موج
کدخبر : ۳۸۶۴۴۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-386445

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران در پاسخ به موج؛

یوسف رضاپور گفت: طرح کاهش مصرف آب در کشور از اسفند سال 96 در هیات وزیران مصوب شده و امسال با حذف کشت تابستانه اجرایی شده و در بخش شرب هم به دنبال کاهش مصرف هستیم زیرا پیش بینی شده پاییز مصرف آب نسبت به سال 99 بین 20 تا 25 درصد کمتر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه امسال بارندگی ها نسبت به سال گذشته 30 درصد کاهش داشته است، گفت: در حال حاضر جمعیت استان تهران 13 میلیون نفر است و با در نظر گرفتن جمعیت در حال تردد به تهران جمعیت به 15.5 میلیون نفر می رسد، از این رو 42 درصد مصرف آب در تهران به بخش شرب اختصاص دارد که از طریق سدهای 5 گانه 75 درصد تامین می شود و در شرایط کم آبی از آب های زیرزمینی بیشتر استفاده می شود.

یوسف رضاپور با بیان اینکه تا پایان امسال مشکلی در تامین آب تهران نداریم، افزود: البته این به معنای این نیست که صرفه جویی و کاهش مصرف اولویت نباشد، زیرا بحران آب فراتر از مشکل برق است زیرا در نهایت می توان برق را تولید کرد اما برای آب این قابلیت وجود ندارد.

او با اشاره به اینکه 1400 حلقه چاه غیرمجاز مسدود خواهد شد، گفت: تاکنون از این تعداد چاه غیرمجاز 300 حلقه مسدود شده است.

رضاپور با تاکید بر اینکه طبق مصوبه هیات وزیران هر استانی با در مسیر مصرف استاندارد حرکت کند، گفت: براساس این مصوبه دستگاه های مختلف مکلف به اجرای آن هستند.

او با اشاره به اینکه مصرف آب در دنیا 40 درصد منابع است، گفت: اگر مصرف آب در کشوری بیش از 60 درصد باشد از تنش آبی عبور می کند و تبدیل به بحران می شود. در شرایط کنونی مصرف آب در ایران 86.5 درصد مصرف منابع است و در بهترین حالت اگر 26.5 درصد مصرف آب کاهش یابد در مرز تنش آبی قرار می گیرم.

او با تاکید بر اینکه باید 420 میلیون مترمکعب مصرف آب در تهران به مدت 5 سال کاهش پیدا کند، گفت: امسال باید 75 میلیون مترمکعب مصرف آب در تهران کاهش پیدا کند.

رضاپور در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج درباره چگونگی کاهش 420 میلیون مترمکعب مصرف آب در تهران گفت: این طرح اسفند سال 96 مصوب شده و امسال با حذف کشت تابستانه اجرایی شده است و در بخش شرب هم به دنبال کاهش مصرف هستیم، زیرا پیش بینی شده پاییز مصرف آب نسبت به سال 99 بین 20 تا 25 درصد کمتر خواهد بود.

او با اشاره به اینکه بیشترین فرونشست زمین مربوط به دشت ورامین است، گفت: در حال حاضر علاوه بر مسدود کردن چاه های غیرمجاز به دنبال حذف اضافه برداشت در چاه های مجاز هستیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    بعداز این همه بحران بازهم بگید جمعیت ایران کمه.

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها