موج
کدخبر : ۳۶۸۱۸۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-368184

یک کارشناس بازار نفت در گفتگو با خبرگزاری موج مطرح کرد؛

حسن مرادی گفت: در حال حاضر تغییرات بازار نفت کاملا وابسته به میزان توزیع و اثرگذاری واکسن کرونا است؛ این در حالی است که در یک ماه گذشته تاثیر تزریق این واکسن بر بازار نفت و امیدواری سرمایه گذاران محسوس بوده و همین امر قیمت نفت را بالا برده و در شرایط کنونی تغییرات جهانی بازار نفت نیازمند تصمیم گیری جدید تولیدکنندگان نفت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در هفته جاری بار دیگر قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت که به گفته تحلیل گران متاثر از تصویب بسته کمک کرونایی ۱.۹ تریلیون دلاری در مجلس آمریکا است که اکنون برای تصویب نهایی به سنا رفته و همین خوشبینی به تصویب این بسته به بهبود ریسک پذیری سرمایه گذاران و صعود برخی بازارهای بین المللی سهام شده است.

در حال حاضر برخی کشورهای توسعه یافته همچون ژاپن روند رشد تولید خود را آغاز کرده است و دیگر کشورهای آسیایی مانند چین و کره جنوبی هرچند هنوز به بالاترین ظرفیت خود نرسیده اند اما نسبت به ماه های گذشته رشد بیشتری در تولید داشته اند.

یک کارشناس بازار نفت در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه روند افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی از یک ماه پیش و از زمانی که خبرهای خوبی درباره تاثیرگذاری واکسن کرونا منتشر شد آغاز شد، گفت: به طور قطع با افزایش ایمنی مردم در مقابل این ویروس فعالیت های حمل و نقلی، تولیدی و ... گسترش می یابد که نتیجه آن افزایش مصرف سوخت در جهان خواهد بود به همین دلیل پس از اینکه در کشورهای مختلف تزریق واکسن کرونا آغاز شد قیمت نفت هم روندی صعودی گرفت.

حسن مرادی با بیان اینکه در ابتدا افزایش قیمت نفت مبتنی بر خوشبینی ها درباره اثرگذاری واکسن کرونا بود، افزود: در شرایط کنونی برخی شرکت های حمل و نقل پروتکل های ویژه ای را برای فعالیت های خود در نظر گرفته اند و بسیاری از شرکت ها از رکود گذشته فاصله گرفته اند؛ به همین دلیل تقاضا برای نفت نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است.

او درباره چشم انداز افزایش قیمت نفت در بازار جهانی تصریح کرد: به طور قطع در حال حاضر کشورهای صنعتی هنوز به روال عادی برنگشته اند، به همین دلیل قیمت نفت تنها در صورت کنترل عرضه توسط تولیدکننده ها افزایش می یابد و باید دید که  اعضای اوپک برای تنظیم بازار چه سیاست هایی اتخاذ می کند.

میزان مصرف سوخت

این کارشناس بازار نفت با اشاره به اینکه در ماه های اخیر، فصل سرما هم بر میزان مصرف سوخت تاثیر گذاشته است، گفت: در حال حاضر نمی توان پیش بینی دقیقی از وضعیت تقاضا در چند ماه آینده داشت زیرا از یک سو  فصل سرما رو به پایان است و از طرف دیگر باید دید تا آن زمان چقدر ویروس کرونا کنترل خواهد شد و اقتصاد کشورها به سمت تولید روی می آورند.

مرادی با اشاره به اینکه هنوز دولت آمریکا درباره رفع تحریم های ایران اقدامی نکرده است، گفت: با توجه به اینکه هنوز تحریم ها بر سر راه صارات نفت ایران وجود دارد و نمی توان درباره اینکه چه زمانی تحریم ها حذف می شود اظهار نظر کرد، وضعیت صادرات ایران هم همچنان طبق منوال گذاشته خواهد بود، البته شاید کمی صادرات بهبود پیدا کند اما تا زمان توافق نهایی تغییر چندان محسوسی در وضعیت بازار نفت ایران شاهد نخواهیم بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در حال حاضر صادرات نفت ایران به مذاکره برجام گره خورده است و تاکنون به دلیل اینکه بر سر چه موضوعی مذاکره شود توافق حاصل نشده است، به همین دلیل نمی توان پیش بینی کرد که تحریم ها تا چه زمانی ادامه داشته باشد، اما از آنجایی که میزان صادرات ایران در سال های گذشته به شدت کاهش داشته در صورتی که تحریم ها برطرف شوند وضعیت درآمد نفتی ایران هم بهبود خواهد یافت، البته این مساله مشروط به این است که میزان تقاضا برای نفت در بازار جهانی چقدر باشد؟

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها