موج
کدخبر : ۳۲۲۷۷۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-322774

اردکانیان:

وزیر نیرو گفت: با توجه به اینکه در 2 تا سه هفته آینده بارش‌ های قابل توجهی در مناطق مختلف کشور رخ می‌دهد آمادگی کافی برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی بهار وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، رضا اردکانیان وزیر نیرو با اشاره به اینکه با درس‌های دریافت شده از سیلاب‌ های بهار سال 98 , سعی کردیم مدیریت مخازن سد‌های کشور را دقیق‌تر انجام دهیم اظهار کرد: هم اکنون 40 درصد از ظرفیت 50 میلیارد مترمکعبی سد‌های کشور خالی است و این موضوع به معنای آمادگی کافی برای دریافت سیلاب بهاره است.

وی با بیان اینکه در 2 تا سه هفته آینده بارش‌های قابل توجهی در مناطق مختلف کشور رخ می‌دهد گفت: ستاد مقابله با سیلاب از چند هفته گذشته بطور مرتب، رصد رودخانه‌ها و پایش مخازن سد‌ها را انجام می‌دهد و دستور العمل‌های لازم به شرکت‌ها برای مقابله باسیلاب ارسال شده است.

وزیر نیرو با تاکید بر همکاری مردم درخصوص ساکن نشدن در حاشیه رودخانه‌ها ادامه داد: ما سعی می‌کنیم تا حداکثر استفاده را از سیلاب‌های پیش رو ببریم و درعین حال با خسارت کمتری مواجه شویم.

اردکانیان افزود: طبق پیش بینی‌های انجام شده احتمال شدت گرفتن سیلاب در پایین دست رودخانه‌های کرخه وجود دارد که در صورت بروز این پیش بینی باید خروجی سد تا دو برابر حجم خروجی فعلی افزایش یابد که این به معنای دربرگیری پهنه بیشتری در بستر رودخانه خواهد بود.

وی با بیان اینکه هم اکنون در نیمه دوم سال آبی 98-99 هستیم ادامه داد: وضعیت پاییز امسال از لحاظ بارش‌ها نرمال و کمی بیش از نرمال و وضعیت زمستان نیز نرمال و مقداری کمتر از نرمال بود که براساس آن تاکنون 190 میلی متر بارش در کشور ثبت شده که نسبت به درازمدت 13 درصد بیشتر و نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز 7 درصد کمتر است.

وزیر نیرو با اشاره به عبور سیلاب و روان آب قابل توجهی از رودخانه کشکان در لرستان گفت: این اتفاق بدون بروز خسارت انجام شد که این به دلیل سرعت در مهندسی رودخانه و ساخت کنار بندی و همراهی مردم بوده است.

اردکانیان افزود: با افتتاح تصفیه خانه 7 در جنوب تهران بیش از 2 میلیون نفر در نقاط مختلف استان تهران تحت پوشش قرار گرفته و آب شرب آن‌ها از سد ماملو تامین می‌شود که این موضوع سبب کاهش برداشت از چاه‌های آب زیرزمینی و کاهش فرونشست‌های تهران خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها