موج
کدخبر : ۴۶۲۵۶۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-462566
معاون وزیر اقتصاد:

کشور با موضوع کاهش سرمایه‌گذاری رو به رو است

کشور با موضوع کاهش سرمایه‌گذاری رو به رو است

معاون سیاست‌گذاری اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: تاکنون به دلیل تعلل‌هایی که صورت‌گرفته نتوانستیم مشکلات را حل کنیم؛ چون درآمدهای نفتی بوده و تاکنون همه مشکلات را با منابع نفتی پوشانده‌ایم و نگذاشتیم عیان شود.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدهادی سبحانیان اظهار داشت: در حوزه حکمرانی چه در صنعت بانک چه صنعت بیمه و نظام‌های ارزی و مالی کشور نیازمند تحول هستیم؛ اما تاکنون به دلیل تعلل‌هایی که صورت‌گرفته نتوانستیم مشکلات را حل کنیم؛ چون درآمدهای نفتی بوده و تاکنون همه مشکلات را با منابع نفتی پوشانده‌ایم و نگذاشتیم عیان شود.

وی با اشاره به‌ضرورت تحول در کسب‌وکارهای خرد، ارائه خدمات و حکمرانی افزود: راهی جز پذیرش تحولات و آمادگی رویارویی با آن‌ها را نداریم تا بتوانیم رفاه اجتماعی و دسترسی به آنها را برای همه مردم ایجاد کنیم.

وی صرفه‌جویی در زمان و هزینه، تسریع تبادلات، افزایش بهره‌وری و افزایش رشد اقتصادی را از نتایج اجرای رویکرد تحولی برشمرد و اضافه کرد: کشور با موضوع کاهش سرمایه‌گذاری حتی کمتر از میزانی که در اثر تحریم‌ها و مشکلات داخلی به وجود آمده روبرو است و این موضوع باعث ضعیف‌شدن بنیه اقتصادی کشور و تحمیل تورم‌های سنگین می‌شود.

معاون وزیر اقتصاد استفاده از ظرفیت‌های تحول دیجیتال را از جمله بانکداری پلتفرمی سریع‌ترین راهکار برای افزایش رشد سریع اقتصادی برشمرد و گفت: در حوزه بانکی با مسائلی روبه‌رو هستیم که ناگزیریم مدل کسب‌وکارها و فرایندها را تغییر دهیم تا نظام بانکی چابک شود.

وی افزود: در این مسیر می‌توان هزینه‌های گزاف بانکداری را کاهش داد؛ هزینه‌هایی که در نتیجه تعدد بانک‌ها و شعب بانکی بر نظام بانکی تحمیل شده است.

سبحانیان با بیان اینکه بانک‌ها به لحاظ ترازنامه‌ای در شرایط خوبی نیستند، هوشمند شدن را راه گریز بانک‌ها از بانکداری شعبه محور دانست و ادامه داد: یک پرسش اساسی مطرح است و آن اینکه این‌همه نقدینگی که منجر به تورم می‌شود به کجا می‌رود و نصیب چه کسی می‌شود؟ در حالی که با استفاده از فناوری‌های نوین و توسعه ابزارهای هوشمند می‌توان زمینه استفاده همگان از دارایی‌ها را به وجود آورد.

وی تأکید کرد: در راستای تحول دیجیتال و کاهش هزینه‌های بانکی باید به طور نیازسنجی شود و بر اساس نیاز واقع مشتریان به آنها خدمات ارائه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه حکمرانی چه در بانک، بیمه، سیاست‌های پولی، ارزی و مالی کشور نیازمند تحول هستیم؛ اما به دلیل تعلل‌هایی که شده نتوانستیم مشکلات را حل کنیم و با درآمدهای نفتی روی مشکلات را پوشاندیم و نگذاشتیم عیان شود.

سبحانیان با اشاره به تحول در حوزه آرد و نان اظهار داشت: درباره یارانه آرد و نان راهکارهای مختلفی ارائه شد از جمله اینکه یارانه را حذف و نان ۳ هزارتومانی بفروشیم؛ اما با بهره‌گیری از رویکرد تحولی و بهره‌گیری از فناوری و اختصاصی آرد به نانوا متناسب با عملکرد در بازه ۱۰۰ روزه توانستیم هم جلوی افزایش قیمت نان را بگیریم و هم میزان دورریز نان را کاهش دهیم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه