موج
کدخبر : ۴۰۴۱۴۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-404140

عشقی:

رئیس سازمان بورس درباره قرمز شدن بازار سرمایه گفت: قرمزی حال حاضر بازار یک‌دفعه به وجود نیامده اما این سرخی بازار سرمایه از امروز به مرور کاهش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری موج و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجید عشقی در خصوص وضعیت بازار سرمایه اظهار کرد: شرکت‌ها در ۶ ماه ابتدای سال نسبت به سال گذشته افزایش داشته‌اند و نسبت‌های p/e بازار به ۴ رسیده و قیمت سهام جذاب است.

وی اضافه کرد: از سال گذشته که بازار سرمایه رشد شدیدی داشت و سپس در دوره‌ای ریزشی در بازار سرمایه داشتیم، اما شرایط حال حاضر با سال گذشته یک تفاوتی دارد.

عشقی بیان کرد: وظیفه اصلی سازمان بورس افشای اطلاعات شرکت‌هاست و اینکه به شفافیت معاملات نیز نظارت داشته باشد. شرکت‌ها در ۶ ماه ابتدای سال نسبت به سال گذشته افزایش داشته‌اند و نسبت‌های p/e بازار از عدد ۳۰ - ۴۰ به ۴ رسیده و قیمت سهام جذاب است.

رئیس سازمان بورس افزود: اتفاقاتی که افتاد یک نااطمینانی در بازار سرمایه ایجاد کرد، اما در حال حاضر جای هیچ نگرانی نیست و شرایط بنیادی بازار خوب است و چند ابهام در بازار سرمایه است. اما در این مدت نگرانی‌های افراد حقیقی داشتند ما سعی کردیم از طریق هلدینگ‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری اوضاع بازار سرمایه را بهتر کنیم و خریدهای خوبی توسط آن‌ها صورت گرفته است و خود صندوق‌ها تمایل به خرید دارند و این خریدها ادامه دارد.

او بیان کرد: ما باید بازار سرمایه را به ثبات برسانیم. نزول و صعود شدید برای بازار سرمایه سم است و در هر بازاری بعد از رشد شدید، نزول شدیدی خواهیم داشت.

 

 

دولت در ۴۰ روز گذشته هیچ اوراقی نفروخته است

رئیس سازمان بورس در خصوص تامین مالی دولت از بازار سرمایه گفت: بحث‌هایی که بازار را تحت تاثیر قرار داده است، انتشار اوراق در بازار سرمایه است. ما به اندازه کشش بازار سرمایه اوراق منتشر می کنیم. در ۴۰ روز گذشته ما هیچ انتشار اوراقی در بازار سرمایه نداشتیم. کسری بودجه دولت از بازار سرمایه تامین نمی شود، ابزارهای دیگری در بانک مرکزی، سیستم بانکی و بیمه وجود دارند؛ و بحث مولد سازی دارایی‌های دولت مطرح است که بخشی از کسری بودجه دولت از آنجا تامین می‌شود.

او بیان کرد: اما مصاحبه‌هایی منتشر می شوند و یا مثلا عکسی از صفحه معاملات ما می گیرند که دولت این میزان اوراق فروخته است. با اینکه این طور نیست بلکه آن معامله ای است که میان بانک‌ها انجام شده است. باید این مسئله حل شود.

به گفته این مقام مسئول خریداران اوراق با خریداران سهام در دو بازار متفاوت هستند و هر کدام بازیگران مخصوص به خود را دارند. شخصی که اوراق می خرد، نمی‌آید سهام خود را بفروشد و اوراق بخرد و برنامه ریزی مدیریت ثروت افراد نسبت به هم متفاوت است. با این شرایط جو ناامیدی در بازار سرمایه اتفاق می‌افتد و این‌ها سیکل‌هایی هستند که چندین بار در بازار سرمایه تجربه کردیم. در ۲۰ سال اخیر در سال‌های ۸۳ – ۸۴ و یا بعد از سال ۹۲ همین داستان را با شدت و گستردگی در درگیری متفاوت افراد تجربه کردیم.

او افزود: ما در نهایت در سال‌های گذشته چند صد هزار سهامدار داشتیم، اما در حال حاضر در سازمان بورس در شرکت سپرده گذاری ۵۸ میلیون کد سهامداری صادر کردیم که شامل مردمی است که به صورت مستقیم خرید کردند و یا سهامداران سهام عدالت هستند، می‌شود و کل جمعیت کشور درگیر بازار سرمایه هستند و این موضوع حساسیت بازار سرمایه را افزایش می‌دهد.

عشقی بیان کرد: بر همین مبنا به پشتوانه این جامع سهامداری و به خاطر اینکه منافع کل جمعیت کشور درگیر است این پیگیری را خواهیم داشت و بحث قیمت گذاری‌ها و ایجاد رانت توسط اموال شرکت‌های بورسی تکرار نمی شود تا بتوانیم به سودآوری و توسعه شرکت‌ها کمک کنیم.

عشقی در پاسخ به این پرسش که، چه برنامه‌ای برای افزایش ثبات در بازار سرمایه دارید؟ اظهار کرد: یکی از بحث‌هایی که باید به شدت بر روی آن مانور دهیم، بحث اطلاع رسانی است که در چند وقت اخیر بحث اطلاع رسانی توسط سازمان بورس به وقفه افتاد باید مقدماتی را در جهت اطلاع رسانی فراهم کنیم. حتما یک ساز و کار خوب در جهت اطلاع رسانی ایجاد خواهیم کرد و به زودی مردم می توانند در خصوص بازار سرمایه و شایعات مطرح شده، از طریق کانال رسمی به این اطلاعات دست پیدا کنند.

رئیس سازمان بورس در خصوص جلسه صبح امروز گفت: در جلسه صبح امروز، همه فعالان بازار سرمایه اذعان به ارزندگی قیمت سهام داشتند. با ابزارهایی همچون، خرید مستقیم سهام و خرید از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری و همچنین با خرید اختیار فروش تبعی، مردم به این اطمینان برسند که تا انتهای سال ۱۴۰۰ به سود دست پیدا می کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها