موج
کدخبر : ۴۰۴۶۹۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-404696

رئیس اتحادیه کارفرمایان صنف مشاوران املاک کشور؛

مصطفی قلی خسروی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی هرچقدر بخش خصوصی بیشتر وارد عمل شود تولید مسکن سرعت می گیرد، اظهار کرد: ساخت مسکن مشارکتی یکی دیگر از سیاست هایی است که دولت باید برای افزایش تولید مسکن و کمک به دهک های پایین برای خانه دار شدن بکار بگیرد.

رئیس اتحادیه کارفرمایان صنف مشاوران املاک کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در سال های گذشته عرضه کمتر مسکن نسبت به تقاضا به تورم بخش مسکن دامن زد، گفت: در شرایط کنونی دولت باید سیاست افزایش تولید و عرضه مسکن را پیش بگیرد تا از این طریق فضا برای دلالی در این بازار از بین برود.

مصطفی قلی خسروی با بیان اینکه یکی از مشکلات بازار مسکن در سال های گذشته ورود بانکها به این بازار بود، افزود: دولت باید مانع ورود دستگاه های دولتی و بانک ها به معاملات مسکن شود و از طرف دیگر با اجرایی کردن مالیات بر خانه های خالی و ... زمینه عرضه بیشتر مسکن به بازار را فراهم کند تا از این طریق قیمت هاتعدیل شوند.

رئیس اتحادیه کارفرمایان صنف مشاوران املاک کشور با تاکید بر اینکه ساخت یک میلیون مسکن در کشور امکان پذیر است، افزود دولت برای اجرای این سیاست باید ابتدا تسهیلات ارزان قیمت در اختیار سازندگان و مردم قرار دهد تا قیمت نقدینگی کافی برای اجرای این پروژه ها وجود داشته باشد.

او با تاکید بر اینکه در اختیار گذاشن زمین رایگان و ... برای دهک های پایین جامعه می تواند گامی در مسیر تامین مسکن برای دهک های پایین جامعه باشد، افزود: در حال حاضر هزینه زمین در مسکن بسیار بالاست و در اختیار گذاشتن زمینه برای مسکن حمایتی هزینه تمام شده را کاهش می دهد.

بازار ساخت و ساز راکد است

قلی خسروی با تاکید بر اینکه بازار ساخت و ساز راکد است، گفت: با توجه به گرانی های چند سال اخیر بسیاری از مردم توان خرید مسکن ندارند به همین دلیل دولت نباید دست روی دست بگذارد زیرا اتفاقی در بازار نمی افتد که مردم بتوانند بار دیگر صاحب مسکن شوند.

او با بیان اینکه دولت باید در ساخت و ساز مسکن به بخش خصوصی اعتماد کند، تصریح کرد: برخی مواقع مشکلات در اجرا و واگذاری واحدهای مسکن به وجود می آید از این رو باید نظارت بر این قراردادها افزایش یابد

رئیس اتحادیه کارفرمایان صنف مشاوران املاک کشور با بیان اینکه شهرداری در شرایط کنونی باید پایان کار به واحدهای مسکن بدهد و به طور کلی فرایند اجرای پروژه ها تسهیل شود و از طرف دیگر هزینه های جانبی ساخت مسکن همچون مجوزها و ... کاهش یابد تا از این طریق قیمت تمام شده هم به صرفه تر شود.

فروشنده ها از فروش خودداری می کنند

رئیس اتحادیه کارفرمایان صنف مشاوران املاک کشور با اشاره به اینکه در سال های اخیر که میزان تولید مسکن در کشور کاهشی بوده است، گفت: وقتی عرضه و تقاضا بهم می خورد و فروشنده ها از فروش خودداری می کنند این روند منجر به گرانی مسکن می شود از این رو در شرایط کنونی دولت باید به دنبال رفع این مشکل باشد.

او با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی هرچقدر بخش خصوصی بیشتر وارد عمل شود تولید مسکن سرعت می گیرد، اظهار کرد: ساخت مسکن مشارکتی یکی دیگر از سیاست هایی است که دولت باید برای افزایش تولید مسکن و کمک به دهک های پایین برای خانه دار شدن بکار بگیرد بنابراین باید حمایت دولت در این بخش وجود داشته باشد تا بتوانی نتیجه آن را هم ببینیم

او با اشاره به اینکه ساخت یک میلیون مسکن در سال نیاز است، گفت: با توجه به تقاضاهای باقی مانده از سال های قبل و وجود بیش از 600 هزار ازدواج در سال که همه آنها فاقد مسکن هستند دولت باید در ساخت این میزان مسکن مصمم باشد تا بتواند مانع از بروز بحران مسکن در سال های آینده شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در حال حاضر دولت برنامه های متفاوتی را برای اجرای پروژه های مسکن عنوان کرده است که بخشی از آن در قالب مسکن حمایتی و بخش هم در قالب پروژه های مشارکتی و با کمک بخش خصوصی قرار است اجرا شود، به گفته بسیای از کارشناسان دولت نباید فرایند اجرای این پروژه ها را طولانی کند زیرا از یک سو تقاضا برای مسکن سالانه افزایش می یابد و از طرف دیگر تورم در اقتصاد کشور منجر به افزایش هزینه تمام شده مسکن می شود، به همین دلیل طولانی شدن پروژه ها می تواند منجر به بروز مشکلات قراردادی و ... شود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`