موج
کدخبر : ۳۷۹۵۵۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-379553

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد در گفتگو با خبرگزاری موج؛

علی عبدالهی با اشاره به اینکه معاملات رمز ارزها در کوتاه مدت باید با دامنه محدود مجاز شود گفت: در حال حاضر ریسک های رمزارزها به خوبی شناسایی نشده و مردم هم آگاهی کافی درباره این بازار ندارند.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، گفت: در حال حاضر سیاست گذاری در بخش رمز ارز ها در کشور باید به سمت پذیرش آن برود، اما در ابتدا باید در یک دامنه محدود معاملات انجام شود تا محدوده ریسک های آن شناسایی شود و قوه قضائیه و قوه مجریه هم قوانین و مقررات دقیق تری برای آن تدوین کنند، چراکه در شرایط کنونی داشتن رمز ارز جرم نیست، اما مبادلات آن جرم است و این به دلیل عدم جرم انگاری براین بخش است.

علی عبدالهی با اشاره به اینکه بحت رمز ارزها امروز به عنوان یک مساله جهانی مطرح هست و حتی رمز ارزهای جهان روایی وجود دارد که در کشورهای مختلف معامله می شوند، گفت: طبق مطالعات ما در حال حاضر همه کشورهای دنیا به دنبال این هستند که رمز ارز خودشان را داشته باشند، بنابراین نگرانی هایی که درباره رمز ارزها وجود دارد جهانی است و مختص ایران نیست.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد با بیان اینکه در اجلاس اخیر اف ای تی اف در سطح بین المللی به ریسک های رمز ارزها اشاره شده بود، افزود: نوسانات اخیر رمزارزها در بازار جهانی و اتفاقاتی که درباره یک رمز ارز در ترکیه رخ داد نشان می دهد که باید با درایت سراغ رمز ارزها رفت.

سیاست گذاری درباره رمزارزها

او افزود: معتقدیم در ایران این ریسک ها می تواند یک فرصت باشد، زیرا در هر صورت مبتنی بر تکنولوژی است از این رو باید درباره آنها سیاست گذاری شود.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد با بیان اینکه در کارگروه رمز ارزها تصمیم های خوبی گرفته شده است، گفت: باید تصمیم ها در دو قالب کوتاه مدت و بلندمدت اتخاذ شود، به طوری که در بلندمدت در محیط آزمون باید سیاست گذاری شود و در یک واحد حقیقی کنترل شده ریسک های آن ارزیابی شود تا مردم هم دچار زیان نشوند.

او با بیان اینکه در کوتاه مدت باید محدودیت کامل برداشته شود، اما الزاماتی برای آن باید در نظر گرفته شود، افزود: طبق قانون مبارزه با پولشویی باید درگاه هایی که به رمز ارزها رسمیت می دهند باید مسدود شوند. از طرف دیگر اگر یک نهاد در مصاحبه ها رسمیت آن را تایید و اعلام کند می تواند عواقبی را در پی داشته باشد، چراکه در گذشته مسائل مشابه آن را داشته ایم، برای نمونه سکه ثامن، موسسه های اعتباری و ... که سرمایه مردم با مشکل مواجه شد از این رو اگر مشکلی بپیش بیاید مردم مطالبه می کنند و می گویند چرا وزارت اقتصاد درباره رمزارزها انعطاف پذیر داشت! از طرف دیگر باید در نظر داشت که ریسک های رمزارزها در اختیار بانک مرکزی و ... نیست.

عبدالهی با بیان اینکه در کوتاه مدت باید رویکرد بینابینی داشته باشیم، اظهار کرد: در شرایط کنونی مردم باید با ریسک های رمزارزها آشنا شوند.

رمزارزها برای تبادلات بین المللی

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد با تاکید بر اینکه رمزارزها باید دسته بندی شوند، گفت: در حال حاضر وزارت صمت مجوز ماینرها را صادر می کند و طبق شرایط خاصی این مجوز صادر می شود و برای هر کسی مجوز صادرات نمی کنند و از رمز ارزها برای تبادلات بین المللی همچون واردات و ... استفاده می کنند اما به طور کلی در شرایط کنونی نگرانی درباره بخش خارج از کنترل رمز ارزها وجود دارد.

او با بیان اینکه باید صرافی های که در این بخش فعالیت می کند تحت نظارت بیشتری قرار بگیرند، تصریح کرد: معاملات رمز ارزها در دنیا وارد ریسک های بالایی شده است که تنها راهکار جلوگیری از آسیب به سرمایه افزایش آگاهی مردم است تا درباره این شرایط مطلع باشند، از طرف دیگر نمی توان با این موضوع زیاد برخورد قضائی کرد برای نمونه پلیس می گوید دقیقا باید با چه چیزی برخورد کنم وقتی درباره این مساله هنوز به خوبی جرم انگاری نشده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، رمز ارزها در ایران و جهان مسیر پر پیچ و خمی را طی کرده اند و در یک دوره زمانی دولت ها حاضر نبودند حضور رمزارزها را بپذیرند و در همان زمان برخی ها وارد سرمایه گذاری در این بازار شدند و امروز هم که دولت ها با اکراه قوانین و مقرراتی را درباره این رمز ارزها تدوین کرده اند بازهم عده ای ریسک های این بازار را به جان خریده اند و به نظر می رسد معاملات این بازار در جهان مورد پذیرش قرار گرفته هرچند در برخی کشورها سیاست های محدودیت کننده ای علیه این بازار وضع کرده اند، اما در نهایت رمز ارزها مسیر خود را طی می کنند، همانطوری که در شرایط کنونی در ایران برخی ماینرها با نظارت دولت استخراج می کنند و بخشی از واردات کالا در ایران از طریق همین رمزارزها انجام می شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها