موج
کدخبر : ۳۱۵۱۶۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-315169

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرگزاری موج مطرح کرد؛

خداداد غریب پور گفت: تا پایان امسال میزان ارزش پروژه ها بهره برداری شده در بخش معدن به 3.5 میلیارد دلار و تا سال 1404 به 10 میلیارد دلار می رسد، چراکه در شرایط کنونی بخش عمده ای از ظرفیت های معدنی ایران در عمق هستند که با استفاده از روش های نوین اکتشافی قابل شناسایی هستند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه همکاری شرکت های دانش بنیان و شرکت های بزرگ با متولی گری سازمان توسعه ای پیش برده می شود، گفت: در حال حاضر شرکت های که در زمینه بومی سازی فعالیت می کنند خصوصی هستند و اگر ساخت یک قطعه یا ماشین آلات صرفه اقتصادی نداشته باشد، به طور قطع به ساخت آن محصولات ورود نمی کنند و در این زمینه دولت تنها تسهیل گر است و شرکت های نیازمند را در کنار شرکت های نوآور سازنده قرار دهد و اگر محصولی بعد از آزمایش و تست ها موفقیت آمیز بود، وزارت صنعت، معدن و تجارت مانع از واردات آن شود.

خداداد غریب پور با بیان اینکه در یک سال گذشته پروژه های که بخش معدن در کشور به بهره برداری رسیده به 1.5 میلیارد دلار می رسد، گفت: تا پایان امسال میزان ارزش پروژه ها بهره برداری شده در بخش معدن به 3.5 میلیارد دلار و تا سال 1404 به 10 میلیارد دلار می رسد، چراکه در شرایط کنونی بخش عمده ای از ظرفیت های معدنی ایران در عمق هستند که با استفاده از روش های نوین اکتشافی قابل شناسایی هستند و راه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی باز است.

او با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی نیازمند سرمایه گذاری 10 میلیارد دلار در ایجاد زیرساخت ها هستیم، تصریح کرد: در حال حاضر می توانیم سرمایه مورد نیاز بخش معدن را از طریق شرکت ها تامین کرد، برای نمونه شرکت مس 10 هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه داده شده و در سایر شرکت های بخش فولاد و ... نیز همین اتفاق رخ داده است، از این رو می توان گفت اولویت ما تامین سرمایه از طریق منابع داخلی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه سودآوری را بر سوددهی ترجیح می دهیم، تصریح کرد: سودآوری فرایندی پایدار است که از طریق سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال به وجود می آید.

او با بیان اینکه در پروژه های که سهم دولت کمتر از 20 درصد باشد می توان از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کرد، تصریح کرد: امروز شرکت های دانش بنیان می توانند تا 80 درصد از قراردادهای خود در بخش های از فروش تا اکتشاف و ... که با شرکت های بزرگ می بندد را از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه 400 ایده برای تبدیل شدن به محصولات ارائه شده است اظهار کرد: ایران در زمینه شرکت های دان بنیان تازه کار است و امسال برای نخستین بار شرکت های بزرگ برای تامین مالی پروژه های شرکت های دانش بنیان در کنار آن ها قرار گرفته اند.

او با بیان اینکه در ارزیابی اولیه شرکت های دانش بنیان ایده های جدید در زمینه خودرو، ایده های عمومی و ... ارائه کرده اند و هر کدام به بخش تخصصی ارجاع خواهد شد: اظهار کرد: سال گذشته حدود 10 درصد از ایده ها تبدیل به محصول شد به عبارت دیگر از 100 ایده حدود 10 ایده تبدیل به محصول شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در حال حاضر یکی از سیاست های تولید توسعه اقتصادی غیر نفتی است بر همین مبنا بخش معدن به عنوان یکی از ظرفیت های داخلی مورد توجه قرار گرفته، از این رو در سال های اخیر با تاکید بر توسعه سرمایه گذاری و همکاری شرکت های بزرگ و شرکت های دانش بنیان به دستارودهای درزمینه خودکفایی رسیده اند، هرچند بخش های زیادی در زمینه اکتشافات، استخراج و بهره برداری مغفول مانده و نیازمند تامین قطعات و حتی افزایش تولید است، در واقع در سال های گذشته بخش عمده ای از محصولات ایران به صورت خام از کشور صادر می شد که در سال های با آغاز پویشی برای توسعه ارزش افزوده زنجیره پایین دستی تکمیل شده و شرکت های دانش بنیان نیز در مسیر توسعه این بخش وارد میدان شده اند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها