• جاری شدن سیلاب در روستای جلیزجند فیروزکوه
  • وزیر ارشاد ممنوع الکاری نوید محمدزاده را تایید کرد
  • قیمت بنزین امسال افزایش نمی یابد
  • احتمال خاکسپاری هوشنگ ابتهاج در ایران
  • درگذشت ناگهانی بوکسور همدانی در جریان اردوی تیم ملی جوانان
موج
کدخبر : ۴۳۹۵۷۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-439573

عضو کمیسیون کشاورزی در گفتگو با خبرگزاری موج:

ذبیح الله اعظمی ساردوئی، گفت: نظام مالیات ستانی فعلی ما فاقد کارایی و کارآمدی است و به همین دلیل نیازمند اصلاح و بهبود فرآیندهای اخذ مالیات هستیم.

یک نماینده مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با اشاره به اینکه معمولا تمام کشورهای توسعه یافته دنیا، پیشرفت و توسعه کشورشان را مرهون اخذ مالیات هستند که خیلی عادلانه و بر مبنای اصول دریافت می شود. یکی از منابع اصلی بودجه هم درآمدهای مالیاتی آنها است ولی نظام مالیات ستانی فعلی ما فاقد کارایی و کارآمدی است و به همین دلیل نیازمند اصلاح و بهبود فرآیندهای اخذ مالیات هستیم.

ذبیح الله اعظمی ساردوئی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی درباره اهمیت راه اندازی سامانه مودیان مالیاتی گفت: معمولا تمام کشورهای توسعه یافته دنیا، پیشرفت و توسعه کشورشان را مرهون اخذ مالیات هستند که خیلی عادلانه و بر مبنای اصول دریافت می شود. یکی از منابع اصلی بودجه هم درآمدهای مالیاتی آنها است ولی نظام مالیات ستانی فعلی ما فاقد کارایی و کارآمدی است و به همین دلیل نیازمند اصلاح و بهبود فرآیندهای اخذ مالیات هستیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس با بیان اینکه مردم کشورهای توسعه یافته نتیجه پرداخت مالیات را می بینند افزود: به عنوان مثال کشور بلژیک بدون درآمد نفت و گاز و معدن و فقط با درآمد مالیاتی امور خود را می گذراندند. یکی از راه های اخذ بهتر مالیات این است که در این روند هم شفافیت وجود داشته باشند و هم اینکه این مالیات عادلانه اخذ شود.

این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: در کشور ما متاسفانه بسیاری از سازمان ها و نهاد ها مالیات نمی دهند، به همین دلیل همخوانی بین درآمد و میزان مالیات تعیین شده وجود ندارد و مبالغ خیلی کم بوده و با راه اندازی این سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی تمام فعالان اقتصادی، نهادها، ارگان های دولتی، صنوف و ... موظف به ثبت نام در این سامانه بوده و سپس باید برای کلیه فروش های کالا و خدمات خود صورت حساب الکترونیکی منطق با استانداردهای سازمان امور مالیاتی را صادر کنند. این شیوه هوشمند مالیات ستانی باعث ایجاد تعادل بین درآمد و مالیات افراد و شفافیت می شود.

اعظمی ساردوئی ضمن انتقاد از عدم افزایش مالیات متناسب با تورم گفت: در مقابل امسال به یکباره این مالیات ۳۰ برابر افزایش یافته است و باعث اعتراض فعالان بازار اقتصادی شده است. بهتر بود این افزایش مالیات از سال های قبل به صورت پلکانی افزایش می یافت. این مسئله باعث نارضایتی کسبه شده است. 

این مقام مسئول خبر داد که بر اساس اخباری که به ما رسیده در کشور عمده فرار مالیاتی متعلق به هزار نفر است که این هزار نفر به اندازه کل درآمد مالیاتی کشور فرار مالیاتی دارند و بهتر است جلوی این افراد را بگیریم.  

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس توضیح داد: در اروپا هر کس دو یا چند خانه داشته باشد یا باید آن را به فرد دیگری که خانه ندارد واگذار کند که یا به حدی از آنها مالیات اخذ می شود که مجبور به فروش یا واگذاری آن شوند،  به همین دلیل ما مالیات بر خانه های خالی را مصوب کردیم تا به این وسیله هم وضعیت ملک را در کشور کنترل کنیم و هم اینکه منبع درآمدی پایدار برای کشور ایجاد و جلوی فرار مالیاتی مرفهین را بگیریم.

میزان پنهان ماندن مبادله کالا در کشور 

این نماینده مجلس درباره میزان پنهان ماندن مبادله کالا در کشور نیز توضیح داد: به دلیل عدم شفافیت اقتصاد جریان مبادله کالایی در کشور ما مبهم است، اما با راه اندازی این سامانه شاهد ارتقا شفافیت اقتصادی و امکان پذیر شدن جریان رصد کالایی در کشور خواهیم شد، زیرا با تکمیل اطلاعات مودیان در سامانه پایانه های فروشگاهی این رصد امکان پذیر خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، نظام فعلی ممیز محور مالیاتی درصد خطا و اشتباه زیادی دارد زیرا افراد راسا اقدام به محاسبه مالیات می کنند و در این مسیر شاهد اعمال نظر شخصی افراد و همچنین وقوع رانت و رشوه هستیم. وقتی این سامانه الکترونیک شود هم درصد خطای انسانی در آن کاهش می یابد و هم جلوی رشوه برای فرار مالیاتی را می گیریم.

این عضو کمیسیون کشاورزی در ادامه خبر داد: از سال گذشته مجلس دولت را موظف کرده که سامانه مودیان امور مالیاتی را راه اندازی کند و هم اکنون در مجلس در حال جمع کردن امضا برای سوال از دولت هستیم که چرا این سامانه هنوز راه اندازی نشده است. دولت باید در این زمینه پاسخگو باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها