موج
کدخبر : ۳۴۸۳۵۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-348355

بانک ملی ایران به عنوان ارزنده ترین واحد بانکی که پشتیبانی از واحدهای تولیدی را در دستور کار خود قرار داشته است، یکی از اساسی ترین نقاط اتکای نظام تولیدی کشور به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، همواره یکی از اصلی ترین حامیان واحدهای تولیدی در کشورها، نظام پولی و بانکی کشور است و واحدهای تولیدی برای تامین ملزومات، نقدینگی و سرمایه در گردش خود یا برای اجرای برنامه ها و فازهای توسعه ای نیاز به حمایتهای شبکه بانکی دارند.

در ایران هم نظام بانکی به عنوان پشتوانه اصلی واحدهای تولیدی مطرح است و در این بین، بانک ملی ایران به عنوان ارزنده ترین واحد بانکی که پشتیبانی از واحدهای تولیدی را در دستور کار خود قرار داشته است، یکی از اساسی ترین نقاط اتکای نظام تولیدی کشور به شمار می رود و در این میان، حمایت بانک ملی از واحدهای تولیدی که تنوع محصولات بسیار زیادی دارند، از صنایع معظم فولاد گرفته تا تولیدی پارچه جین، از صنایع دارویی تا کاغذسازی، همه زیر چتر حمایتی این بانک قرار می گیرند.

مسعود خاتونی عضو هیات مدیره بانک ملی ایران نیز با بیان این که امروزه خدمات بانکداری الکترونیک توانسته به خوبی جای خود را در میان مشتریان باز کند، بر لزوم سرمایه گذاری هر چه بیشتر در این حوزه و توسعه خدمات بانکی غیرحضوری تاکید کرد.

مدیران ارشد بانک ملی ایران در این سفر از روند اجرای طرح های تولید کریستال توسط کارخانه آرتانمین سبز، تولید سرم انسانی توسط شرکت آرتا قلب بهسان طب، تولید پارچه جین توسط شرکت ستاره اردبیل، تولید کاغذ از کربنات کلسیم توسط شرکت آرتاکیا و تولید کاغذ توسط شرکت آرتاپان با سرمایه گذاری تقریبی هفت هزار و 800 میلیارد ریال بازدید کردند.

تخصیص 100 هزار فقره تسهیلات تولیدی در سال

آمار حمایتهای بانک ملی از واحدهای تولیدی در سال، ارقام چشمگیری را نشان می دهد که با احتساب شرایط اقتصادی فعلی می توان گفت در بین شبکه بانکی کشور بینظیر است. زیرا با احتساب تنها یک نوع از تسهیلات اعطایی به واحدهای تولیدی در قالب عقد مضاربه، می توان گفت سالانه بیش از 100 هزار فقره تسهیلات تولیدی به حساب صاحبان کسب و کار و تولید در کشور واریز می شود.

گزارشهای رسمی حاکی از آن است که بانک ملی ایران در پنج ماه نخست امسال بیش از 46 هزار فقره تسهیلات مضاربه با هدف رونق محیط کسب و کار و تامین سرمایه بنگاه های اقتصادی تخصیص داده است.

به عبارت دیگر در هر ماه حدود 10 هزار واحد تولیدی از تسهیلات مضاربه که بیشتر برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی کاربرد دارد و زمان بازپرداخت آن حداکثر شش ماه (یک فصل تجاری) است، استفاده کرده اند. بر این اساس در تنها 5 ماهه ابتدای امسال، 46 هزار و 407 فقره تسهیلات مضاربه به ارزش ریالی 41 هزار و 146 میلیارد ریال توسط این بانک پرداخت شده است.

همچنین اختصاص بخش قابل توجهی از این منابع به بنگاه های کوچک و متوسط حاکی از توجه روز افزون بانک ملی ایران به واحدهای تولیدی با اندازه ای کوچک و محلی است. این تسهیلات در حوزه های احداث مجموعه ورزشی، احداث نیروگاه برق، تولید لوله های پلی اتیلن، تولید فولاد، کارخانه تولید انواع آرد، هتل و مجتمع اقامتی و توریستی و... پرداخت شده است.

تصویب یک فقره تسهیلات ارزی از محل منابع صندوق توسعه ملی به ارزش 13 میلیون و 35 هزار یورو در حوزه تولید شیشه های کنترل کننده انرژی از دیگر اقدامات این بانک است.

در برخی از صنایع و کالاهای صنعتی مورد نیاز کشور، سرمایه گذاری بانک ملی توانسته است اصلی ترین نیاز کشور را رفع کند که صنعت کنتورسازی یکی از این صنایع است. بانک ملی ایران با تامین سرمایه توسعه و گردش مالی شرکت ایران انشعاب به عنوان یکی از صنایع کلیدی و بزرگ در حوزه صنعت کنتور سازی کشور توانسته است سرمایه مورد نیاز برای تامین 80 درصد از نیاز انواع کنتورهای کشور را تامین کند.

با حمایت های به عمل آمده، ظرفیت تولیدی این کارخانه به 450 هزار دستگاه انواع کنتور در سال رسیده است که با اشتغالزایی مستقیم 500 نفر و غیرمستقیم 3000 نفر، یکی از موفقترین صنایع مورد حمایت بانک ملی در سطح کشور به شمار می رود.

همچنین بانک ملی با سرمایه گذاری در افتتاح نیروگاه خورشیدی استان البرز قدم در مسیر حمایت از تولید «های تک» انرژی های پاک گذاشته است. سرمایه پروژه نیروگاه خورشیدی (فتوولتائیک) در راستای اجرای مسئولیت های اجتماعی و زیست محیطی بانک و استفاده از انرژی پاک و توسعه پایدار انرژی تامین شده که در راستای صرفه جویی مصرف سوخت های فسیلی و استفاده از انرژی پاک و توسعه پایدار منطقه غرب تهران، حائز اهمیت بسیاری است.

حمایت منحصر به فرد از صنایع آسیب دیده از کرونا

سوای تامین سرمایه در گردش و هزینه توسعه واحدهای تولیدی فراوانی در سطح کشور، بانک ملی ایران با تامین تسهیلات حمایتی برای صنایع آسیب دیده از کرونا نیز گام بلندی را در حمایت از تولید در کشورمان برداشته است. در این راستا تنها در سه ماهه ابتدای امسال 88 هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایتی بانک ملی ایران برای مشاغل آسیب دیده از کرونا به تصویب رسیده و پرداخت شده است که از این میزان 13 هزار میلیارد ریال در بخش حمل و نقل مسافری برون شهری (هوایی، دریایی، ریلی) صرف شده است.

بانک ملی ایران با توجه به شیوع کرونا و لزوم حمایت از اقشار آسیب پذیر از ابتدای بحران این بیماری مرگبار تا ابتدای تابستان امسال نیز مبلغ 60 هزار و 366 میلیارد ریال نیز طی 4 مرحله به حساب سرپرستان خانوار واریز کرده است.

حمایت از واحدهای ناتوان از بازپرداخت تسهیلات

حمایتهای بانک ملی ایران از صنایع و واحدهای تولیدی، تنها به اختصاص تسهیلات به این واحدها خلاصه نمی شود، بلکه برای صنایعی که پس از دریافت تسهیلات، برای بازپرداخت آنها مشکل دارند نیز تمهیداتی در نظر گرفته شده است تا با رعایت مصلحت تجاری و صرفه اقتصادی برای این واحدها، امکان بازپرداخت تسهیلات فراهم شود.

از این منظر، بخشودگی جرایم تاخیر و تسویه و تقسیط بدهکاران صندوق ذخیره ارزی با شرایط ویژه از جمله اقداماتی است که بانک ملی ایران برای رعایت حال صاحبان واحدهای تولیدی در نظر گرفت که استقبال خوبی از این شرایط توسط واحدهایی که در بازپرداخت بدهی خود دچار مشکل شده بودند به عمل آمد.

در این رابطه، معاون امور ارزی و بین المللی بانک ملی ایران اعلام کرده است: به همه تسهیلات گیرندگان از این صندوق توصیه شد از شرایط استثنایی دولت استفاده کرده و با توجه به محدودیت زمانی در نظر گرفته شده، درخواست های خود را سریعا به شعب بانک ملی ایران ارایه کنند.

محسن امین زارع امکان همراهی بانک ملی با واحدهای تولیدی بدهکار را اینطور توضیح داده است: بر اساس اصلاحیه آیین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب هیات وزیران، مشمولان واجد شرایط علاوه بر استفاده از بخشودگی جرایم تاخیر، بدهی ارزی خود را با نرخ هر دلار حدود 30 هزار ریال به صورت یکجا تسویه کردند.

به گفته او واحدهایی که بدهی آنها سررسید شده بود و تمایل به انعقاد قرارداد جدید، داشت، بدهی ارزی خود را با نرخ مذکور به ریال تبدیل کردند و بدین ترتیب با تقسیط بدهی به مدت 4 سال در اقساط 6ماهه، بازپرداخت تسهیلات را با ارفاق بیشتری انجام دادند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها