موج
کدخبر : ۳۳۴۴۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-334490

هفته پیش جمعی از مالباختگان واردات خودرو که یکی از صرافی های مورد تایید بانک مرکزی سرمایه آنها را بالا کشیده جلوی بانک مرکزی تجمع کرده و خواستار استعفای رئیس کل بانک مرکزی شدند و این سوال که با هدف سیاسی بوده یا صرفا برای پیگیری مطالبات مطرح شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، هفته پیش جمعی از مالباختگان واردات خودرو که یکی از صرافی های مورد تایید بانک مرکزی سرمایه آنها را بالا کشیده جلوی بانک مرکزی تجمع کرده و خواستار استعفای رئیس کل بانک مرکزی شده بودند و این شائبه را ایجاد شد که آیا هدف سیاسی پشت این قضیه پنهان شده یا صرفا برای پیگیری مطالبات است. برخی با اعلام اینکه سرمایه تعدادی واردکننده توسط صادرکننده ای به اسم ذوالفقاری به دلیل ورود کرونا در چین متوقف شده و حالا آنها علیه رئیس کل بانک مرکزی شعار می دهند!  و برخی دیگر مدعی شدند که همتی مقابل باند واردات خودرو ایستاده و مانع خروج بی حساب و کتاب ارز شده و حالا مافیای خودرو و سایر همداستانشان به دنبال زیرسوال بردن او هستند.

برای روشن شدن موضوع با دبیر انجمن واردکنندهای خودرو گفتگو کردیم و به ابعاد این موضوع پرداخته شد که آیا تجمع جلوی بانک مرکزی با هدف تخریب رئیس بانک مرکزی بوده، یا تنها برای پیگیری اموال انجام شده است؟ مهدی دادفر تاکید کرد: به طور قطع افرادی که در تجمع مقابل بانک مرکزی شرکت کرده اند مالباختگانی بوده اند که به صرافی های معرفی شده توسط بانک مرکزی اعتماد کرده اند و حالا سرمایه شان از دست رفته و الان به دنبال سرمایه شان هستند و تجمع کرده بودند تا شاید رئیس کل بانک مرکزی پاسخگو باشد.

دبیر انجمن واردکنندهای خودرو در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با بیان اینکه فعالان این حوزه حق دارند از کسب و کارشان که با سرمایه‌گذاری‌ مادی و معنوی ایجاد شده دفاع کنند، گفت: تاکنون اقدامات رئیس کل بانک مرکزی در مقابله با فضای تحریمی کشور را با بیانیه ها و مکاتبات مورد حمایت قرار داده ایم و هیچ نقشی در تجمعات برای اعتراض به مشکلات ارزی واردکننده ها در مقابل بانک مرکزی نداشته ایم.

مهدی دادفر افزود: در حال حاضر از نوعی سیاست دولت به ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت گلایه داریم این سیاستها هم نشأت گرفته از تصمیم گیری سلیقه ای افرادی است که در پشت شعارهای رنگی از جمله اشتغال و توسعه ملی و تولید پنهان شده است و موضع گیری در مقابل آن نیازی به برگزاری تجمعات پنهانی نیست.

او با اشاره به اینکه افرادی منافع خود را با بازگشایی واردات و بازگشت آرامش به بازار خودرو در خطر می بینند زیرا هزینه زندگی مردم کاهش می یابد، تصریح کرد: مطمئنا فعالان این حوزه هیچ نیازی به تجمع بر علیه هیچ مدیر دولتی ندارند، زیرا معتقدیم این مدیران هرگونه تصمیمی که اتخاذ می نمایند حتی اگر در ظاهر به ضرر بخشی از جامعه یا فعالان اقتصادی باشد حتما در راستای حفظ منافع ملی است، به همین دلیل انجمن واردکنندگان خودرو خط مشی خودشان را در مقابل دولت در بدو ورود آقای مدرس خیابانی به عنوان سرپرستی وزارت صنعت به طور مکتوب مشخص و اعلام شد برای پیگیری خواسته های صنفی و فعالان حوزه از رکن چهارم دموکراسی و انجام مکاتبه با مراجع ذیربط و ذیصلاح اقدام خواهد شد.

دبیر انجمن واردکنندهای خودرو با تاکید بر اینکه آمار همیشه بیانگر واقعیت ها است، اظهار کرد: قیمت دلار در زمان ورود آقای همتی به بانک مرکزی حدود ۹۰۰۰ تومان بود و الان به ۱۹۰۰۰ تومان رسیده است. پس این اعداد بیانگر این واقعیت هستند که رئیس کل بانک مرکزی با همه مصاحبه های جور واجوری که داشته دلار رشد زیادی داشته است و با همه محدودیتهایی که برای کسب و کارهای مختلف و برای نقل و انتقال پول در بانکهای داخلی برای مشتریان و صاحبان سرمایه ایجاد کردند باز هم در کنترل قیمت ارز نه تنها موفق نبودند بلکه شکست هم خورده اند. بنابراین با استفاده از داده های واقعی می توان آمارهای که درباره مهار قیمت دلار و ... ارائه می شود را بررسی کرد.

او با رد اینکه خبرسازی با این عنوان که عده ای جلوی بانک مرکزی علیه رئیس کل بانک مرکزی شعار دادند توسط واردکنندگان خودرو تحریک شدند، تنها فرار به جلو است، گفت: در واقع برخی برای پوشاندن ضعف عملکردی در کنترل نرخ ارز و فشار گرانی به کلیه اقشار جامعه دست پیش گرفته اند در حالی که آنها قبلا هم اعتراضاتی داشتند و تجمع کرده بودند.

دادفر با تاکید بر اینکه معترضان کارخانه داران و تاجرانی بودند که پول خود را به صرافی مورد تایید بانک مرکزی داده بودند که دلار برای واردات بگیرند، تصریح کرد: پس از چند ماه که از درخواست ارز آنها گذشته نه دلاری به آنها داده اند و نه پول خودشان را می توانند از صرافی بگیرند در حقیقت مال باخته شده و عامل این مال باختگی را بانک مرکزی و سیستم نیمایی و صرافی های مورد تایید بانک مرکزی است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها