موج
کدخبر : ۳۱۵۹۲۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-315922

رضا رحمانی:

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در تولید برخی محصولات خاص به دلایلی افزایشی ایجاد نشده، اما در مجموع رشد اقتصاد از منفی مثبت شده، به طوری که در گروه صنعت از منفی 9.6 درصد در سال گذشته به 0.4 درصد در 6 ماهه نخست سال جاری رسیدیم.

به گزارش خبرگزاری موج،  رضا رحمانی ، وزیر صنعت امروز پنجشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان آذربایجان شرقی گفت: امسال در بحبوحه جنگ اقتصادی همه مسوولان فرمایش مقام معظم رهبری را مورد توجه و تاکید قرار داده و در 10 ماهه سال تولید صنعتی، معدنی و کشاورزی به عنوان بخش مولد اقتصاد افزایش یافته است.

وی افزود: در تولید برخی محصولات خاص به دلایلی افزایشی ایجاد نشده، اما در مجموع رشد اقتصاد از منفی مثبت شده، به طوری که در گروه صنعت از منفی 9.6 درصد در سال گذشته به 0.4 درصد در 6 ماهه نخست سال جاری رسیدیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در عین حال خاطرنشان کرد: در سال 98 رشد اقتصاد به مثبت رسیده و طبق بررسی‌های صورت گرفته در سال 99 نیز افزایش خواهد یافت.

رحمانی اذعان داشت: روند کلی نشان می‌دهد با وجود اینکه در بحبوحه جنگ اقتصادی قرار داریم و تحریم‌های بین‌المللی هر روز افزایش می‎یابد بر شرایط غلبه یافتیم و اگر اندکی در تصمیم‌گیری‌ها و رفع برخی موانع دقت کنیم می‌توانیم این مرحله را سپری کنیم.

وی ادامه داد: در حالی که دشمنان تحلیل دمینوی تعطیلی واحدهای تولیدی ایران در سال جاری را مطرح می‌کردند، مصرف برق صنعتی و حمل و نقل بار جاده‌ای کشور افزایش داشته و صادرات در 9 ماهه جاری بیشتر از واردات و تراز تجاری به نفع صادرات و افزایشی است.

وزیر صمت با بیان اینکه آذربایجان شرقی با  53 درصد افزایش صادرات غیرنفتی جزو استان های پیشرو و برتر است گفت: در حالی که میزان رشد صادرات غیرنفتی در کشور به طور میانگین از لحاظ وزنی و ارزشی حدود 18 درصد است.

* در حوزه تولید وضع مناسبی داشتیم

این مسوول متذکر شد: با توجه به اینکه در حوزه تولید وضع مناسبی داشتیم این امر به صورت مستقیم در بازار و تامین کالا تاثیر گذاشته و آرامشی در این عرصه ایجاد کرده است.

وی به مسئله تورم نیز اشاره و اضافه کرد: تورم از اردیبهشت تا آبان ماه روند نزولی داشته؛ در آذرماه به دنبال افزایش قیمت بنزین باز روند افزایش یافت اما در حال حاضر روند کاهشی است و امیدواریم تا سال آینده ادامه یابد.

رحمانی گفت: راهبردهای اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری مردمی شدن اقتصاد، دانش بنیانی، عدالت محوری، درونزایی و برونگرایی است و با تاسی از همین راهبردها در جنگ اقتصادی از سال گذشته تاکنون ما پیروز شده‌ایم.

وزیر صمت با بیان اینکه درخواست صدور جواز تاسیس در کشور در 9 ماهه امسال 18 درصد افزایش داشته است، افزود: استان آذربایجان شرقی در این عرصه 50 درصد رشد داشته که علاقه و انگیزه مردم را به تولید و رونق کسب و کار نشان می دهد.

این مسوول در عین حال خاطرنشان کرد: آذربایجان شرقی در حوزه صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری مزیت دارد؛ اما باید در نظر داشته باشیم جنس جنگ اقتصادی نرم است و باید نگرش ها و رفتارها را عوض کنیم.

* دشمن می خواهد اقتصاد ما را تعطیل کند

وی تصریح کرد: باور کنیم در جنگ اقتصادی قرار داریم، دشمن می خواهد اقتصاد ما را تعطیل کند و ما می توانیم مانع این امر شویم.

وزیر صمت متذکر شد: در مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی استان گویا پروژه اتوبان مرند- تبریز -بازرگان فراموش  شده این پروژه هر چه سریعتر باید تکمیل شود؛ چرا مصداق بارز تحقق اقتصاد مقاومتی است. 

رحمانی ادامه داد: وقتی بیشترین حجم صادرات ما به کشورهایی مثل ترکیه است، زیرساخت های حمل و نقل صادرات نیز باید فراهم باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود اذعان داشت: آلومینا یکی از گلوگاه های صنعت کشور به شمار می رود؛ آلومینیوم یک فلز استراتژیک است و نمی توانیم تنها به واردات آلومینا اکتفا کنیم در حالی که در حال حاضر 70 درصد آلومینای مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود.

وزیر صمت سه طرح مهم اقتصادی کشور را طرح های مربوط به مس، شهرک تخصصی آلومینیوم و خودرو عنوان و اضافه کرد:  ظرفیت تبریز در این زمینه بسیار عالی است و انتظار می‌رود ایران خوردرو تبریز و سایر خودروسازان وارد صحنه شوند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها