موج
کدخبر : ۳۲۷۸۴۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-327842

برومند چهار آئین در گفتگو با موج پاسخ داد؛

رئیس انجمن صنفی مرغداران گوشتی استان کرمانشاه گفت: معدوم سازی مرغ مازاد بازار نمی تواند راهکاری برای عبور از مشکل عدم تعادل عرضه و تقاضا باشد، همچنین اجداد مرغ مادرگوشتی رآس 308 در اختیار بنیاد شهید است که حدود 70 درصد سهم بازار جوجه یک‌روزه را در اختیار دارد. جوجه ها توسط حدود 400 واحد مرغ مادر گوشتی متعلق به بخش خصوصی تولید می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، گویا داستان معدوم سازی جوجه های یک‌روزه قرار نیست به این زودی ها پایان یابد و سخنگوی کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی اعلام کرده که اگر جوجه های یک‌روزه به دست مرغداری ها نرسند باید معدوم شوند، این سخنان در حالی مطرح می شود که چندی پیش انجمن تولیدکننده های جوجه یک‌روزه در اطلاعیه‌ی اعلام کرده بود که مزارع مرغ مادر گوشتی نباید جوجه یک‌روزه را معدوم کنند. پیشتر نیز خبرگزاری موج در گزارشی به تناقض گویی مسئولین درباره معدوم سازی جوجه های یک روزه پرداخت.

حال فعالان صنف مرغ گوشتی می گویند اگر قیمت گوشت مرغ افزایش نیابد مرغ ها هم مانند جوجه یک‌روزه باید معدوم شود تا بازار متعادل شود. برای آگاهی از حاشیه های این روزهای بازار مرغ با برومند چهارآئین کارشناس صنعت طیور کشور و رئیس انجمن صنفی مرغداران گوشتی استان کرمانشاه گفتگو کردیم، او با رد این ادعا که مرغداری ها برای افزایش قیمت، مقداری از گوشت مرغ مازاد بازار را معدوم می‌کنند، گفت: «هیچ تولید کننده ای حاضر نیست دست به چنین اقدامی بزند و چنین اقدامی در مقیاس وسیع نه ممکن است و نه معقول، در واقع راه جبران زیان مرغداران معدوم سازی نیست و نمی تواند راهکاری برای عبور از مشکلات بازار باشد، از این رو باید به کاهش جوجه ریزی، جمع آوری تخم مرغ های نطفه دار و خرید تضمینی 1000 تنی مرغ زنده، روزانه توسط شرکت پشتیبانی برنامه ریزی شود.» در ادامه متن کامل این گفتگو را می خوانید؛

آیا در چند هفته گذشته سیاستی موثر در زمینه مدیریت مازاد گوشت مرغ بکار رفته است؟

در حال حاضر نابسامانی بازار مرغ مربوط به یک روز و دو روز نیست، تولید مرغ در یک فرایندی 20تا 18 ماهه انجام می شود که در ابتدا تخم مرغ اجداد وارد کشور شده و پس از فرایند پرورش،  جوجه های آنها به مزارع مرغ مادر گوشتی فروخته می شود  که بعد از شش ماه با ارسال تخم مرغ های نطفه دار، روند جوجه کشی آغاز و با فروش جوجه های یک روزه گوشتی  به مرغداری های گوشتی پس از حدود 45 روز مرغ های گوشتی روانه کشتارگاه شده و لاشه های آماده طباخی به بازار مصرف عرضه می شود.  از این رو موضوع مازاد گوشت مرغ یک روزه یا یک ماهه رخ نداده که به سرعت قابل حل باشد. در واقع کمترین زمان ممکن برای تصمیم گیری معقول و منطقی اقتصادی برای کاهش تولید مرغ 70 روز طول می کشد تا تاثیر خود را نشان  دهد، به طور کلی در شرایط کنونی مازاد گوشت مرغ در کشور داریم، زیرا بیش از تقاضای بازار جوجه ریزی انجام شده و بعد از آنکه داستان معدوم سازی جوجه ها مطرح شده عملا سیاستی برای مدیریت بازار اجرایی نشده است.

در حال حاضر چقدر مازاد گوشت مرغ در بازار وجود دارد؟

از آذر ماه 98 تا الان هر ماه 50 هزار تن مازاد تولید گوشت مرغ داشته ایم که در مجموع 300 هزار تن می شود که 70 هزار تن آن توسط شرکت پشتیبانی دام خریداری شده و مابقی هم توسط مردم مصرف شده، بنابراین تاکنون گوشت مرغ اصلا معدوم نشده است.

آیا دولت سیاستی برای تسهیل صادرات گوشت مرغ بکار گرفته است؟

15 روز پیش عوارض صادرات مرغ که 5 هزار تومان به ازای هر کیلو بود، برداشته شده، البته باید توجه داشت  که نهادهای دام عمدتا وارداتی است و برای آن ارز دولتی تخصیص داده می شود که برای جبران آن وضع عوارض منطقی است، اما همین عوارض 5000 تومان غیرکارشناسی و مانعی برای صادرات بود، از طرف دیگر دولت مکلف به پرداخت مشوق های صادراتی هم شده که به دلیل کمبود اعتبارات تاکنون تشویقی چندانی پرداخت نشده است.

آیا احتمال معدوم سازی گوشت مرغ مازاد در بازار وجود دارد؟

احتمال معدوم سازی مرغ گوشتی به دلیل مازاد بازار وجود ندارد، مرغداری که 20 هزار قطعه جوجه ریزی کرده با در نظر گرفتن هزینه ها،  سرمایه در گردش آن واحد450 میلیون می شود و اگر الان گوشت مرغ کیلویی 6500 تومان از مرغدار بخرند با در نظر گرفتن اینکه هر جوجه به مرغی 2.5 کیلویی تبدیل شود تقریبا 325 میلیون تومان از مجموع هزینه 450 میلیون تومانی مرغدار جبران می شود و زیان مرغدار از اصل سرمایه، 125 میلیون تومان می شود، حال با معدوم سازی 450 میلیون تومان سرمایه از بین می رود که به هیچ رو قابل جبران نیست.

 در حال حاضر واسطه ها چقدر در بازار مرغ تاثیرگذار هستند؟

برخی از کشتارکن ها مستقیم مرغ را از مرغدارها می خرند و اگر مرغدارها به آنها ارتباط نداشته باشند دفتردارها واسطه هستند، پس از آن مرغ به کشتارگاه داده می شود و سرانجام مرغ در بازار توزیع می شود، بنابراین واسطه ها در قیمت گذاری سود می برند و سود چندانی عاید مرغداری ها نمی شود.

به تازگی خبری منتشر شده که بازار جوجه های یک‌روزه در اختیار شرکت بنیاد شهید است آیا واقعیت دارد؟

اجداد مرغ مادر گوشتی رآس 308 در اختیار مجموعه بنیاد شهید است که حدود70 درصد سهم بازار جوجه یک‌روزه را در اختیار دارد، اما جوجه های یک روزه گوشتی، توسط 400 واحد مرغ مادر گوشتیِ متعلق به بخش خصوصی، تولید می شود.

با توجه به مصرف داخل کشور، نیاز به جوجه ریزی چقدر است؟

مصرف سرانه هر نفر 25تا 30 کیلو گرم در سال است که حداکثر 2 میلیون و 500 هزار گوشت مرغ در کشور نیاز داریم که باید ماهیانه  100 میلیون جوجه ریزی انجام شود تا بین عرضه و تقاضا نیز تعادل به وجود بیاید.

در ماه های گذشته میزان جوجه ریزی در کشور چقدر بوده است؟

از نیمه دوم سال گذشته در ستاد تنظیم بازار برای افزایش تولید گوشت مرغ برنامه ریزی کردند و میزان جوجه ریزی را به 130 میلیون قطعه در ماه تصویب کردند.

در حال حاضر دولت چقدر سیاست خرید تضمینی گوشت مرغ از مرغدار را اجرا کرده است؟

دولت باید گوشت مرغ را به صورت تضمینی  و مستقیم از مرغداران بخرد که تاکنون حتی در شرایط مازاد بازار توسط واسطه ها جمع آوری می شود که کاملا بر ضد منافع قانونی تولیدکننده است، زیرا واسطه ها مرغ زنده را با حداقل قیمت از مرغدار خریداری و به قیمت 12900 تومان به شرکت  شرکت پشتیبانی دام تحویل می دهند  و عملا بیشترین سود را خودشان می برند.

طبق قانون دولت باید چگونه سیاست خرید تضمینی را اجرا کند؟

در ماده 33 قانون افزایش بهره وری کشاورزی و منابع طبیعی آمده که در کنار اجرای خرید تضمینی، سیاست قیمت تضمینی نیز باید اجرا شود. خرید تضمینی یعنی شرکت پشتیبانی دام مازاد گوشت مرغ بازار را بخرد، اما در سیاست قیمت تضمینی با مکانیزم بورس اگر مرغداری تولید کند و قیمت پایین تر از خرید تضمینی شد، دولت باید مابه‌التفاوت قیمت را به مرغدار بپردازد. همچنین بر اساس  بند 23 ماده 7  اساسنامه سازمان حمایت دولت مکلف است اگر قیمت حداقلی برای کالایی تعیین کرد باید بصورت تضمینی آن را بخرد. اگر قیمت کالا بعد از تولید در بازار کمتر از قیمت تعیین شده باشد دولت باید مابه‌التفاوت را پرداخت کند. در شرایط کنونی مساله این است که دولت نه تنها خرید تضمینی کافی ندارد، تولیدکننده را مجبور به تولید بیشتر می کند.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها