موج
کدخبر : ۳۶۷۶۹۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-367696

محبوب رستم زاد خبر داد:

رئیس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با اشاره به اینکه این استان از لحاظ کمبود شیرهای مصنوعی هیچگونه مشکلی ندارد،گفت: بروز کمبود دارو وغذای کودک موضوعی جدید و مختص کشور یا استان ما نبوده و در کل دنیا امکان بروز کمبود وجود داشته و روش های علمی مدیریت کمبود نیز در منابع علمی معتبر وجود دارد .

به گزارش خبرگزاری موج ایلام،محبوب رستم زاد با بیان اینکه چند روزی است که کمبود برخی شیرهای رژیمی، واکنش های  برخی رسانه های متعهد و دلسوز را به دنبال داشته است،افزود:عمده شیرهای مصنوعی رگولار و غذاهای کودک مورد استفاده نوزادان و کودکان در سطح استان موجود بوده و هیچگونه مشکلی در جهت تامین، توزیع و عرضه این دسته از شیرخشک ها و غذاهای کودک وجود ندارد.

وی با بیان اینکه شیرهای مصنوعی یارانه ای کودکان روستایی در سطح یک درخانه های بهداشت و مراکز جامع سلامت  بصورت رایگان تحویل و کمبودی در این سطح وجود ندارد،اظهار داشت:شیرهای مصنوعی یارانه ای کودکان شهری در داروخانه های خصوصی با قیمت هر عدد 18 هزار ریال در قبال دریافت کالابرگ، به گروههای هدف تحویل شده و مشکلی از نظر تامین ،توزیع و عرضه وجود ندارد.

رئیس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام تصریح کرد: شیرهای مصنوعی رژیمی یارانه ای مربوط به افراد دارای بیماری ژنتیکی متابولیک فقط با ثبت نام کودک در سامانه حامی، ایجاد نسخه الکترونیک توسط پزشک فوق تخصص در سامانه مذکور و ارسال کد نسخه به بیمار، درب منزل بیماران تحویل می گردد.

رستم زاد با بیان اینکه یک نوع آن بدلیل احتمال تغییر مکرر نسخه توسط پزشک فوق تخصص با تحویل کد نسخه الکترونیک  و ثبت آن در داروخانه عرضه می شود، ادامه داد: فرآیند توزیع و تحویل این دسته از شیر خشک ها کاملا الکترونیک بوده و نسخه کاغذی این شیر خشک ها فاقد اعتبار می باشد و بر اساس نظر کمیته تخصصی معاونت درمان و سازمان غذا و دارو نوع این شیرخشک ها که ارزبری فراوانی هم دارند، مشخص و واردات آنها انجام می گردد.

وی با اشاره به اینکه شیر مصنوعی رژیمی که اکثرا ( 18 نوع از آنها) به کودکانی که اطلاعات آنها در سامانه HIX ثبت شده است، تحویل می گردد،خاطرنشان کرد:تعدادی از این شیر خشک ها در بازار دارویی کشور دچار کمبود شده است که موضوع از طرف سازمان غذا و دارو بصورت جدی در حال پیگیری بوده و تا زمان رفع کمبود، سهمیه استان توسط معاونت غذا و دارو مدیریت خواهد شد

 وی ادامه داد: در حال حاضر معرفی جایگزین،هماهنگی با سازمان غذا و دارو، شرکت های توزیع و شرکت های تولید و وارد کننده جهت تامین و توزیع انجام می گیرد.

رئیس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: سوالات و گزارشات واصله در خصوص کمبود شیر مصنوعی به این دانشگاه از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد 260 مورد بوده است که  به دور از ایجاد فضای نگران کننده، موارد اعلام شده پیگیری و تامین شده است.

رستم زاد افزود: هر یک از خانواده ها که موفق به تامین شیر مورد نیاز فرزند خود نشده اند از ساعت 8 تا 14 با سامانه  ۱۹۰ تماس حاصل نموده و از ساعت 16 تا 20 درخواست خود  را به شماره 09128608041 پیامک کنند.

وی اظهار داشت: گزارشات دریافتی از سامانه ۱۹۰ در زمینه کمبودهای دارویی، ارائه مشاوره دارویی، دریافت گزارش مسمومیت  و راهنمایی در زمینه  اقدامات اولیه در مسمومیت ها و همچنین شکایات و انتقادات مردمی از عملکرد داروخانه ها توسط کارشناسان مربوطه پیگیری و در کوتاهترین زمان ممکن پس از بررسی به تماس گیرنده اطلاع رسانی می شود.

وی با بیان اینکه شماره تلفن 08432232522داخلی 212 در زمان اداری در خصوص مسائل مرتبط با شیر مصنوعی و غذای کودک پاسخگوی مردم استان می باشد،تصریح کرد: سامانه ۱۹۰ کوتاهترین مسیر جهت دریافت راهنمایی تامین دارو، شیر و غذای کودک است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها