موج
کدخبر : ۴۰۱۶۶۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-401668

موج گزارش می دهد؛

بازار لوازم خانگی با وجود ممنوعیت واردات محصولات خارجی با چالش های از جمله افزایش قاچاق و گرانی و انحصار فروشندگان و تولیدکنندگان دست و پنجه نرم می کند.

به گزارش خبرگزاری موج؛ در حال حاضر کاسبان بازار امین حضور روزانه عایدی چندانی ندارد و بدلیل تقاضا  و استقبال کم مردم از خرید لوازم خانگی که از کاهش قدرت خرید آنها و گرانی نشات می گیرد این صنعت در رکود به سر می برد؛ برای رفع این مشکل فروشندگان و تمامی شرکت ها حاضر شده اند با اعطای شرایطی کالاهای خود را به مردم بفروشند ولی این امر نیز راهگشا نبوده و بازار خلوت است.

چندی قبل بود که با اصرار اصناف مرتبط با لوازم خانگی رهبر معظم انقلاب ممنوعیت واردات لوازم خانگی را خواستار شدند به همین دلیل وزارت صمت نیز هر گونه واردات محصولات خارجی را ممنوع کرد.

با این حال بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند باید در کنار توجه به تولید داخل و حمایت حداکثری از آن باید فضای رقابتی بر این بازار حکمفرما شود، چرا که بازار خودرو نیز با ممنوعیت واردات خودرو به صورت انحصاری از آن ایران خودرو و سایپا شد و آنها بدون ارتقا کیفی محصولات خود هر روز تولیداتشان را بی کیفیت تر و صد البته گران تر به بازار عرضه کردند.

البته علیرضا دانیالی،  رئیس انجمن کشوری لوازم خانگی مقایسه بازار خودرو با لوازم خانگی از اساس اشتباه می داند و می گوید: مقایسه صنعت خودروسازی با صنعت لوازم خانگی غلط است، چون خودروسازی یک صنعت دولتی است که 90 درصد بازار در اختیار دو شرکت خودروساز بزرگ قرار دارد و دولت آن را کنترل می‌کند، در حالی که در صنعت لوازم خانگی 500 شرکت بزرگ و کوچک به تولید می‌پردازند و این صنعت رقابتی است و انحصاری در آن نیست و مقایسه این دو صنعت غلط است.

بیش از 40 درصد بازار لوازم خانگی قاچاق است

از طرف دیگر افزایش کالاهای تقلبی و قاچاق در بازار لوازم خانگی یکی از معضلات این صنعت است هر چند که این کالاها به دلیل اختلاف قیمت با جنس اصلی مشتری‌های خودش را همچنان دارد.

به طوری که رئیس انجمن لوازم خانگی می گوید در حال حاضر بیش از 40 درصد بازار لوازم خانگی در اختیار کالاهای وارداتی قاچاق است که عمدتا از مبادی رسمی و مناطق آزاد و برخی نیز به صورت پیله وری وارد کشور می شود.

وعده افزایش 6 برابری تولید لوزام خانگی

یکی از مهمترین  برنامه های فاطمی امین  افزایش 6 برابری تولید لوازم خانگی بزرگ است به طوری که میزان تولید این لوازم در سال گذشته حدود ۳۹۹ هزار دستگاه بوده ولی وزیر پیشنهادی صمت از تولید دو میلیون و چهارصد هزار دستگاهی این محصولات در سال 1404 به عنوان یکی از اصلی ترین برنامه هایش نام می برد که با توجه به ممنوعیت رسمی واردات لوازم خانگی باید محقق شود.

با این حال به نظر می رسد کاهش قیمت لوازم خانگی و واردات لوازم خانگی خارجی خصوصا برندهای مطرحی همچون بوش یکی از اصلی ترین چالش های وزیر صمت خواهد بود.

ترخیص 420 کانتینر لوازم خانگی بوش

با این حال خبرهای دیروز حاکی از آن بود که با اصرار شدید مسئولین وزارت صمت و با حکم دادسرای جرائم کارکنان دولت دستور ترخیص 420 کانتینر لوازم خانگی بوش صادر شده است.

در همین خصوص حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: با وجود اینکه ماه‌ها طول کشیده تا به مواد اولیه و قطعات لوازم‌خانگی ارز تخصیص داده شود و همه تولیدکنندگان از عدم تخصیص و تأخیر در تخصیص ارز گله‌مند هستند، ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی خارجی در آستانه ترخیص است. در این رابطه وزارت صمت و بانک مرکزی باید پاسخگو باشند که چرا به این رای اعتراض نکردند و چرا وزارت صمت آن را ثبت و بانک مرکزی ارز آن را تامین کرده است.

چشم انداز بازار

با توجه به این که تولیدکنندگان داخلی می گویند این ممنوعیت واردات محصولات خارجی باید 5 سال ادامه داشته باشد تا شاهد صادرات و تحول عظیم در این صنعت باشیم، به نظر می رسد قیمت این محصولات که سر به فلک نیز کشیده روند کاهشی به خود نگیرد

از طرف دیگر به دلیل همین تفاوت قیمت و کیفیت پایین محصولات داخلی نسبت به برندهای کره ای و کاهش نرخ ارز شاهد افزایش قاچاق این محصولات به کشور نیز باشیم.

آیا این خبر مفید بود؟

پربازدیدترین گروه

گفتگو

ارسال نظر:

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

گفتگو

دیگر رسانه ها

`