موج
کدخبر : ۳۸۱۹۰۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381904

سید علی مدنی زاده تاکید کرد؛

استاد اقتصاد دانشگاه شریف گفت: وقتی تورم کشور از 8 درصد به 80 درصد رسید دولت اجازه نداد در زمان تورم سیاست پولی بانک مرکزی تغییر کند و سرکوب نرخ ارز اتفاق افتاد و وقتی که آقای تقوی نژاد به دنبال جلوگیری از انتشار پول توسط بانک ها بود او را عوض کردند.

سید علی مدنی زاده استاد اقتصاد دانشگاه شریف در همایش طرح قانونی بانک مرکزی، نقدها و نظرها با اشاره به اینکه فشاری که دولت به بانک مرکزی برای تزریق ارز وارد کرده بود گفت: در شرایطی که بانک مرکزی نمی توانست تامین ارز کند این اقدام نشانه عدم استقلال بانک مرکزی است، وقتی تورم از 8 درصد به 80 درصد رسید سیاست پولی بانک مرکزی بانک مرکزی را اجازه ندادند تغییر کند و سرکوب نرخ ارز اتفاق افتاد و وقتی که آقای تقوی نژاد به دنبال جلوگیری از انتشار پول توسط بانک ها بود او را عوض کردند.

استاد اقتصاد دانشگاه شریف با بیان اینکه سوال اینجاست که موسسات غیرمجاز چگونه به وجود آمد؟ افزود: شورای پول و اعتبار و دولت اجازه ندادند که بانک مرکزی اقدامی انجام دهد و به طور قطع استقلال بانک مرکزی اینجا زیر سوال رفته است. اگر سیستم پولی دنیا در حال پوست اندازی است به معنی این نیست که دستاوردهای قبلی  غلط بوده است.

مدنی زاده  با بیان اینکه مدیریت پولی در شرایط عادی و شرایط بحرانی فرق دارد، اظهار کرد: در آمریکا زمانی که ترامپ به ریاست جمهوری رسید او می خواست رئیس فدرال را عوض کند اما به او اجازه ندادند و همین فدرال رزو در دوران ترامپیست آمریکا را نجاد داد.

استاد اقتصاد دانشگاه شریف با اشاره به اینکه در دنیا شرط لازم رشد اقتصادی کنترل تورم است، گفت: امروز شورای پول و اعتبار استقلال بانک مرکزی را از بین برده اند؛ زیرا تمام اعضای آن که وزارتخانه هستند مصرف کننده ارز بوده و تنها بانک مرکزی می تواند جلوی چاپ پول را بگیرد.

مدنی زاده با اشاره به اینکه وام های که به ایرانخودرو یا تامین اجتماعی و ... داده اند تورم زا هست و اثرا آن سال دیگر و در دولت بعدی نمایش گذاشته می شود، گفت: در شرایط بورس سال گذشته فشار دولت برای این بود که نرخ بهره را بالا نبرند و فشاری وزارت اقتصاد به بانک مرکزی برای کاهش نرخ اوراق دولت و ...بود که همه آنها تاثیر گذار بودند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها