موج
کدخبر : ۳۴۸۸۴۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-348844

سخنگوی گمرگ آخرین وضعیت تجارت خارجی را تشرح کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، سیدروح اله لطیفی سخنگوی گمرک با تشریح آخرین وضعیت تجارت خارجی توضیح داد: از کل تجارت ۱۱ میلیون تنی، ۸ میلیون و ۲۵۲ هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۶۹۱ میلیون دلار شامل صادرات و دو میلیون و ۶۹۰ هزار تن کالا به ارزش ۳ میلیارد و ۷۶ میلیون دلار سهم واردات بوده است.

وی افزود: صادرات کشور در شهریور ماه سال ۱۳۹۹ نسبت به مرداد ماه از لحاظ وزنی ۶ درصد و از لحاظ ارزش ۲۴.۵ درصد رشد داشته است که این خود نشان عادی شدن تجارت پس از بحران کرونا و بسته شدن مرزها دارد.

لطیفی درباره پنج مقصد صادراتی کالاهای ایرانی نیز گفت: چین با دو میلیون ۲۶۷ هزار تن و ارزش ۶۶۹ میلیون دلار مقصد نخست، عراق با یک میلیون و ۴۱۵ هزار تن و به ارزش ۵۶۵ میلیون دلار، امارات با یک میلیون و ۲۱۵ هزار تن و به ارزش ۳۷۹ میلیون دلار، افغانستان با ۷۰۴ هزار تن و به ارزش ۲۳۲ میلیون دلار و ترکیه با ۳۸۰ هزار تن و ارزش ۲۱۸ میلیون دلار به ترتیب مقاصد اصلی صادرات کالای ایرانی در شهریور ماه بودند.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک افزود: بیش از ۷۲ درصد وزن و ۷۶ درصد ارزش کالاهای صادراتی  کشور در شهریور ماه به این پنج کشور اختصاص دارد.

وی درخصوص واردات در شهریور ماه اظهار کرد: واردات کالاهای مورد نیاز کشور که عمدتا کالای اساسی و نهاده ها و ماشین آلات تولید است، در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه از لحاظ وزنی ۳۱ درصد و از لحاظ ارزش ۱۰.۵درصد افزایش داشته است.

او در مورد پنج کشور طرف معامله کشورمان برای واردات کالا گفت: امارات متحده عربی با ۳۹۶ هزار تن و ارزش ۷۷۵ میلیون دلاری در جایگاه نخست، چین با ۲۶۲ هزار تن به ارزش ۷۴۳ میلیون دلار در جایگاه دوم، ترکیه با ۳۰۵ هزار تن به ارزش ۳۳۹ میلیون دلار در جایگاه سوم، آلمان با ۲۲۶ هزار تن به ارزش ۱۷۴میلیون دلار در جایگاه چهارم و هند با ۱۷۶هزارتن کالا به ارزش ۱۵۶میلیون دلار در جایگاه پنجم قرار دارد.

لطیفی افزود: بیش از ۵۰ درصد وزن و ۷۱ درصد ارزش کالاهای وارداتی به این پنج کشور اختصاص دارد.

سخنگوی گمرک یادآور شد: با وجود دشواری های ناشی از شرایط جنگ اقتصادی و فراگیری بیماری کووید ۱۹، عملکرد تجاری  کشور در شهریور ماه امسال نسبت به شهریور سال 1398، در حوزه صادرات کاهش ۵.۴ درصدی ارزش و ۱۱درصدی وزنی و در حوزه واردات نیز افزایش ۶.۶ درصدی وزن و کاهش ۱۵ درصدی ارزش را شاهد هستیم در صورتی که آمار شش ماهه حاکی از کاهش ۳۴ درصدی ارزش و ۳۳ درصدی وزن صادراتی و کاهش۱.۲ درصدی وزن و ۲۱ درصدی ارزش وارداتی است که این نشانگر بهبود تجارت کشور پس از دوره ای رکود به دلایل موصوف است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها