موج
کدخبر : ۳۷۹۷۶۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-379760

سرپرست دفتر صادرات معاونت توسعه بازرگانی گفت: صادرات بخش کشاورزی در سال ۹۹ به لحاظ وزنی ۲۶ درصد و ارزشی ۱۴ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از وزارت جهاد کشاورزی ، سرپرست دفتر صادرات معاونت توسعه بازرگانی با بیان اینکه صادرات بخش کشاورزی در سال ۹۹ به لحاظ وزنی ۲۶ درصد و ارزشی ۱۴ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش نشان می‌دهد، افزود: سال گذشته ۸.۸ میلیون تن محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی و غذایی به ارزش ۶.۵ میلیارد دلار از کشور صادر شد.

مسعود بصیری میزان صادرات بخش کشاورزی در سال ۹۸ را ۷ میلیون تن و به ارزش ۵.۷ میلیارد دلار عنوان کرد.

وی با بیان اینکه تولیدات کشاورزی باید صادرات محور شود، اظهار داشت: صادرات کالاهای کشاورزی به میزان زیادی با تنظیم بازار داخلی کالاها گره خورده و در نتیجه به رغم برنامه‌ها، قابلیت‌ها و مزیت‌های صادراتی در بخش کشاورزی، بیشتر به سفره خانوارها و بازار داخلی از نظر تأمین کالا، کمیت مناسب و قیمت تمرکز شده و اگر تأمین کالا در بازار داخلی مناسب بود شاید فکری برای صادرات محصولات کشاورزی و حمایت از آن می‌شود.

وی درباره خشکسالی و تأثیر کمبود آب بر صادرات محصولات کشاورزی اذعان داشت: ایران در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار گرفته و از نظر بارش با مشکل مواجه است، اما با روش‌های علمی و تکنولوژی‌های نوین می‌توان کشاورزان را به نحوی هدایت کرد که بهره‌وری تولید با آب کمتر داشته باشند.

سرپرست دفتر صادرات وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: کشورهایی مانند عربستان که با کم آبی و خشکسالی مواجه هستند، توانسته‌اند از طریق شیرین کردن آب دریا، باغات زیتون وسیعی داشته باشند و یا با بهره‌گیری از انرژی خورشیدی، بخشی از برق مورد نیاز خود را تأمین کنند.

وی گفت: بنابراین با مدیریت آب فعلی، امکانات موجود و برنامه‌ریزی می‌توان تولیدات صادرات محور داشت به شرط آنکه کشاورزان و تولیدکنندگان دام و طیور پذیرش برنامه‌ها و روش‌های جدید را داشته باشند.

بصیری افزود: معاونت‌های مختلف وزارت جهاد کشاورزی هر سال برنامه‌های کشت و تولید را تدوین و به استان‌های کشور ابلاغ می‌کنند، اما با این حال می‌بینیم در برخی استان‌ها یا شهرها با انباشت تولید و در برخی نقاط با کاهش تولید مواجه می‌شویم که بر بازار داخلی و صادرات و قیمت‌ها تأثیر می‌گذارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها