موج
کدخبر : ۳۵۷۷۸۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-357787

استاندار ایلام:

استاندار ایلام از کاهش ۴ هزار متر مکعب مصرف آب در استان خبر داد و گفت: ۲۰ هزار هکتار از اراضی استان ایلام از آبیاری سنتی به مدرن تبدیل شده و مصرف آب استان از ۱۲ هزار متر مکعب به 8 هزار متر مکعب کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام ، قاسم سلیمانی‌دشتکی عصر امروز در نشست کارگروه ملی سازگاری با کم آبی که با حضور دکتر اردکانیان وزیر نیرو، معاون وزیر جهاد کشاورزی و دیگر مسئولان کشوری و بصورت ویدئوکنفراس برگزار شد از برنامه ریزی و اقدامات خوب وزارت نیرو تشکر کرد و افزود: در این دولت کارهای بزرگی در حوزه آب و خاک در استان ایلام انجام شده و در حال انجام است.

سلیمانی دشتکی با اعلام این خبر که ۷۵۰ میلیارد تومان با احتساب اعتبار طرح سامانه گرمسیری در سفر مقامات کشوری به طرح های آب و خاک ایلام اختصاص یافته است، اظهار داشت: در سفرهای مدیران و مسئولان بنیادها و نهادهای انقلابی نیز بیشترین توجه را به این حوزه داشته ایم و تلاش کرده ایم که اعتبارات را به این حوزه سوق دهیم.

نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه آبیاری ۴۰ هزار هکتار از اراضی استان نیز در دست اقدام است، افزود: استان ایلام علاوه بر صرفه جویی با اقدامات بسیار مثبت توانسته است تولید آب هم داشته باشد.

وی اضافه کرد: تاکنون ۳۵ هزار هکتار جنگل کاری و ۱۰ هزار هکتار نیز کاشت نهال و بیابان زدایی در این استان به سرانجام رسیده است.

سلیمانی دشتکی در خصوص میزان طرح های آبخیزداری استان نیز یادآور شد: حدود ۱۱۵ هزار هکتار منابع طبیعی و ۳۵ هزار هکتار توسط سازمان جهاد کشاورزی طرح آبخیزداری در استان بهره برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه با احتساب طرح های احیا و گرمسیری ۱۲۰ هزار هکتار اراضی استان به کشت آبی تبدیل شده است، خاطر نشان کرد: همچنین ۴۰ پروژه آب و خاک استان که بیش از ۴۰ هزار هکتار از اراضی استان با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد  را زیر کشت آبی خواهد برد و تا پایان این دولت و یا حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می رسند.

استاندار ایلام تصریح کرد: با احتساب حدود ۲۰ هزار هکتار از اراضی پایین دست سد سیکان، میمه و چناره که به کشت آبی مجهز خواهد شد، جمعا بیش از ۱۸۰ هزار هکتار اراضی آبی در استان خواهیم داشت که برای این میزان یک میلیارد و ۶۴۰ میلیون متر مکعب آب نیاز است.

استاندار ایلام در خصوص محدودیت کشت برخی محصولات استان نیز افزود: ممنوعیت و محدودیت های کشت هر محصولی در استان منوط به تصویب، ابلاغ و مصوبه هیات دولت است.

وی درباره میزان استفاده کشاورزان از آب در مواقع کم آبی نیز اظهار داشت: باید در این زمینه نیز تصمیمات بهتری اتخاذ شود و طرح های کارشناسی تری به تصویب برسد.

سلیمانی دشتکی در خصوص چاه های غیرمجاز استان نیز افزود: با تلاش های صورت گرفته در حال حاضر هیچ چاه غیرمجازی در استان موجود نیست.

وی افزود: طبق آمارها ۸۶ درصد از آب های سطحی استان صرف امور کشاورزی، ۱۰ درصد بخش شرب و مابقی برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

گفتنی است که در این نشست دکتر اردکانیان وزیر نیرو از سلیمانی‌دشتکی استاندار ایلام به سبب مجموعه تلاش و اقدامات مثبت و اثربخش انجام شده در حوزه آب و خاک استان بطور ویژه تقدیر و تشکر کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها