موج
کدخبر : ۳۵۵۹۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-355981

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرگزاری موج؛

ابوالفضل روغنی گلپایگانی گفت: سیاست های بانک مرکزی در چند وقت اخیر غلط بوده است، در حال حاضر بانک مرکزی سیاست هایی را اجرا می کند که یک سال پیش اعضای اتاق بازرگانی بارها پیشنهاد کرده بودند و در مقابل آن مقاومت می کرد.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه سیاست های بانک مرکزی در چند وقت اخیر غلط بوده است، گفت: در حال حاضر بانک مرکزی سیاست هایی را اجرا می کند که یک سال پیش اعضای اتاق بازرگانی بارها پیشنهاد کرده بودند و در مقابل آن مقاومت می کرد و هم اکنون همان سیاست ها را با تاخیر اجرا می کند.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی با بیان اینکه به تازگی جلسه ای را با رئیس کل بانک مرکزی و هیات رئیسه اتاق بازرگانی داشتیم، افزود: در آن جلسه پیشنهاد ما این بود که بازگشت ارز صادراتی زیر ۶ ماه زمان نیاز دارد و نمی توانیم کمتر از این مدت آن را اجرا کنیم و رئیس کل بانک مرکزی هم این پیشنهاد ها را پذیرفت، اما در حال حاضر بخشنامه ای را صادر کرده اند که بر مبنای آن باید ارز صادراتی بعد از ۲ ماه به چرخه تولید برگردد.

زمان بازگشت ارز صادراتی

او با انتقاد به سیاست بانک مرکزی درباره زمان بازگشت ارز صادراتی، تصریح کرد: به طور قطع اگر می شد ارز در مدت دو ماه به کشور برگرداند حتما صادرکنندگان تمایل داشتند که این کار صورت بگیرد یا به ازای ارز صادارتی کالا یا تکنولوژی وارد کنند، اما بانک مرکزی اصرار به اجرای آن دارد و استدلال آنها این است که کشور به ارز نیاز دارد.

روغنی گلپایگانی درباره تغییرات چند روز اخیر بازار ارز و دوباره بالا رفتن آن اظهار کرد: تاثیر سیاست بر اقتصاد همواره وجود داشته و هست و وقتی یک خبر سیاسی منتشر می شود نخستین اثر آن روی قیمت ارز نمایش داده می شود و گرانی اخیر قیمت ارز هم تحت تاثیر عوامل سیاسی بوده که چند وقت اخیر در ایران و کشورهای همسایه رخ داده است و ریشه اقتصادی ندارد.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران درباره پیش بینی وضعیت اقتصادی کشور در ماه های آینده گفت:  اگر روند اقتصاد از یک ماه پیش در نظر می گرفتیم کاهش و تثبیت قیمت ارز افق اقتصادی ایران بود، اما در شرایط کنونی اتفاقاتی که در ایران رخ داده طبیعی نیست و نمی توان پیش بینی دقیقی درباره وضعیت اقتصاد ایران داشت.

اجرای سیاست های جدید برای واردات کالاهای اساسی

روغنی گلپایگانی با تاکید بر اینکه هم اکنون دولت به دنبال اجرای سیاست های جدید برای واردات کالاهای اساسی است، گفت: دولت در حال حاضر اعلام کرده بخش خصوصی هم می تواند با منابع خود کالاهای اساسی را وارد کند، به عبارت دیگر هر کسی می تواند کالاهای اساسی را وارد کند و بعد از سه ماه دولت پول آن را بر می گرداند، هرچند برخی نسبت به اجرای تعهدات دولت تردید دارند و البته بخش خصوصی درباره اینکه واردات با چه نوع ارزی انجام خواهد شد ابهام دارند، چون پیش از این کالاها با ارز ترجیحی واردات شده اند اما در جلسه ای که با وزیر صنعت، معدن و تجارت در این باره برگزار شد صحبت از واردات از طریق ارز نیمایی بود.

او با اشاره به اینکه قیمت برخی کالاها در هفته های اخیر به دلیل عدم ترخیص ارز بالا رفته است، گفت: تامین ارز برای واردات نهاده های کشاورزی به خوبی انجام نشده است، به همین دلیل قیمت مرغ، تخم مرغ و ...گران شده است و حتی امروز واحدهای صنعتی به دلیل کمبود ارز مشکل تامین مواد اولیه دارند و این مشکل را به مجلس و وزارت صنعت و ... هشدار داده ایم و اگر تامین ارز انجام نشود در چند ماه آینده با بحران مواجه خواهیم شد.

اجرای سیاست های جدید در زمینه واردات

او با بیان اینکه در حال حاضر مشکلات اخیر در تامین ارز باعث اجرای سیاست های جدید در زمینه واردات شده است، گفت: بانک مرکزی تا حدودی فشار برای واردات را کاسته است و در شرایط کنونی اجازه تهاتر کالا برای واردات در قبال صادرات را به طور کامل می دهند، در حالی که قبلا اجازه واردات ۲۰ درصد از ارز صادراتی را می دادند و مابقی باید به سامانه نیما تحویل داده می شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در حال حاضر بزرگترین دغدغه دولت تامین کالاهای اساسی است، اما مردم نگران میزان گرانی این کالاها هستند، زیرا دولت برای تامین ارز این کالاها با مشکل مواجه است و احتمال آزادسازی واردات این کالاها از طریق ارز نیمایی وجود دارد و از طرف دیگر دولت اجازه کاهش قیمت ارز را نمی دهد و همین مساله واردات از طریق ارز نیمایی، قیمت بسیار بالایی را تحمیل می کند. حالا باید دید در هفته های آینده دولت چه سیاستی را در پیش می گیرد، زیرا در روزهای گذشته همواره مسئولان از شکست دشمن و پیروزی در جنگ اقتصادی سخن گفته اند.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    تامين كالاى اساسى مهمترازارزى است كه دولت ان راذخيره و انباركند وازطرفى اعتمادمردم وبازرگانان به دولت سلب شده است هيچوقت وعده هاى دولت دقيق نبوده ونميشودبه تجارخارجى وعده هاى دولت را دادچون اعتبارتجارايرانى ازبين برودديگرنميتواندتجارت كند

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها