موج
کدخبر : ۳۴۷۲۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-347281

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

در حال حاضر بورس موج اصلاحی رو به بالا آغاز کرده که اگر بتواند مقاومت های متعدد سر راه خود را پشت سر بگذارد و از مقاومت اصلی یعنی 2 میلیون و 80 هزار واحد با حجم بالا عبور کند می توان امیدوار به ادامه روند موج جدید صعودی و فتح قله های بالاتر بود در غیر این صورت ممکن است شاخص کل مدت ها در دامنه 1500000 تا 2080000 نوسان کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در حال حاضر بسیاری از معامله گان نگران وضعیت بازار سرمایه در ماه های آینده هستند فارغ از تاثیر مسائل سیاسی بر بازار باید روند بازار را مورد ارزیابی قرار داد و براساس آن استراتژی خرید یا فروش تدوین کرد. در شرایط کنونی بورس در موج اصلاحی قرار دارد و برای اطلاع از وضعیت آینده آن ابتدا باید موج های قبلی شاخص کل را مورد ارزیابی قرار داد تا مشخص شود آیا امکان فتح قله های قبلی وجود دارد یا خیر. آخرین موج صعودی شاخص کل از 5 خرداد شروع و تا 18 مرداد ادامه یافت و در مدت 70 روز شاخص کل از 912000 واحد به 2 میلیون و 80 هزار واحد رسید که بیانگر متوسط بازدهی 128 درصدی فعالان بازار بود. همچنین از تاریخ 18 مرداد شاخص شروع به اصلاح کرد ابتدا تصور می شد که این یک اصلاح قیمتی در درون روند صعودی است اما اینگونه نبود و به نوعی تغییر روند صعودی به روند نزولی بود، زیرا اگر میزان کاهش کمتر از 38 درصد موج قبلی اتفاق می افتاد می توانستیم  آن را اصلاح موج قبلی بدانیم اما شاخص کل در این مدت نزدیک به 48 درصد نسبت به آخرین موج صعودی افت کرد که دیگر نمی توان آنرا اصلاح موج قبلی دانست.

تا زمانی که شاخص کل روند فعلی را بیش از  38 درصد به سمت بالا اصلاح نکند همه افزایش های قیمت به منزله اصلاح روند نزولی فعلی خواهد بود به این ترتیب نشانه های خوبی وجود دارد که یک حرکت اصلاحی رو به بالا در حال شکل گیری است. به عبارت دیگر درحال حاضر الگوی سر و شانه معکوس در حال شکل گیری است این الگو یک الگوی بازگشتی است که در روز چهارشنبه هفته گذشته شانه راست این الگو شکل گرفت در صورتی که شاخص کل در دو، سه  روز آینده مثبت باشد می تواند منجر به عبور شاخص از خط گردن و تایید حرکت بازگشتی شاخص باشد، هر چند روزهای 5 و 6 مهرماه بازار هیجانی شروع شده اما با توجه به اینکه تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بازارگردان ها به مرحله عملیاتی رسیده است روند صعودی بورس آغاز خواهد شد.

در حال حاضر اندیکاتور rsi  گارد صعودی گرفته و در آستانه  شکست خط روند نزولی خود است که در صورت شکست خط روند نزولی در چند روز آینده می توان به تداوم روند اصلاحی به سمت بالا امیدوار بود تحول مثبت هم در اندیکاتور استوکاستیک مشاهده می شود این اندیکاتور ضمن همگرایی با rsi  گارد صعودی دارد و مهم تر اینکه خط K%  (خط سریع) خط D%(خط کند ) را به سمت بالا قطع کرده که نشان از تغییر جهت قیمت دارد.

بررسی شاخص کل با اندیکاتور BB نشان می دهد که باندهای بولینگر در حال فشرده شدن هستند که نشانه قریب الوقوع بودن تغییر در جهت قیمتی است. همچنین بررسی شاخص کل با موینگ ها نشان می دهد برخلاف روزها و هفته های گذشته که موینگ ها از همدیگر فاصله داشته و دور از بازار بودند در حال کاهش دهانه و درگیر شدن با قیمت هستند که این تحول نشانه قریب الوقوع بودن تغییر در جهت قیمتی است به ویژه اینکه موینگ 9 روزه در حال کراس موینگ های 13 و 21 روزه به سمت بالا است .

از نظر تابلو هم معاملات در روزهای نخست مهر به نوعی بود که منجر به افزایش حجم و ارزش معاملات شد که این تغییر نیز یک نشانه مثبت برای شروع یک حرکت اصلاحی قیمت به سمت بالا می تواند باشد.

حال در صورت  شکست خط گردن الگوی سر و شانه معکوس و شکست خط روند نزولی RSI  این حرکت تایید خواهد شد به ویژه اینکه توام با افزایش حجم و ارزش معاملات باشد و  در صورتیکه این حرکت صعودی بیش از 38 درصد موج نزولی فعلی را به سمت بالا اصلاح کند به منزله خروج شاخص کل از روند نزولی و ظهور یک موج صعودی جدید خواهد بود .

چنانچه این موج صعودی بتواند مقاومت های متعدد سر راه خود را پشت سر بگذارد و به ویژه  مقاومت اصلی یعنی 2 میلیون و 80 هزار را با حجم بالا بشکند،  می توان امیدوار به ادامه روند موج جدید صعودی و فتح قله های بالاتر بود در غیر این صورت ممکن است شاخص کل مدت ها  در دامنه 1500000 تا 2080000 نوسان کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها