود: ضرورت بحث حمایت از حقوق مصرف کننده در ایران مشهود است و همه ما در قامت مصرف کننده هر روز با مشکلاتی مانند عدم وجوداستاندارد، دردسرهای مربوط به عدم وجود گارانتی، مشکلات مربوط به عدم آگاهی از نحوه استفاده وسایل برقی و غیره رو به رو هستیم.

وی با اشاره به اینکه اگر از مصرف کنندگان در برابر تولیدکنندگان حمایت جامعی به عمل نیاید، آنها در معرض خطر قرار می گیرند ،اظهار داشت: در حال حاضر کالاهای پیچیده ای وارد بازار شده اند که استفاده از آنها یا احتیاج به تخصص خاص دارد یا این که مستلزم رعایت دستورات و راهنمایی هایی است که عرضه کننده باید دراختیار مصرف کننده قرار دهد.

وی ادامه داد: بسیاری از کالاهایی که در داخل و خارج تهیه و به بازار عرضه می شوند، از نظر ایمنی و کیفی استاندارد نبوده و نه تنها موجب خسارت مالی می شوند که در پاره ای موارد خسارت جانی نیز برای مصرف کنندگان به بار می آورند.

مدیرکل استاندارد استان تصریح کرد: رعایت حقوق مصرف کننده در تولید انواع کالا و ارائه خدمات مناسب پس از فروش برای برخی از انواع کالاها، عامل مهم و محرک ترویج مصرف کالای ایرانی از سوی مردم است که با رعایت استانداردها می توان گام های بلندی در این عرصه برداشت.

همتی به نظریه جهانی شدن اقتصاد و تنوع کالا اشاره و خاطرنشان کرد:خطر ناشی از مصرف کالای نامرغوب و نا آشنا هم وجود دارد و در این میان چون مصرف کننده از کیفیت کالا، مواد زیان آور موجود در آن و از قیمت واقعی آن مطلع نیست، امکان بروز آسیب به سلامتی افراد و اقتصادکشور وجود دارد.

مدیرکل استاندارد استان ایلام گفت:بی تردید مسئولان با در نظر گرفتن حقوق شهروندی و عدالت اجتماعی، تدبیرهای لازم را برای جلوگیری از چنین رخ دادهایی اندیشیده اند که یکی از آنها، وضع قانون های مناسب است تا به نظام تولید، توزیع و مصرف سامان داده شود.

همتی افزود: دولت به عنوان بزرگ ترین حامی مصرف کنندگان برای جلوگیری از نابسامانی ها و مشکلات اقتصادی به تشکیل سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده و تولیدکننده مبادرت ورزید و همچنین سازمان ملی استاندارد نیز در راستای تحقق حمایت از حقوق مردم و مصرف کنندگان و حفظ سلامت و ایمنی جامعه گام های استواری برداشته است.

وی با بیان اینکه در زنجیره تولید، تمامی تولیدکنندگان به نوعی مصرف کننده هم هستند ،اظهار داشت: حمایتی که از مصرف کننده انجام شود، در حقیقت حمایت از تولیدکننده است.

مدیرکل استاندارد استان ایلام به شهروندان توصیه ‌کرد به منظور حفظ سلامت و ایمنی جامعه، از مصرف هرگونه کالای فاقد استاندارد خودداری کرده و در هنگام خرید به نشان استاندارد و کد ۱۰ رقمی درج شده در ذیل علامت استاندارد توجه کنند و با ارسال کد ۱۰ رقمی به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ از اصالت کالای خریداری شده اطمینان حاصل کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها