موج
کدخبر : ۳۱۷۷۹۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-317799

منصور یزدی زاده در گفتگو با خبرگزاری موج؛

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان گفت: شرکت ذوب‌آهن اصفهان قابلیت تولید ریل در طول های مختلف و حتی برای قطارهای برقی نیز دارد، اما این موضوع نیازمند سفارش از سوی وزارت راه و شهرسازی و ... است.

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه ایجاد ارتباط با دانشگاه‌ها برای توسعه صنعتی و بومی سازی را در دستور کار قرار داده‌ایم گفت: به طور قطع اقتصاد دانش بنیان را نمی توان به طور مجزا در صنعت یا دانشگاه دنبال کرد، از این رو همکاری های علمی را با چندین دانشگاه آغاز کرده ایم. در همین راستا بودجه بخش پژوهش را نسبت به سال گذشته افزایش داده‌ایم.

منصور یزدی زاده  با بیان اینکه در حال حاضر برنامه ویژه‌ای برای توسعه محصولات ریلی در دستور کار قرار داده‌ایم، افزود: شرکت ذوب‌آهن در شرایط کنونی ماهانه تولید 10 هزار تن ریل را برنامه ریزی کرده و این عدد برای تامین نیاز ریل داخلی مبتنی بر سفارش بوده و اگر نیاز ارتقا یابد امکان افزایش تولید تا 20 هزار تن در ماه را داریم.

او با تاکید بر اینکه تاکنون بیش از 50 هزار تن سفارش ریل از شرکت های مختلف داشته‌ایم که تحویل بخشی از آن آغاز شده است، تصریح کرد: ریل‌های تولید شده در شرکت ذوب‌آهن اصفهان دارای استاندارد بین المللی بوده و از کیفیت خوبی نسبت به محصولات مشابه خارجی برخوردار است. این محصولات که امروز در صنعت حمل و نقل بکار می رود برای قطارهای تا سرعت 250 کیلومتر مناسب است و این شکل تولید به دلیل نیاز کشور بوده است و اگر روی بستر استفاده از قطارهای با سرعت بالاتر از 250 کیلومتر نیز فراهم شود شرکت ذوب‌آهن اصفهان قابلیت تامین ریل مورد نیاز قطار برقی را خواهد داشت، همان‌طوری که پیش از این آمادگی خود را برای پروژه قطار برقی تهران مشهد اعلام کرده بودیم که به دلیل اینکه قرار بود فاینانس آن پروژه توسط چینی ها تامین شود اجرای آن به تعویق افتاده است، اما همواره این آمادگی از سوی شرکت ذوب‌آهن اصفهان وجود دارد که ریل مورد نیاز این پروژه را تامین کند.

یزدی زاده با بیان اینکه قیمت ارز در کشور بالا رفته و همین مسئله صرفه اقتصادی واردات ریل را به طور کامل از بین برده است، افزود: در شرایط کنونی شرکت های که سفارش تامین ریل به شرکت ذوب‌آهن اصفهان داده‌اند پیش‌تر وضعیت عرضه و قیمت را با تولیدات مشابه خارجی مقایسه کرده اند و دریافته اند که سفارش کالا به شرکت ذوب‌آهن اصفهان با همان کیفیت خارجی و حتی بهتر امکان پذیر است.

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان در شرایط کنونی تولیدات ریل در شرکت ذوب‌آهن اصفهان طولی 36 متری دارد، اما قابلیت تغییر طول متناسب با نیاز وزارت راه و شهرسازی وجود دارد، اظهار کرد: تولید ریل در شرکت ذوب‌آهن اصفهآن‌که بر پایه باور داخلی انجام شده با استانداردهای جهانی که بسیار سخت‌گیرانه است انطباق دارد، بنابراین علاوه بر اینکه چشم اندازی برای تامین نیاز داخلی به ریل تدوین شده، بلکه بازارهای کشورهای همسایه را نیز در نظر داریم که در آینده بتوانیم علاوه بر تامین بخشی از نیاز آهن آلات پروژه های آن ها در بخش تامین ریل نیز همکاری داشته باشیم.

او با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی که در جنگ اقتصادی قرار دادیم باید به صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر فکر کنیم، اظهار کرد: در گذشته زمانی که شرکت ذوب‌آهن اصفهان راه اندازی شد زنجیره ای کامل معدن تا فولاد برای آن ترسیم شده بود، اما پس از واگذاری معادن این توازن بهم خورد و تامین نیاز مواد اولیه دستخوش تحول قرار گرفت، به گونه ای که در یک مقطع زمانی به دلیل بالا رفتن نرخ ارز بیشتر سنگ‌آهن کشور صادرمی شد و همین مسئله چالش های را برای فولادسازان به وجود آورده بود و بعد از آن‌که عوارضی برای صادرات سنگ‌آهن خام وضع شد این مشکل تا حدودی برطرف شد و البته دولت سهمیه ای از سنگ‌آهن را برای ذوب‌آهن اصفهان در نظر گرفته که 30 درصد نیاز مواد اولیه را تامین می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در حال حاضر یکی از سیاست کشور توسعه حمل و نقل ریلی است و هم اکنون چندین پروژه از جمله کریدور شمال- جنوب، پروژه ریلی چابهار و... در دستور کار دارد، همچنین در زمینه توسعه حمل و نقل مترویی برنامه های را در شهرهای مختلف در ستور کار دارد که براساس آن نیاز ریل کشور افزایش پیدا می‌کند، در حال حاضر سالانه حدود 70 هزار تن ریل در کشور مصرف می شود و شرکت ذوب‌آهن اصفهان تولید بیش از 120 هزار تن ریل در سال را در برنامه دارد و اعلام کرده امکان تولید 240 هزار تن در سال را نیز دارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها