موج
کدخبر : ۳۴۶۹۱۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-346915

سید حسین میرشفیع در پاسخ به خبرگزاری موج؛

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر مناطق زیادی از خوزستان هستند که بعد از جنگ ساکن شده اند و خانه های آنها مشکل سند دارد و در حال حاضر در مذاکراتی که توسط وزیر راه و شهرسازی با وزیر نفت انجام می شود هدف رفع مشکل آنهاست.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه در حال حاضر در حوزه بنادر اقدامات اجرایی به گونه ای انجام شده که گویا کشور در تحریم نیست، گفت:  هم اکنون مهمترین تحریم ها در بخش خطوط کشتیانی و بیمه ای در این بخش است، با این حال پروژه های خوبی در بنادر در بخش پسکرانه انجام شده است،برای نمونه کمربندی بندرامام به آبادان به افزایش ظرفیت های صادراتی کشور کمک می کند.

سید حسین میرشفیع با بیان اینکه هم کنون نیازمند اقدامات استراتژیک هستیم تا بتوانیم از صادرات تک محصولی نفت به سمت صادرات چند محصولی و فرآوری حرکت کنیم، افزود: استان خوزستان جمعیت بالایی دارد و از طرف دیگر ظرفیت بالایی برای حمل و نقل دارد، به همین دلیل پروژه های در این بخش انجام شده است.

او با تاکید بر اینکه استان خوزستان در بخش مسکن هم با مشکلات جدی مواجه است، گفت: در برخی از مناطق خوزستان مردم بعد از جنگ ساکن شده اند به همین دلیل مشکل سند مالکیت دارند. در واقع مساله اینجاست که 70 درصد از زمین های اطراف خوزستان متعلق به وزارت نفت است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج درباره اینکه وزارت راه و شهرسازی چه برنامه ای برای رفع مشکل مالکیت برخی مناطق روستایی خوزستان دارد، گفت: در حال حاضر بیشتر ساکنان شهرهای جنوبی استان خوزستان با مشکل سند مالکیت روبرو هستند و بخشی از این زمین ها متعلق به سازمان اوقاف و بخشی متعلق به وزارت نفت است. از این رو ستاد ویژه در سطح وزارت راه و شهرسازی تشکیل شده تا به این مقوله پرداخته شود چراکه مناطق زیادی از خوزستان هستند که بعد از جنگ ساکن شده اند و خانه های آنها مشکل سند دارد و هم اکنون مذاکراتی توسط وزیر راه و شهرسازی با وزیر نفت انجام می شود تا مشکل رفع شود. در همین راستا پیش بینی شده افرادی که از سال 83 در آن مناطق ساکن هستند زمین در اختیارشان گذاشته شود و تسهیلات به آن ها داده شود و مشمول معافیت های شهرداری هم شوند تا بتوانند در همان محدوده مستقر شوند.

او درباره مسکن ملی استان خوزستان، اظهار کرد: در شرایط کنونی 26 هزار واحد مسکن ملی سهمیه این استان است که تاکنون به 16 هزار واحد آن زمین اختصاص یافته و 6 هزار واحد قرارداد ساخت آنها منعقد شده است. با این حال پس از دستور رهبر معظم انقلاب برای مشکلات این استان که هم اکنون 13 هزار هکتار بافت فرسوده و مشکل فاضلاب دارند مصوب شده که اعتبارات این استان از 22 میلیارد تومان به 300 میلیارد تومان افزایش یابد.

میرشفیع با اشاره به اینکه هم اکنون پروژه های در بخش راه در حال انجام است، گفت: هم اکنون برای پروژه دسترسی اهواز به اصفهان از مسیره ایذه و لردگان سرمایه گذار پیدا شده است همچنین برای پروژه بزرگراهی اهواز به شیراز از مسیر رامهرمز برنامه ریزی شده است و پروژه بزرگراهی خرمشهر به سمت اهواز هم از دیگر پروژه هایی است که قرار است به کمک منطقه ویژه اقتصادی اروند در این استان اجرا شود. در بخش ریلی هم پروژه دو خطه کردن راه آهن اهواز- اندیمشک در حال انجام است و تا چند ماه آینده پایان می یابد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی درباره اینکه هزینه پروژه های عمرانی افزایش یافته و در برخی موارد منجر به نارضایتی پیمانکاران شده است، گفت: در حوزه عمرانی سازمان برنامه و بودجه باید نرخ مصالحه را متناسب با شاخص تورم تعدیل کند که در حال حاضر هم نامه نگاری با این سازمان انجام شده و دفتر فنی این سازمان هم تورم را رصد می کند اما تا زمانی که دستروالعمل ها اجرایی شود کمی فرایند زمانبر خواهد بود به همین دلیل پیمانکاران ناراضی هستند.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها