موج
کدخبر : ۳۶۰۹۱۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-360911

احمد کرمی عنوان کرد:

معاون امور عمرانی استاندار ایلام با اشاره به اینکه سامانه گرمسیری در توسعه پایدار و تثبیت جمعیت در مناطق مرزی استان ایلام نقش بسزایی دارد،گفت: سامانه گرمسیری یکی از کارهای ماندگار نظام، در حوزه آب و خاک است.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام ، احمد کرمی در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی که با  دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام و دیگر مسئولان استانی برگزار شد، از سامانه گرمسیری بعنوان کار ماندگار نظام در حوزه آب و خاک نام برد و افزود: این ابرپروژه مهم که  دارای اثربخشی فراوان بخصوص در بخش تولید و کشاورزی می باشد، دارای چهار قطعه بوده که دو قطعه آن در استان ایلام است.

وی با بیان اینکه در سفر دکتر نوبخت به استان ۵۵۰ میلیارد تومان به این طرح در استان اختصاص پیدا کرده است،اظهار داشت: همچنین در بودجه ۱۴۰۰ نیز ۴۵۰ میلیارد تومان به تکمیل این پروژه اختصاص یافت ،اما برای تکمیل به ۳۰۰۰ میلیارد تومان دیگر نیاز است.

معاون امور عمرانی استاندار با حائز اهمیت خواندن طرح سامانه گرمسیری در استان،تصریح کرد : با بهره‌گیری از این پروژه، بالغ بر ۹۰ هزار تن به محصولات کشاورزی استان اضافه خواهد شد که ارزش ریالی آن ۳۶۰ میلیارد تومان در سال است.

کرمی به مشکلات طرح سامانه گرمسیری در استان اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کار سامانه گرمسیری در حوزه وزارت جهادکشاورزی جلوتر است اما امکان بهره‌برداری کشاورزان و امکان تعویض شبکه وجود ندارد و از طرفی نگهداری و حراست از لوله هایی که کار شده نیز هزینه بردار است.

معاون امور عمرانی استاندار ایلام تصریح کرد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری توجه ویژه ای به این طرح داشته اند و از صندوق توسعه ملی اعتبار عمده ای برای این پروژه لحاظ شده، خواسته و انتظار مردم استان از دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام را پیگیری ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل سامانه عنوان کرد.

کرمی با بیان اینکه با تزریق اعتبار لازم می توان ظرف ۶ ماه آینده این طرح مهم را به سرانجام رساند، اضافه کرد: بهره برداری از این پروژه ضمن اینکه باعث صرفه جویی در مصرف آب در استان خواهد شد، میزان بهره‌وری از محصولات کشاورزی را ارتقاء می دهد که این مهم باعث توسعه پایدار و تثبیت جمعیت در مناطق مرزی استان خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها