موج
کدخبر : ۳۶۰۷۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-360723

عباس آرگون در گفتگو با خبرگزاری موج؛

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت: امسال ۵۷ هزار میلیارد تومان درآمد کشور وابسته به نفت بود و در سال آینده وابستگی درآمدی بودجه به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، امسال ۵۷ هزار میلیارد تومان درآمد کشور وابسته به نفت بود و سال آینده وابستگی درآمدی بودجه به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده، از طرف دیگر امسال بیشتر کسب و کارها به دلیل کرونا و... با رکود مواجه بوده است، به همین دلیل درآمد مالیاتی سال ۱۴۰۰ با چالش مواجه است.

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه بودجه ۱۴۰۰ از نظر درآمدی خوشبینانه است، گفت: در سال ۹۹ صادرات نفت در بودجه ۱ میلیون بشکه نفت در نظر گرفته شده بود که محقق نشد و برای سال آینده صادرات نفت ۲.۳ میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شده است، در حالیکه امسال دنیا به دلیل شیوع ویروس کرونا تقاضای کمتری برای نفت دارد و از طرف دیگر عرضه بیش از تقاضا هم می تواند قیمت نفت را در بازار جهانی کاهش دهد، البته نباید فراموش کرد که هنوز محدودیت های تحریمی علیه صادرات نفت ایران وجود دارد.

عباس آرگون با بیان اینکه امسال ۵۷ هزار میلیارد تومان درآمد کشور وابسته به نفت بود و سال آینده وابستگی درآمدی بودجه به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، افزود: از طرف دیگر امسال بیشتر کسب و کارها به دلیل کرونا و... با رکود مواجه بوده است، به همین دلیل درآمد مالیاتی سال ۱۴۰۰ با چالش مواجه هست.

او با نگاهی به راهکارهایی که دولت می تواند در بخش مالیات ستانی اجرا کند، تصریح کرد: دولت یا می تواند پایه های مالیاتی را افزایش دهد که البته می تواند باعث فشار به برخی کسب و کارها را شود یا اینکه برای بخش های خاکستری اقتصاد کشور که مربوط به گروه‌هایی است که قبلا مالیات پرداخت نمی کردند سیاستی تدوین شود که مالیات از آنها گرفته شود، برای نمونه بخش قاچاق به دلیل نپرداختن مالیات و حقوق دولتی و... عملا زیان های را به کشور وارد کرده که اگر جلوی آن گرفته شود می تواند به درآمد دولت کمک کند.

آرگون با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی دولت تنها نباید به بخش درآمدی کشور بپردازد، اظهار کرد: دولت باید کوچک سازی را به صورت جدی دنبال کند و هزینه ها را کاهش دهد و اگر قرار باشد هزینه و درآمدها با هم همخوانی نداشته باشند مشکل ساز خواهد شد.

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه نرخ تعرفه واردات کالاها اگر افزایش پیدا کند روی قیمت مصرف کالاها هم تاثیر می گذارد، افزود: هرچند این سیاست می تواند منابع درآمدی دولت را افزایش دهد، اما در شرایط کنونی به دلیل اینکه مردم توان خرید خود را از دست داده اند افزایش قیمت کالاها آسیب زا است، به همین دلیل دولت باید در مقابل آن یارانه مردم را بالا ببرد.

او درباره تاثیر حذف سیاست یارانه ارزی اظهار کرد: دولت رانت ها  را از بین ببرد و اجازه دهد که بازار قیمت کالاها را تعیین کند و از طرف دیگر هم یارانه ارزی را حذف کند و در مقابل یارانه به مصرف کننده های نهایی را افزایش دهد.

آرگون با بیان اینکه در شرایط کنونی دولت نباید قیمت گذاری دستوری را دنبال کند، اظهار کرد: برای نمونه امروز قیمت گذاری دستوری در بخش خودرو موثر نبوده چراکه قیمت خودرو در بازار آزاد بسیار بالاتر از قیمت کارخانه است و این سیاست دستوری رانت ها را از بین نبرده بلکه از جایی به جای دیگر منتقل کرده است.

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دولت در زمانی قیمت ارز را روی ۴۲۰۰ تومان سرکوب کرد و تنها برای یک مقطع زمانی توانست قیمت را نگهدارد، گفت: هرچند در یک مقطع زمانی قیمت ارز ثابت ماند اما بعد با جهش قیمت ارز به ۲۵ هزار تومان عملا ثبات قیمت ارزی در یکسال که سرکوب شده بود را جبران کرد.

او با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی دولت دسترسی کمتری به ارز دارد به همین دلیل برای تخصیص ارز مشکل دارد، افزود: ما سیاست های خودتحریمی در کشور داریم و می بینیم که هر روز یک مقررات جدید وضع می شود و دستورالعمل ها در بین سازمان های مختلف همپوشانی ندارد و همین مساله مشکلاتی را در زمینه کسب و کارها به وجود آورده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها