موج
کدخبر : ۳۴۵۸۸۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-345889
خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

اجرای وام ودیعه مسکن بعد از تابستان کارایی ندارد

اجرای وام ودیعه مسکن بعد از تابستان کارایی ندارد

در حالی که اوج جابجایی مستاجران در تابستان است دولت تنها به چند هزار نفر از مشمولان وام ودیعه مسکن پرداختی داشته است و اگر در چند هفته آینده این تسهیلات پرداخت نشود عملا این طرح کارایی خود را از دست می دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در شش ماهه نخست سال ۹۹ افزایش قیمت مسکن در کشور به ویژه تهران بسیار بالا بوده و به تناسب آن، قیمت اجاره نیز در کشور افزایش یافته است. به عبارت دیگر قیمت مسکن در تهران نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد رشد داشته و در ماه میانگین ۱۰ درصد افزایش قیمت رخ داده و اجاره مسکن هم از آنجایی که طبق عرف بنگاه ها یک سوم ارزش ملک به عنوان رهن در نظر گرفته می شود با افزایش ارزش ملک میزان رهن هم رشد بالایی داشته است، در حالی که ۸ میلیون مستاجر در کشور وجود دارد و کمتر از ۲۰ درصد از آنها مشمول دریافت تسهیلات شده اند.

نایب اول اتحادیه مشاوران املاک در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه طرح وام ودیعه مسکن برای حمایت از دهک های مستضفین بسیار موثر است، گفت: در حال حاضر یک پنجم مستاجران کشور مشمول وام ودیعه مسکن هستند، اما تاکنون آمارهای که در این باره منتشر شده حکایت از این دارد که تنها چند هزار نفر تاکنون این تسهیلات را دریافت کرده اند.

حسام عقبایی با بیان اینکه تاکنون دولت فشاری به بانک ها برای انجام تعهدات خود وارد نکرده است، افزود: در شرایط کنونی  باید به این مقوله توجه کرد که پیک جابجایی مستاجران تابستان است و چند روزی بیشتر از این فصل باقی نمانده و دولت باید فشار مضاعفی به بانک ها وارد کند تا به مستاجران تسهیلات لازم را پرداخت کنند.

او با بیان اینکه اجرای طرح ودیعه مسکن نیازمند هماهنگی وزارت مسکن، راه و شهرسازی؛ بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه است، تصریح کرد: در شرایط کنونی وقتی برای یک پنجم از مستاجران پیامک دریافت وام ودیعه مسکن رفته است نباید با بروکراسی اداری مانع از اجرای این طرح شد.

عقبایی با تاکید بر اینکه طرح وام ودیعه مسکن از روزهای پایانی بهار قرار بود اجرایی شود، اظهار کرد: طبق مذاکراتی که در ابتدای مطرح شدن طرح وام ودیعه مسکن انجام شده قرار بود که وام در تیرماه یا نهایتا در میانه مرداد ماه به دست مستاجران برسد، اما الان روزهای آخر شهریور هستیم و هنوز این طرح به طور کامل اجرا نشده است و اگر در میانه پاییز محقق شود هرچند می تواند به اقشاری که به دلیل شیوع کرونا آسیب دیده اند کمک کنند، اما به طور قطع نمی تواند کارایی که در ابتدای برای آن برنامه ریزی شده بود را محقق کند زیرا بیشتر جابجایی ها تاکنون انجام شده است.

نایب اول اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه بسیاری از مردم دهک های پایین به اجرای این طرح دل بسته و حتی به مالکان خود قول تامین بخشی از ودیعه مسکن را داده اند، اظهار کرد: اگر دولت ظرف مدت ده هفته آینده طرح وام ودیعه مسکن را اجرا کند بازهم می تواند تاحدودی خلاهای به وجود آمده را پوشش دهد.

او با اشاره به اینکه طرح وام ودیعه مسکن جامعیت لازم را نداشت، اظهار کرد: طرح مسکن برای مستاجران باید پایدار باشد و چندین بار تاکنون این پیشنهاد به دستگاه های اجرایی ارائه شده که دولت باید در یک بازه زمانی یک یا دو ساله به ساخت مسکن های استیجاری تولید کند. حال با توجه به اینکه دولت این وظیفه را نتوانسته اجرایی کند در شرایط کنونی که تورم بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته و از طرف دیگر افزایش حقوق حدود ۲۰ درصد بوده و تناسبی با افزایش قیمت اجاره و مسکن در کشور ندارد اجرایی شدن وام ودیعه مسکن می تواند مانند موقت التیام بخش باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در حالی که ۸ میلیون مستاجر در کشور وجود دارد و کمتر از ۲۰ درصد از آنها مشمول دریافت تسهیلات شده اند حدود چند هزار نفر از آنها وام ودیعه مسکن دریافت کردند و از طرف دیگر فصل جابجایی مستاجران رو به پایان است و دولت هیچ برنامه مدونی برای پراخت تسهیلات ارائه نکرده است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه