موج
کدخبر : ۳۵۸۵۹۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-358594

استاندار ایلام:

استاندار ایلام گفت: پیشرفت فیزیکی طرح های فرهنگی ایلام مناسب نیست و بایستی دانشنامه و دایره المعارف دفاع مقدس در ایلام تدوین شود

 به گزارش خبرگزاری موج ایلام، قاسم سلیمانی‌دشتکی در چهارمین نشست شورای هماهنگی حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس با اشاره به این مهم که اختصاص اعتبار حوزه فرهنگ ایثار و شهادت و نشر ارزش های دفاع مقدس اعتبارات را در اولویت کاری قرار گرفته است،افزود: برخی از طرح های حوزه فرهنگی استان از جمله برج هنر، باغ موزه و یادمان های دفاع مقدس با وجود تخصیص و تزریق اعتبار هنوز تکمیل نشده و دچار رکود هستند.

وی اظهار داشت: روند تکمیل این طرح ها باید شتاب بیشتری بگیرد و در زمینه تخصیص و تزریق اعتبار نیز مشکلی وجود ندارد.

استاندار ایلام تصریح کرد: در برخی استان ها طرح ارائه می دهند و اصرار می کنند تا اعتباری بگیرد اینجا  ما برای طرح ها اعتبار می دهیم و اصرار می کنیم تا کاری صورت بگیرد

سلیمانی‌دشتکی خاطرنشان کرد: ایلام یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین استان های کشور در حوزه دفاع مقدس است.

 وی ادامه داد: بیش از ۱۲ هزار نفر از رزمندگان اسلام در این استان به درجه رفیع شهادت نائل آمده اند که می طلبد مسئولان امر نسبت به تدوین دانشنامه و دایره المعارف دفاع مقدس در ایلام اقدام کنند.

استاندار ایلام خواستار تدوین دایره المعارف دفاع مقدس در استان شد و گفت: اعتبارات تدوین دانشنامه و دایره المعارف دفاع مقدس استان ایلام باید با مشارکت اطلاعاتی و اعتباری دستگاه های مختلفی چون شهرداری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، ارگان های نظامی و سایر نهادها در مدت زمان ۲ تا سه سال تهیه و منتشر شود.

سلیمانی دشتکی افزود: باید تمام شاخص های مربوط به جنگ تحمیلی، رویدادها، حوادث و عملیات هایی که در استان ایلام شکل گرفت، در این دانشنامه به صورت کامل و جامع بیان شود تا این دانشنامه بعد از انتشار به یک آرشیو کامل و مرجعی مستند برای تحقیق محققان حوزه جنگ و علاقمندان باشد.

استاندار ایلام در مورد تکمیل برخی از یادمان های استان تاکید کرد: یادمان شرهانی به علت اینکه یک یادمان ملی است و بعضی از استان های کشور شهدای زیادی را در این منطقه تقدیم کرده اند و همه ساله به این یادمان سفر می کنند باید زیرساخت های آن از جمله راه دسترسی و حسینیه تا سال ۱۴۰۰ تکمیل و مطالبات پیمانکار قلاویزان نیز در مدت ۲ هفته پرداخت شود.

وی به برگزاری آیین های سالگرد شهادت شهید سلیمانی هم اشاره کرد و گفت: این  آیین با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار و در این زمینه می توان از بستر فضای مجازی نیز بهره گیری کرد تا یک مراسم باشکوه برای این شهید گرانقدر برگزار شود.

استاندار ایلام افزود: شیوه های برگزاری مراسم سالگرد شهادت سردار سلیمانی در استان ایلام بر اساس دستورالعمل ها و مصوبه های ستاد ملی کرونا خواهد بود.

سلیمانی‌دشتکی در مورد آیین شب یلدا هم یادآور شد: امشب مردم استان از برگزاری دورهمی و مهمانی های خانوادگی به طور جدی خودداری کنند چرا که حجم اصلی انتشار ویروس کرونا در همین محافل خانوادگی است.

وی با هشدار هر گونه دور همی و شب نشینی در این شرایط کرونایی ، اظهار داشت: جمع نشویم تا کم نشویم، مواظب باشیم دورهمی و شب نشینی یک شب یلدا برای همیشه ما را از هم دور نسازد!

استاندار ایلام افزود: متاسفانه مشاهده می شود جوانان و نوجوانان به استفاده از ماسک یا رعایت پروتکل های بهداشتی توجه چندانی ندارند و شاید خود این قشر بیمار نشوند اما بدون شک برای اطرافیان خود ناقل بیماری خواهند بود.

استاندار ایلام در بخش پایانی صحبت های خود از طرح غربالگری شهید سلیمانی به عنوان یک طرح موفق پیشگیرانه یاد کرد و گفت: این طرح که در واقع گام چهارم مبارزه باکرونا در ایلام است امروز باعث کاهش محسوس آمار ابتلا، بستری و فوتی در استان شده و این روند با مشارکت خوب مردم و پرهیز آنها از دورهمی های خانوادگی باید ادامه یابد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها