موج
کدخبر : ۳۶۸۱۷۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-368170

در سال 99 اتفاقاتی که در ارتباطات با اقدامات وزارت جهاد کشاورزی رخ داده شامل افزایش سرسام آور قیمت های مواد غذایی، افزایش 500 درصدی و 5 برابری قیمت کودهای فسفاته و منع واردات سموم معتبر و افزایش قابل توجه این نهاده مورد نیاز و موثر در تولید و جابجایی های بی مورد نیروهای متخصص و ... بوده است، در حالی که در ابتدای شروع فعالیت وزیر جدید وعده های دیگری داده بود!

به گزارش خبرگزاری موج، خاوازی در زمان قبول مسئولیت به عنوان وزیر جهاد کشاورزی برنامه‌های مناسبی به مجلس ارائه داد که بسیاری از افراد از همان ابتدا امکان عملیاتی شدن آنها به ویژه در زمانی که در اختیار دارد را غیر ممکن و شعاری می دانستند حال عملکرد او بعد از 11 ماه چگونه است.  اگر کلام را با نیشخند آغاز کنیم باید بگوییم بخشی از خدمات و توفیقات وزیر کشاورزی در سال 99 شامل حذف نیروها، مدیران موفق و متخصص، متعهد و باتجربه در بخش‌های مختلف و جایگزینی آن با نیروهای غیر کیفی، بی‌تجربه و فاقد کارایی، افزایش 500 درصدی و 5 برابری قیمت کودهای فسفاته و منع واردات سموم معتبر و افزایش قابل توجه این نهاده مورد نیاز و موثر در تولید همراه بود.

خروج واکسن‌های دامی از شمول یارانه و تهدید بهداشت و تولیدات این بخش ، شکست طرح کشاورزی قراردادی علیرغم تعهدبه مجلس و دولت ، ناکارامدی سامانه بازار‌گاه و مشکلات گسترده در حوزه تأمین و توزیع نهاده‌های دامی و طیور، رهاسازی قیمت مرغ و تخم‌مرغ، کمیابی و نایابی بذر اصلاح‌شده علوفه، پیش‌بینی واردات تن گندم در سال زراعی جاری و خارج شدن کشور از خودکفایی در محصول استراتژیک گندم بعلت عدم تامین نهاده های مورد نیاز از جمله دیگر این مشکلات است.

افزایش سرسام آور قیمت های مواد غذایی

افزایش سرسام آور قیمت های مواد غذایی و نیز عدم مراقبتهای زراعی ، کوچک شدن سفره مردم به دلیل افزایش قیمت محصولات کشاورزی در مقطعی که استکبار جهانی امنیت غذایی را هدف قرار داده است ، استفاده از گندم خوراکی به‌عنوان بذر گندم در سال جاری و دهها مورد دیگر از جمله مسائل بخش کشاورزی است.

البته این ها بخشی از دستاوردهای وزیر جهادی است که در دوران تحریم ها و اقتصاد مقاومتی با عدم ارتباط تنگاتنگ با کارشناسان و خبرگان بخش کشاورزی و با مدیریت ضعیف ، چالش های بزرگی را به این بخش مهم به کشور تحمیل کرده است.

بررسی عملکرد چند ماهه کاظم خاوازی به عنوان وزیر جهاد کشاورزی نشان می‌دهد که وی در تحقق وعده های خود،نه تنها توفیق چندانی نداشته است بلکه این بخش را با چالش‌های جدی مواجه نموده است . در حالیکه وقتی کاظم خاوازی 20 فروردین 99 به عنوان وزیر جهاد کشاورزی انتخاب شد، برخی نمایندگان مجلس دهم برنامه وی را شعاری و اغراق گونه عنوان کرده بودند.

وعده های خاوازی چه بود؟

براساس این گزارش برخی از مهم ترین برنامه‌هایی که کاظم خاوازی در مراسم اخذ رأی اعتماد در صحن علنی مجلس به آنها اشاره کرده بود شامل مواردی از جمله عدم تناسب در تولید برخی محصولات باید مدیریت شود، اجرای الگوی کشت ، وابستگی سیاسی به هیچ جناحی ندارم، ‌ مدیران جوان را به کار خواهم گرفت، مرغ لاین ایرانی را احیا خواهیم کرد، خودکفایی در گندم و شکر و خوداتکایی در برنج و دانه‌های روغنی را پیگیری خواهیم کرد، زنجیره‌های تولیدی-توزیعی کشاورزی باید تقویت شود و سهم کشاورز از قیمت محصول از 40 درصد فعلی به 50 درصد افزایش می‌یابد بوده است.

حال عملکرد تقریبا یک ساله وزیر جهاد کشاورزی شعاری بودن وعده های او را تایید می کند. در حالیکه از زمان سکان داری وی در وزارت جهاد کشاورزی انتقادات به عملکرد این وزارت خانه افزایش نیز یافته و خاوازی تاکنون چندین بار برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان در مجلس حاضر و حتی تهدید به استیضاح شده است.

برخی انتصابات وزیر جهاد کشاورزی بسیار واکنش های گسترده ای را به دنبال داشته است. به عنوان مثال در مرداد ماه، وزیر جهاد کشاورزی در حکمی محمد مهدی برومندی را به سمت مشاور و سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی منصوب کرد. انتصابی عجیب که استعفای ساسان والی زاده، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی را به دنبال داشت.

نکته جالب اینجا هست که محمدمهدی برومندی که چند ماهی است به این سمت برگزیده شده فعالیتی جدی و فعالی در این حوزه نداشته و عملکرد وی به یک نشت خبری در منتهی شده و بعد از آن دوباره پاسخگوی رسانه ها نیست.

او با فوق لیسانس علوم سیاسی و لیسانس زراعت به عنوان معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی منصوب شدند که نه یک روز در این حوزه فعالیت داشته و نه تخصصی در حوزه باغبانی دارد؛ شاهرخ شجری نیز از معاونت بازرگانی این وزارخانه به معاونت منابع انسانی آمد.

همچنین در مهرماه امسال، عباس پاپی‌زاده، با حکم وزیر جهاد کشاورزی به عنوان رئیس سازمان امور عشایر منصوب شد. با این‌حال ظاهراً این انتصاب به مذاق برخی در دولت خوش نیامد و روز بعد این حکم ملغی شد و در سکوت محض در آبان‌ماه شاهپور علائی مقدم سرپرست سازمان امور عشایر ایران شد 

انتصاب احمدعلی کیخا به عنوان معاونت برنامه ریزی و جواد وفابخش به عنوان معاونت زراعت واکنش های گسترده ای را در رسانه ها به دنبال داشت.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین در احیای مرغ لاین ایرانی، تقویت زنجیره های تولید و افزایش درآمد کشاورزان نیز توفیقات چندانی به دست نیاورده و از مهلت باقی مانده ایشان برای اجرا مهلت باقی مانده زیادی نمانده است.

در کنار این انتصابات که هم کلاسی های دانشگاه شیراز نقش مهمی دارند و در دستگاه های مختلف مشغول به فعایت هستند برخی از تغییر مدیران ایشان نیز با انتقادات زیادی همراه است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها