موج
کدخبر : ۳۳۸۴۶۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-338462

محمدرضا نجفی منش در گفتگو با خبرگزاری موج مطرح کرد؛

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور گفت: هم اکنون حدود ۹۳ هزار خودرو ناقص تولید شده که ناشی از کمبود سرمایه در گردش قطعه سازان و عدم تامین ارز از سوی بانک مرکزی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در سال جاری قرار است حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو در کشور تولید و عرضه شود و خودروساز‌ها تاکنون مدعی بودند که عدم قیمت گذاری مناسب مانع از افزایش تولید است، حال باید دید با توجه به اینکه قیمت خودرو و قطعات آن افزایش چشمگیری داشته باز هم بهانه ای برای عدم افزایش تولید خواهیم داشت؟

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در شرایط کنونی تولید خودرو نسبت به سال گذشته افزایشی بوده، گفت: متاسفانه در حال حاضر مشکلاتی در صنعت خودروی کشور از نظر نقدینگی و تحریم ها وجود دارد، به طوری که هم اکنون حدود ۹۳ هزار خودرو ناقص تولید شده که ناشی از کمبود سرمایه در گردش قطعه سازان و عدم تامین ارز از سوی بانک مرکزی بوده است و در خودروسازی‌ها دپو شده اند.

محمدرضا نجفی منش با بیان اینکه در حال حاضر پیشنهاد ما این است که بدون انتقال ارز واردات مواد اولیه صنعت خودرو را تامین کنیم، اما بانک مرکزی موافقت نمی کند، افزود: در واقع امروز بسیاری از مردم در خانه ارز دارند و اگر بشود از این ارز برای واردات استفاده شود مشکلات این بخش حل می شود. به عبارت دیگر شرکت‌های واردکننده می توانند از طریق ارز موجود مشکلات مربوط به مواد اولیه بخش صنعت را برطرف کنند.

او با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی داخلی سازی حداکثری مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: طبق برنامه ریزی قرار است یک میلیارد دلار وابستگی به واردات قطعات خودرو کم شود که تاکنون با داخلی سازی بخشی از این قطعات ۳۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به وجود آمده است و این روند در سال جاری همچنان ادامه خواهد داشت.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور درباره اینکه تولید مدل‌های جدید خودرو چقدر از نظر قطعات به خارج از کشور وابسته هستند، اظهار کرد: از آنجایی که تحریم‌ها چند سالی است که ادامه دارد و شرکت های خودرویی در این مدت درگیر مشکلات تحریم بوده اند، از این رو برای خودروهای مدل جدید بیشتر قطعات ساخت داخلی مدنظر بوده و تنها بخش کوچکی از قطعات این خودروها وارداتی هستند که از طریق چین تامین می شود که در حال حاضر برای واردات قطعه از این کشور هم مشکل خاصی وجود ندارد.

نجفی منش با اشاره به یک نمونه خودروی مدل جدید گفت: در شرایط کنونی مسئولان خودرویی کشور می گویند خودروهای مدل ۱۳۲حدود ۹۲ درصد داخلی است و ۸ درصد دیگر قطعات آن قرار است از چین وارد شود و در ادامه میزان داخلی سازی به صد درصد خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، قیمت خودرو و قطعات خودرو روز گذشته افزایش یافت و نگرانی ها برای بازار آینده خودرو را بیشتر کرد، زیرا در شرایط کنونی مسئولان بارها مدعی شده اند قیمت‌های موجود در بازار کاذب و ناشی از التهاب قیمت ارز است، اما بعد از مدتی دوباره گران می شود. از طرف دیگر سال ۹۸ مسئولان ادعا کردند که داخلی سازی صنعت خودروی کشور تقویت شده و در شرایط کنونی خودروها بیشتر با قطعات داخلی تامین می شود و در آینده نه چندان دور تولید بیشتر می شود، اما باز تولید خودرو در کشور نه تنها افزایش نیافت بلکه کاهش هم داشت. بنابراین در شرایط کنونی هم نمی توان به صحت گفته مسئولان پی برد و اینکه آیا صنعت خودروی کشور رو به افول است یا اینکه در آستانه رشد؛ برای نمونه از یک سو مشکل ارز مطرح می شود و از طرفی تقویت داخلی سازی مطرح می شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها