موج
کدخبر : ۳۳۴۷۰۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-334709

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

یکی از مهمترین بخش های که در اوج شیوع ویروس کرونا درگیر این بیماری شد بانک ها بودند و از آنجایی که برخی از آنها همچون بانک ملی ایران زیرساخت‌های لازم را در اختیار داشتند با بهره گیری از سامانه‌های غیرحضوری ارائه خدمات در قطع زنجیره انتقال ویروس نقش موثری داشتند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، ایران در حدود 4 ماهه درگیر شیوع ویروس کرونا است و تا حدودی توانست از شیوع گسترده این بیماری جلوگیری کند، شاید یکی از مهمترین بخش های که در اوج کرونا درگیر این بیماری شد بانک ها بودند و از آنجایی که برخی از آنها همچون بانک ملی ایران زیرساخت‌های لازم را در اختیار داشتند با بهره گیری از سامانه‌های غیرحضوری ارائه خدمات در قطع زنجیره انتقال ویروس نقش موثری داشتند و از طرف دیگر علاوه بر آن، همکاران بانکی در سطح شعب و ادارات پاسخگوی سوالات احتمالی شهروندان بودند تا مشتریان بدون مراجعه حضوری به شعب با استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک مانند بام، بله، نشان پرداخت، همراه بانک و تلفن بانک 09622 کارهای بانکی خود را انجام دهند.

نقش خدمات بانکداری الکترونیک

با توجه به اینکه امروز مردم می‌توانند بسیاری از امور بانکی خود را از راه دور انجام دهند و تمامی بانک های کشور سامانه ها و نرم افزارهایی را به مشتریان خود ارائه کردند که قابلیت های فراوانی هم دارند؛ از طرف دیگر محمد رضا حسین زاده مدیرعامل بانک ملی ایران در زمان اوج کرونا با بیان اینکه یکی از بهترین راه های کاهش شیوع و انتقال بیماری، مراجعه نکردن به شعب و استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک است، تاکید کرده با توجه به شرایط حساس، بهتر است مشتریان برای حفظ سلامتی خود و کارکنان بانک ها،  از مراجعه به شعب صرف نظر کنند. از طرف دیگر  خدمت رسانی به مردم و نیز حرکت در جهت برنامه استراتژیک بانک نباید متاثر از شیوع بیماری کرونا دچار افت شود.

از این رو بانک ملی ایران در روزهای کرونا شرایطی را فراهم کرد تا تسهیلات گیرندگان از این بانک برای پرداخت اقساط خود نیازی به حضور در شعب نداشته و از اپلیکیشن های بام و بله بهره مند شوند  همچنین واگذاری چک در این بانک بدون حضور در شعب امکان پذیر بود و مشتریان با بهره مندی از دستگاه های VTM، که در بیش از 50 نقطه کشور فعال است نیازی به مراجعه به شعب نداشتند و این دستگاه مانند یک متصدی امور بانکی ، برگه های چک را از مشتری دریافت و رسید ارائه می کرد.

نقش اطلاع رسانی و آموزش

همچنین این بانک که عملیات واریز وجه نقد را به دستگاه های «خودگردان» واگذار کرده و همه خدمات معمول خودپردازها را از این طریق انجام داد ، در هر تراکنش حداکثر ۲۰۰ برگه اسکناس یا چک مسافرتی را دریافت و به حساب مورد نظر واریز کرد. این اقدامات در کنار اطلاع رسانی و آموزش نیروی پرسنل بانک انجام می شد و مدیران بانک ملی ایران از مردم درخواست می کردند برای حفظ سلامتی خود تا آنجا که ممکن است امور بانکی خود را با استفاده از انواع سامانه ها و اپلیکیشن های بانکی انجام دهند و از مراجعه حضوری به شعبه ها خودداری کنند. هرچند اقدامات پیشگیرانه در شعب نیز اجرا می شد تا جایی که خبرگزاری رویترز عکسی از شعبه فردوسی این بانک را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده که نشان می دهد فاصله میان مشتریان و کارکنان بانک با نایلون جدا شده است. در واقع بانک ها به علت پر تردد بودن و تماس بیشتر با اسکناس از مراکز حساس به جهت انتقال بیماری محسوب می شوند؛ به همین خاطر تغییر در فرآیندهای بانکی و استفاده از فناوری‌های روز در کاهش مخاطرات موثر بود، از طرف دیگر قابلیت هایی نظیر انتقال وجه حسابی درون بانکی و شتابی، کارت به کارت، پرداخت قبوض خدماتی از طریق بارکدخوان، پرداخت اقساط تسهیلات، خرید شارژ، شارژ خودکار، مانده کارت، صورتحساب تسهیلات، افزودن تسهیلات دیگران، استعلام برگه چک، خرید بسته اینترنت، نیکوکاری و... در سامانه «همراه بام» بانک ملی ایران برای مشتریان فراهم است.

این خدمات تنها بخشی از سبد محصولات نوآورانه بانک ملی ایران بود که مشتریان را از مراجعه حضوری به بانک و شعبه ها بی نیاز می کرد از این رو به منظور رفاه مشتریان و در راستای سیاست های بانک به منظور جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، ملی کارت هایی که در بهمن ماه منقضی شده اند، به صورت سیستمی و تا سی و یکم فروردین ماه سال 1399 تمدید کرد و سقف برداشت از دستگاه های خودپرداز بانک ملی ایران را به پنج میلیون ریال افزایش داد و برای سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت را برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، بانک ملی ایران افزایش داد.

اقدامات در راستای مسئولیت اجتماعی

در بخش فعالیت خود بانک هم ، ساعت کاری واحدهای صف و ستاد برای کارکنان بانک را 8 تا 13 و برای مشتریان را 8:30 تا 12:30 تعیین کرد و باجه های عصر شعب در کل کشور لغو ودر استان های درگیر بیماری کرونا بنا به نظر استانداری ها ساعات کار روزانه واحدها تقلیل داد که این تصمیم شامل همه بخش های صف و ستاد بود و در راستای مسئولیت اجتماعی نیز بخش اورژانس، تریاژ پیش بیمارستانی و بیماری های حاد تنفسی بیمارستان بانک ملی ایران افتتاح شد و  مبلغ 15 میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش هم به شرکت تیزپاک به منظور تولید مواد ضد عفونی کننده پرداخت کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، یکی از مهمترین بخش های که در اوج کرونا درگیر این بیماری شد بانک ها بودند و از آنجایی که برخی از آنها همچون بانک ملی ایران زیرساخت‌های لازم را در اختیار داشتند با بهره گیری از سامانه‌های غیرحضوری ارائه خدمات در قطع زنجیره انتقال ویروس نقش موثری داشتند، زیرا قابلیت هایی نظیر انتقال وجه حسابی درون بانکی و شتابی، کارت به کارت، پرداخت قبوض خدماتی از طریق بارکدخوان، پرداخت اقساط تسهیلات، خرید شارژ، شارژ خودکار، مانده کارت، صورتحساب تسهیلات، افزودن تسهیلات دیگران، استعلام برگه چک، خرید بسته اینترنت، نیکوکاری و... در سامانه «همراه بام» بانک ملی ایران برای مشتریان فراهم بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها