موج
کدخبر : ۳۵۵۳۶۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-355361

مهرداد جمال ارونقی در گفتگو با خبرگزاری موج ؛

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: طبق مصوبه 11 آبان ماه، کالاهای اساسی ، مواد اولیه و واسطه ای تولید که قبل از این تاریخ وارد شده اند می توانند پس از اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت بصورت با منشا ارز متقاضی ، ترخیص شوند و اگر کالای با پروانه ترخیص تا یک ماه ترخیص نشود متروکه می شود و همزمان با اعلام به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی ، واردکننده به مراجع قضایی معرفی می شود.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در گفتگو با خبرگزاری موج با اشاره به مسائلی که اخیراً درباره ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک به وجود آمده گفت: در حال حاضر کالاهایی از ماه ها قبل در گمرک باقی مانده و برای ترخیص کالاهای اساسی مصوبه 11  آبان امسال از سوی ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، صادر شده که بر مبنای آن به گمرک اجازه داده شده است تا کالاهای اساسی و کالاهایی که مربوط به مواد اولیه تولید است و قبل از این تاریخ به گمرک وارد شده اند را ترخیص کند.

مهرداد جمال ارونقی با بیان اینکه کالاهایی که طبق این مصوبه ترخیص می شوند همان کالاهایی است که روال قانونی ثبت سفارش و ... را طی کرده اند و توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به گمرک اعلام می شود، افزود:بانک مرکزی درخصوص ترخیص کلیه کالاهای بعد از تاریخ ۱۱ آبان ماه باید کمافی السابق کد رهگیری صادر کند. 

او درباره ترخیص کالاهای اساسی دپو شده در گمرکات کشور، اظهار کرد: در شرایط کنونی 5 قلم کالای اساسی  از طریق تامین ارز ترجیحی وارد می شوند. این کالاها که شامل جو، گندم، ذرت، روغن، دانه های روغنی هستند حتما باید ابتدا ارز ترجیحی آنها تخصیص داده و تأمین شود و بعد از اینکه به گمرک وارد شدند طبق اسناد واردکننده روند ترخیص آنها انجام شود، در شرایط کنونی بخشی از کالاهای اساسی موجود در گمرک هنوز ارز ترجیحی دریافت نکرده اند.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به مشکلی که هم اکنون برای ترخیص برخی کالاهایی که در گمرکات کشور وجود دارد، گفت: برخی کالاها به شکل اعتباری وارد کشور شده اند و واردکننده از طریق منابع مالی خود سفارش داده و کالا به گمرک وارد شده و فرد اسناد محموله و ... را دارند ولی صاحبان کالا تا تعیین تکلیف تأمین ارز کالاها از ترخیص کالا امتناع می کنند و البته این امر طبیعی است.

معرفی کالاها برای تامین ارز

او با اشاره به اینکه وزارت صنعت آمادگی خود برای معرفی کالاها برای تامین ارز را اعلام کرده است، اظهار کرد: در گروه کالاهای که با ارز اعتباری واردات می شوند در صورتی که بانک طبق مصوبات متعهد شود تا سه ماه بعد از ترخیص ارز مورد نیاز را تامین کند و صاحب کالا نیز این شرایط را بپذیرد، این کالاها ترخیص خواهند شد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با تاکید بر اینکه بعد از اجرایی شدن مصوبه ستاد مصوبات هماهنگی دولت یک میلیون تن کالای اساسی ترخیص شده و پروانه ترخیص هم برای بخشی از کالاها صادر شده است، تصریح کرد: در حال حاضر واردکننده های گروه دوم کالاها می توانند در صف دریافت ارز نیمایی قرار بگیرند، برای نمونه برنج و ... کالاهایی هستند که الان مشمول ارز نیمایی هستند می توانند ارز را دریافت کنند.

او با تاکید بر اینکه سه مصوبه تاکنون برای ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک صادر شده است، اظهار کرد: ابتدا در تیرماه توسط ستاد اقتصادی دولت مصوبه ای برای ترخیص کالاها صادر کرد و پس از آن مصوبه دوم در سفر معاون اول برای بازدید از بنادر برای ترخیص کالاها صادر شد و در نهایت 11 آبان ماه برای بار سوم برای ترخیص این کالاها مصوبه جدید صادر شده است.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران افزود: طبق این مصوبه گمرک می تواند کالاهایی که قبض انبار قبل از 10 آبان دارند بدون کد رهگیری بانک  پس از معرفی وزارت صنعت، معدن و تجارت ترخیص کند. فقط کالاهایی که وزارت صنعت معدن و تجارت به گمرک ابلاغ می کند مطابق این مصوبه ترخیص خواهند شد.

کالاهایی که در فهرست ترخیص قرار گرفته اند

او با اشاره به کالاهایی که در حال حاضر در فهرست ترخیص قرار گرفته اند، گفت: در حال حاضر یک لیست 802 قلم کالا از وزارت صنعت، یک لیست 300 قلم کالا از وزارت جهاد کشاورزی و یک لیست 3036 قلم کالا از وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ترخیص طبق مصوبه 11 آبان اعلام شده اند که هر سه مواد کالاهای واسطه ای و مواد اولیه و تجهیزات مرتبط با تولید هستند.

جمال ارونقی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ظرفیت دیگری از ستاد تنظیم بازار به کمرگ داده شده که کالاهایی که مربوط به تولید هستند از هر محموله 90 درصد ترخیص شود تا عملیات بانکی و ... آنها انجام شود، اظهار کرد: ترخیص برای کالاهایی که از تاریخ 11 آبان به بعد وارد شده اند در هر سه حالت تخصیص ارز باز به کد رهگیری بانک نیاز دارند و این مصوبه تنها برای کالاهای قبل از این تاریخ اجرایی می شود.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با تاکید بر اینکه گمرک بعد از صدور اظهارنامه درباره کالاها مسوولیت پیدا می کند، اظهار کرد: مطابق مصوبه شورای عالی امنیت ملی، حداکثر، کالاها در گمرک به مدت 2 ماه می توانند دپو بمانند و اگر واردکننده پروانه دریافت و حقوق گمرکی پرداخت کند تا یک ماه دیگر فرصت ترخیص دارد و اگر انجام نشود گمرک کالا را باید متروکه کند و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار دهد.

مصادیق احتکار 

او با اشاره به اینکه بانک مرکزی ادعا کرده بود که 350 میلیون دلار کالا، کد رهگیری دارد و هنوز ترخیص نشده اند، تصریح کرد: در حال حاضر اگر واردکننده ای کد رهگیری داشته باشد و کالا را هنوز ترخیص نکرده  از دادن هرگونه تسهیلات به آنها جلوگیری می شود و حتی قابل بررسی قضائی است و اگر فردی پروانه  دریافت کرده باشد و کالا را ترخیص نکرده باشد از مصادیق احتکار است.

او درباره فرصتی که برای ترخیص کالا اعطا شده، گفت: اگر کد رهگیری داشته باشند تا یک هفته فرصت دارند کالاها ترخیص شوند و اگر عذر موجهی نداشته باشند وظیفه گمرک، متروکه کردن کالاست و از مصادیق احتکار است و به طور قطع پرونده آنها به مراجع نظارتی ارجاع خواهد شد.

 

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها