موج
کدخبر : ۳۱۶۸۳۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-316837

مدیر آب‌رسانی شرکت ذوب‌آهن اصفهان در گفتگو با خبرگزاری موج

مهرداد اسماعیلی گفت: تا چهار سال آینده شرکت ذوب‌آهن اصفهان از طریق راه اندازی تصفیه خانه پساب، 100 درصد نیاز صنعتی آب کارختنه را از طریق تصفیه پساب ها تامین می‌کند و تنها آب شرب مورد نیاز شرکت را از طریق برداشت از رودخانه تامین می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، تولید 55 میلیون تن فولاد چشم‌اندازی است که برای سال 1404 دیده شده که در حال حاضر حدود 20 میلیون تن دیگر با این هدف‌گذاری فاصله داریم، اما نکته ای که از اهمیت ویژه ای برخوردار است استقرار صنایع در نوار ساحلی دریا است و از طرف دیگر برنامه بهره وری برای شرکت های فولادی فعال باید به صورت جدی دنبال شود، در حال حاضر شرکت ذوب‌آهن اصفهان این برنامه را به خوبی اجرا کرده و توانسته در کنار افزایش ظرفیت تولید فولاد خام و افزایش محصولات سبد کالایی خود در زمینه بهره وری و خودکفایی نیز به خوبی عمل کرده است، به گونه ای که مدیر آب‌رسانی شرکت ذوب‌آهن اصفهان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در شرایط کنونی میزان دیماند آب این شرکت به نیم متر مکعب بر ثانیه رسیده، در حالی که در این مدت ظرفیت تولید را نیز 60 درصد افزایش داده است، اظهار کرد: تا چهار سال آینده شرکت ذوب‌آهن اصفهان از طریق راه اندازی تصفیه خانه، 100 درصد نیاز  آب صنعتی خود را از طریق تصفیه پساب ها تامین می‌کند و تنها آب شرب مورد نیاز شرکت را از طریق برداشت از رودخانه تامین می‌کند.

مدیر آب‌رسانی شرکت ذوب‌آهن اصفهان با اشاره به اینکه تاکنون از پساب شرکت ذوب‌آهن هیچ‌گونه دور ریزی نداشته ایم، گفت: تقریبا تمام آن را در فضای سبز استفاده کرده ایم. از طرف دیگر با توجه به کمبود آبی که در استان اصفهان و مرکز ایران وجود دارد در حال ساخت تصفیه خانه‌ای هستیم که علاوه بر تصفیه کامل پساب شرکت ذوب‌آهن، پساب شهرهای اطراف را نیز خریداری و تصفیه کنیم. از این رو در چهار سال آینده با اجرای این پروژه از برداشت آب از رودخانه بی نیاز خواهیم شد.

مهرداد اسماعیلی  با بیان اینکه این تصفیه خانه با سرمایه ای 250 میلیارد تومانی در دست ساخت است، افزود: از آنجایی که شبکه جمع آوری فاضلاب در شهر برای انتقال به تصفیه خانه نیاز است و همچنین امتیاز خرید پساب و تصفیه اولیه نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتری است به نظر می رسد تا زمان بهره برداری سرمایه گذاری به 2 هزار میلیارد تومان برسد، در شرایط کنونی نیز برای پیشرفت برنامه اجرایی تمام قراردادهای انتقال پساب با آبفای اصفهان منعقد شده است.

مدیر آب‌رسانی شرکت ذوب‌آهن اصفهان با نگاهی به وضعیت مصرف آب ذوب‌آهن در گذشته و اکنون، تصریح کرد: دیماند مصرف آب شرکت ذوب‌آهن اصفهان یک متر مکعب بر ثانیه در زمان قبل از توسعه بوده و با توجه به  پروژه‌های که در زمینه بهره وری در مصرف آب اجرا کرده ایم میزان مصرف آب در شرکت ذوب‌آهن اصفهان را تا 50 درصد کاهش داده ایم. این برنامه ریزی در شرایطی اتفاق افتاد که برنامه های توسعه تولید نیز عملیاتی شده و تا 60 درصد میزان تولید نیز ارتقا یافته است و الان دیماند مصرف آب به نیم متر مکعب در ثانیه پس از افزایش تولید رسیده است.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه در حال حاضر سیاست ما برای راه اندازی تصفیه خانه‌این است که در چهار سال آینده از طریق آب تصفیه شده صد درصد نیاز آب تامین شود، اظهار کرد: البته شرکت ذوب‌آهن اصفهان کمی هم آب شرب نیاز دارد که تامین آن همچنان از طریق آب رودخانه خواهد بود و آب تصفیه شده برای بخش های صنعتی مصرف می شود.

او با اعلام اینکه در شرایط کنونی طراحی تصفیه خانه شرکت ذوب‌آهن به گونه ای دیده شده که قابل توسعه باشد، اظهار کرد: موضوعی که مطرح است موقعیت جغرافیایی شرکت ذوب‌آهن است که در مرکز ایران قرار گرفته که با مشکل آب مواجه بوده، از این رو توسعه کارخانه برای تولید بیشتر در این منطقه در آینده به صلاح نیست. بنابراین استراتژی توسعه ای در مناطقی همچون نوار ساحلی خلیج فارس و ... مد نظر خواهد بود. این موضوع کمک می‌کند پراکندگی جمعیتی نیز به شکل مناسب تری مدیریت شود.

مدیر آب‌رسانی شرکت ذوب‌آهن اصفهان با تاکید بر اینکه امروز در تمام دنیا کارخانه‌ای با شکل و شمایل شرکت ذوب‌آهن کم پیدا می شود، اظهار کرد: این کارخانه 50 سال پیش زمانی در کشور ساخته شده که ایران هنوز صنعتی نبود، از این رو کارخانه به‌گونه‌ای طراحی شده که تمام نیازهایش را از تامین نسوز، برق و ... را خودش تامین می‌کند، این در حالی است که امروز تمام کارخانه های فولادی برق مورد نیاز خود را از طریق شبکه سراسری برق تامین می کنند. این موضوع از آنجایی حائز اهمیت است که شرکت ذوب‌آهن 25 درصد از آب مصرفی خود را برای تامین برق بکار می برد. با این حال میزان مصرف آب شرکت ذوب‌آهن اصفهان از 15 متر مکعب بر تن به 5.2 مترمکعب بر تن رسیده، این عدد از ارزش بالایی برخوردار است، چراکه برخی شرکت های فولادی در اروپا مصرف 6 تا 10 مترمکعب بر تن آب مصرف می کنند.

او تصریخ کرد: در شرایط کنونی شرکت ذوب‌آهن اصفهان به اندازی یک شهر 50 هزار نفری است، از این رو در زمان راه اندازی مستقل دیده شده که در ادامه میزان بهره وری آب نیز ارتقا یافته و کاهش چشمگیری نیز در مصرف آن ایجاد کرده و از انجایی که بیشترین آب در شرکت های فولادی برای برج های خنک کننده بکار می رود و از طرف دیگر تبخیر آب در این کارخانه ها بالاست ممکن است در آینده با ارتقای فناوری تغییراتی به وجود آید که میزان مصرف آب در شرکت ذوب‌آهن اصفهان بازهم کمتر شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، یکی از سیاست های شرکت ذوب‌آهن اصفهان در سال های اخیر که با استقبال فعالان زیست محیطی همراه شده توجه به مسئولیت اجتماعی است، به گونه ای که این شرکت در کنار طرح های توسعه ای همواره به مقوله کاهش آلاینده ها و همچنین بهره وری در مصرف آب توجه کرده است و همین مسئله باعث شده این شرکت با وجود افزایش تولید 60 درصدی بتواند میزان مصرف آب خود را تا نصف کاهش دهد، به عبارت دیگر دیماند مصرف آب به از یک متر مربع به نیم متر مکعب در ثانیه رسیده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها