موج
کدخبر : ۴۱۵۰۵۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-415058

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی؛

احمد امیرآبادی فراهانی گفت: مجلس هنوز از مباحث مطرح شده توسط دولت درباره حذف ارزترجیحی اقناع نشده است.اگر بنا به حذف ارز ترجیحی باشد باید رئیس جمهور شخصا وارد میدان شده و برای اجرای این اصلاح اقتصادی تمامی هیات دولت، فرمانداران، استانداران و ... را با خود همراه کند.

 به گزارش خبرگزاری موج، احمد امیرآبادی فراهانی در نشست هم اندیشی بررسی الزامات ونیازمندی های لازم برای تامین نهاده های دام و طیور پس از حذف ارز ترجیحی با اعلام این مطلب اظهار کرد: مجلس هنوز از مباحث مطرح شده توسط دولت درباره حذف ارزترجیحی اقناع نشده است.اگر بنا به حذف ارز ترجیحی باشد باید رئیس جمهور شخصا وارد میدان شده و برای اجرای این اصلاح اقتصادی تمامی هیات دولت، فرمانداران، استانداران و ... را با خود همراه کند.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر ساله در بودجه پیشنهادی دولتها به مقدار قابل ملاحظه ای کسری وجود دارد، افزود: البته اگر تبصره هایی که از سوی دولتها به بودجه افزوده می شود و جزو مخارج دولت است را نیز محاسبه کنیم بدون تردید میزان کسری بودجه از رقم اعلام شده نیز بیشتر است ولی هیچ گاه بودجه تبصره ها در بودجه کلی لحاظ نمی شود.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولتها همواره برای جبران کسری بودجه و تامین منابع ریالی مورد نیاز برای سه ماه پایانی سال اقدام به فروش اوراق به بانکها و یا واگذاری شرکتهای دولتی می کند.
امیرآبادی فراهانی درباره لایحه دولت برای حذف ارز ترجیحی اظهار کرد: باور داریم که حذف نرخ ارز ترجیحی یک جراحی اقتصادی است که باید انجام شود و البته به مراتب سخت تر از هدفمندی یارانه ها است اما با توجه به اینکه دولت نوپاست و امکان دارد اجرای این طرح مشکلاتی را ایجاد کند، همچنین از میان 3200 مدیر دولتی فقط 500 مدیر در دولت سیزدهم تغییر یافته و 2800 نفر همچنان از مدیران انتخاب شده از سوی دولتهای قبلی هستند بنابراین امکان دارد این افراد با اجرای سیاست حذف ارز ترجیحی موافق نباشند بنابراین مجلس باور دارد در چنین شرایطی امکان اجرای این اصلاحات وجود ندارد.
وی تصریح کرد: با توجه به جمیع شرایط موجود برآیند مجلس این است که به حذف ارز ترجیحی رای ندهد زیرا دولت نوپاست.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برای اجرای سیاست حذف ارز ترجیحی باید تمامی وزرا، معاون اول، رئیس جمهور، فرمانداران و استانداران پای کار باشند نه اینکه وزیر جهادکشاورزی با این استناد که بر فرآیند تولید و توزیع نظارت دارد وارد میدان حذف ارز ترجیحی بشود.
امیرآبادی فراهانی گفت: یکی از سوالات ما از وزارت جهاد کشاورزی درباره قیمت مرغ پس از حذف ارز ترجیحی است که آنها می گویند قیمت مرغ به  50 هزار تومان می رسد ولی برآیند ما مجلسی ها با استناد به آمار و ارقام ارائه شده از سوی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی این است که قیمت مرغ کیلویی 80 هزار تومان می شود.
وی افزود: یکی دیگر از ابهامات مجلس درباره لایحه دولت برای حذف ارز ترجیحی این است که منابع حاصل از حذف ارز ترجیحی 400هزارمیلیارد تومان می باشدکه طبق اعلام دولت 106 هزار میلیارد تومان از این رقم به واردت گندم و دارو و 65 هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه نقدی به  مردم قرار است پرداخت شود.حال سوال این است که تکلیف 220 هزار میلیارد تومانی که در بودجه ردیفی برای آن مشخص نشده است چه می شود؟ آیا دولت  این رقم را برای جبران پنهان کسری بودجه در ردیف بودجه های مختلف مصرف می کند و یا اینکه قرار است آن را برای روز مبادا در اختیار خود داشته باشد.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت برای هر فرد پس از حذف ارز ترجیحی یارانه ای بین 90 تا 130 هزار تومان درنظر گرفته است درحالیکه بدون شک این رقم نمی تواند افزایش هزینه ناشی از حذف ارز ترجیحی را پوشش دهد زیرا به عنوان مثال باحذف ارز روغن یا شکر به تنهایی این کالاها گران نمی شود بلکه نرخ تمامی محصولاتی که از روغن وشکر در تولیدشان استفاده می شود ، رشد می کند به همین دلیل باید تمامی ابعاد افزایش قیمت های ناشی از حذف ارز ترجیحی لحاظ شود.
امیرآبادی فراهانی یکی دیگر از تبعات حذف ارز ترجیحی را رشد نقدینگی مورد نیاز واردکنندگان برشمرد و گفت: اگر نرخ ارز برای واردات کالاهای اساسی از ترجیحی به نیمایی تغییر کند نیاز واردکنندگان به نقدینگی 6 برابر می شود حال سوال این است که آیا بانکها توان تامین این میزان از نقدینگی را دارند؟ تکلیف ضمانت نامه ها برای اخذ این میزان سرمایه در گردش چه می شود؟ 
وی تصریح کرد: بدون تردید تغییر ارز ترجیحی به نیمایی موجب می شود تا بخشی از واردکنندگان نتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.در چنین شرایطی اگر قرار باشد دولت اقدام به واردات کند بدون شک مجلس با این رویه  مخالف خواهد بود زیرا این امر به انحصار دامن می زند.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که مردم درسختی هستند، خاطرنشان کرد: مجلس هیچ گاه به حذف یکباره ارز ترجیحی رای نمی دهد زیرا دولت تا کنون  نتوانسته مجلس را برای حذف ارز ترجیحی دارو و نهاده های دامی قانع کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: حذف ارز ترجیحی
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها