موج
کدخبر : ۳۸۰۵۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-380581

سعید زرندی در گفتگو با خبرگزاری موج مطرح کرد؛

معاون طرح و برنامه ای وزارت صنعت، معدن و تجارت با نگاهی به آمار تولید در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، گفت: در سال ۹۹ تولید برخی محصولات مانند خودروی سواری، تولید کمباین و تراکتور نسبت به سال قبل تر رشد داشته و تولید محصولاتی مانند اتوبوس روغن نباتی و سموم افت داشته اند.

معاون طرح و برنامه ای وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با اشاره به آمار تولید کالاهای بخش صنعت و معدن گفت: در سال ۹۹ حدود ۹۰۳ هزار سواری تولید شده که در مقایسه با سال قبل تر آن رشدی ۱۹ درصدی داشته و تولید وانت هم از ۷۵۴ هزار دستگاه به ۸۰۳ هزار رسیده و رشدی ۶.۵ درصدی را تجربه کرده است.

سعید زرندی افزود: در تولید اتوبوس و مینی بوس و ون هم آمار تولید حکایت از رشد منفی ۷.۸ درصدی در سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد، چراکه تولید از ۲۰۳۱ دستگاه به ۱۸۷۳ دستگاه رسیده و در بخش کشنده ها و کامیون اما تولید رشدی ۵۳ درصدی داشته و از ۴۱۶۴ دستگاه به ۶۳۹۳ دستگاه رسیده است.

او با بیان اینکه تولید کمباین در ایران رشدی ۴۴ درصدی در سال ۹۹ داشته است، تصریح کرد: تولید کمباین از ۴۴۹ دستگاه به ۶۴۹ دستگاه رسیده و تولید تراکتور هم از ۱۸۶۹۸ دستگاه به ۲۱۶۶۶ دستگاه رسیده که حکایت از رشدی ۱۵.۹ درصدی دارد.

زرندی با اشاره به اینکه تولید روغن نباتی سال گذشته کاهش داشته است، گفت: در سال ۹۹ تولید روغن نباتی از ۱۷۹۹ هزار تن به ۱۵۶۹ هزار تن رسیده و تولید پودر شوینده هم از ۶۵۱ هزار تن به ۶۳۲ هزار تن رسید که کمی کاهشی بوده است و تولید انواع کاغذ هم یک درصد افت داشته و از ۱۰۲۹ هزار تن به ۱۰۱۸ هزار تن رسیده است.

معاون طرح و برنامه ای وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه تولید کارت سال گذشته از ۵۳۲ هزار تن به ۵۵۷ هزار تن رسیده است، تصریح کرد: تولید کارتن در سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل تر رشدی ۴.۶ درصدی داشته و تولید نئوپان هم از ۷۱۵ هزار متر مکعب به ۷۸۹ هزار متر مکعب رسیده که رشدی ۱۰ درصدی است و تولید فیبر هم از از ۱۵۳۳ هزار متر مکعب به ۱۶۰۱ هزار متر مکعب است.

او با شاره به اینکه تولید سموم افتی ۱۲ درصدی داشته است، گفت: تولید سموم از ۳۷.۶ هزار تن سال ۹۸ به ۳۲.۹ هزار تن در سال ۹۹ رسیده است و روغن های صنعتی هم از ۶۲۸ هزار تن به ۶۶۸ هزار تن رسیده که رشدی ۶ درصدی تجربه کرده است.

زرندی با بیان اینکه تولید دوده ۱۶ درصد سال گذشته رشد داشته است، گفت: تولید این محصول از ۱۲۱ هزار تن سال ۹۸ به ۱۴۱ هزار تن در سال ۹۹ رسیده است و محصولات پتروشیمی هم از ۵۵ میلیون تن به ۶۰ میلیون تن رسیده و رشدی ۸.۹ درصدی را تجربه کرده اند.

او با اشاره به اینکه تولید الیاف اکریلیک در سال ۹۹ حدود ۱۹۶ درصد رشد داشته است، گفت: تولید این محصول از ۱.۷ میلیون تن در سال ۹۸ به ۵.۱ میلیون تن در سال ۹۹ رسیده و نخ فلامنت پلی استر با کاهش تولید مواجه بوده و از ۲۹۶ هزار تن به ۱۷۴ هزار تن رسیده است. همچنین الیاف پلی استر از ۲۳۹ هزار تن در سال ۹۸ به ۲۳۷ هزار تن رسیده که کاهشی ۱ درصدی داشته است.

زرندی با بیان اینکه نخ پنبه ای و ترکیبی الیاف مصنوعی از ۲۳۸ هزار تن سال ۹۸ به ۲۷۹ هزار تن رسیده که رشدی ۱۷ درصدی داشته است، اظهار کرد: در تولید چرم افتی۱۰ درصدی داشته ایم و از ۴۹ میلیون فوت مربع به ۳۷.۷ میلیون فوت رسیده ایم اما تولید انواع کفش و پاپوش رشدی ۲ درصدی داشته و از ۱۳۹ هزار جفت در سال ۹۸ به ۱۴۳ هزار در سال ۹۹ جفت رسیده ایم.

او با نگاهی به وضعیت تولید محصولات معدنی و فولادی در سال ۹۹ در مقایسه با سال قبل تر آن گفت: فولاد خام از ۲۶۴۳۲ هزار تن در سال ۹۸ به ۲۸۳۷۴ هزار تن، محصولات فولادی از ۲۳۳۹۲ هزار تن به ۲۵۰۶۹ هزار تن رسیده، همچنین کاتد مس از ۲۵۴ هزار تن به ۲۹۰ هزار تن ، شمش آلومینیوم خالص از ۲۸۷ هزار تن به ۴۴۶ هزار تن رسیده است اما آلومینا از ۲۳۳ هزار تن به ۲۲۹ هزار تن رسیده و حدود ۱.۸ درصد افت تولید داشته ایم. همچنین کنسانتره زغالسنگ از ۱۶۲۷ هزار تن در سال ۹۸ به ۱۶۶۸ هزار تن رسیده و تولید سیمان هم از ۶۱۶۶۵ هزار تن به ۶۹۳۸۷ هزار تن رسیده است. در بخش کاشی و سرامیک هم رشدی تقریبا ۲ درصدی تجربه کرده ایم و از ۴۳۶ هزار متر مربع به ۴۴۴ هزار متر مربع در سال ۹۹ رسیده ایم. در تولید شیشه جام هم در سال گذشته کاهشی ۲.۶ درصدی رخ داده و از ۱۱۲۱ هزار تن سال ۹۸ به ۱۱۵۰ هزار تن رسیده ایم و در ظروف چینی هم کاهش رخ داده و از ۵۸ هزار تن به ۵۶ هزار تن رسیده ایم اما در تولید ظروف شیشه ای یک درصد رشد داشته ایم و از ۷۱۶ هزار تن در سال ۹۸ به ۷۲۴ هزار تن رسیده ایم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در یکسال گذشته تولید محصولاتی که وابسته به مواد اولیه وارداتی بوداند با کاهش همراه شده اند، اما برخی دیگر از محصولات که مواد اولیه ان در داخل تامین می شود در یک سال گذشته رشد داشته اند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها