موج
کدخبر : ۳۲۴۶۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-324623

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران مطرح کرد؛

مسیح کشاورز گفت: در حاضر بسیاری از صادرکنندگان بزرگ محصولات غذایی چون گندم، برنج، دانه‌های روغنی و... به دلیل شیوع کرونا صادرات خود را متوقف یا به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اند و از طرفی کشورهای واردکننده نیز با کاهش حقوق ورودی در تلاش برای بالابردن ذخایر استراتژیک مواد غذایی خود هستند.

به گزارش خبرگزاری موج، دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با اشاره به اینکه مصرف برنج وارداتی در کشور ماهانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تن بوده و در ایامی چون ماه مبارک رمضان و محرم به ۲۰۰ هزار تن درماه می‌رسد، مطرح‌کرد: علاوه بر برنج تولید داخل نیاز به واردات برنج اجتناب ناپذیر است،میزان تولید یک بحث است و توان خرید مصرف کنندگان موضوعی دیگر و نباید فراموش کنیم، بیش از نیمی از جمعیت کشور که اقشار کم برخوردار هستند، مصرف‌کننده برنج‌های وارداتی هستند. همچنین باید توجه داشت در شرایطی که شیوع ویروس کرونا قریب به اکثریت کشورهای جهان را درگیر کرده، باید مانند دیگر کشورها که به هر قیمتی در حال تقویت ذخایر استراتژیک مواد غذایی خود هستند، باید برای امنیت غذایی کشور پیش‌بینی‌های لازم را اتخاذ کنیم.

مسیح کشاورز افزود: در حاضر بسیاری از صادرکنندگان بزرگ محصولات غذایی چون گندم، برنج، دانه‌های روغنی و... به دلیل شیوع کرونا صادرات خود را متوقف یا به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اند و از طرفی کشورهای واردکننده نیز با کاهش حقوق ورودی در تلاش برای بالابردن ذخایر استراتژیک مواد غذایی خود هستند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با بیان اینکه متاسفانه به دلیل عدم تخصیص ارز واردات برنج با اختلال روبرو شده‌است، تصریح‌کرد: با این وجود هنوز فرصت برای تامین بخشی از نیاز کشور به برنج وارداتی ارزان از دست نرفته، مشروط بر اینکه هرچه سریعتر ارز حدود ۵۸۰ هزار تن برنج واردشده یا معطل مانده در گمرکات تامین شود.

وی با بیان اینکه نیمی از این میزان برنج بدون دریافت کد تخصیص ارز و در نتیجه عدم تخصیص ارز با اعتبار واردکنندگان با هدف همکاری با دولت و حمایت از مصرف‌کنندگان وارد بازار شده‌است، تصریح‌کرد: علاوه بر این ۵۸۰ هزارتن برنج که منتظر تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی است، ۱۰۰ هزار تن برنج پاکستانی نیز در گمرکات رسوب کرده که لیست آن باید توسط وزارت صمت برای بانک مرکزی ارسال شود.

کشاورز ادامه‌داد: باتوجه به ممنوعیت صادرات برنج در دوره جدید برداشت از سوی صادرکنندگان بزرگ و کاهش عرضه در بازارهای جهانی و ورود کشورهای همسایه و همچنین کشورهای حوزه خلیج فارس برای خرید نامحدود محصولات کشاورزی، بیم آن می‌رود تجار هندی و پاکستاتی برنج‌های متوقف شده در گمرکات ایران را با بهای بالاتر به این کشورها بفروشند.

وی

وی با بیان اینکه امنیت غذایی کشورها پس از شیوع ویروس کرونا با حساسیت‌هایی جدی روبرو شده‌است، گفت: امیدواریم مسولان دستگاه‌های تصمیم‌گیر هرچه سریعتر در خصوص تامین ارز مورد نیاز واردات برنج اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهند تا در ایام پیش رو با مشکل مواجه نشویم.

کشاورز با بیان اینکه اعمال ممنوعیت فصلی واردات در سال جاری نیز باید مورد بازنگری قرارگیرد، توضیح‌داد: کشورهای صادرکننده تا پایان بحران کرونا صادرات محصول برداشت شده در سال جدید را ممنوع کرده‌اند قطعا در دوره برداشت محصول جدیدی نمی‌توان خریداری کرد.

وی گفت: اما همچنان تجار ایرانی با اعتبار خود امکان خرید محصول برداشت شده در فصل گذشته را دارند و مشروط بر اینکه با اعمال ممنوعیت ترخیص آن چون سال گذشته با تاخیر روبرو نشده و تبدیل به کالای رسوبی نشود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران در پایان متذکر شد: باید به این مهم توجه داشته باشیم که به دلیل زمان بر بودن پروسه واردات برنج، در صورت اعمال ممنوعیت فصلی عملا واردکنندگان در نیمه اول سال فعالیتی نمی‌کنند و در نیمه دوم هم با توجه به شرایط، برنجی برای واردات وجود ندارد و در ماه‌های پایانی سال با مشکل کمبود برنج در بازار روبرو می‌شویم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها