موج
کدخبر : ۳۱۴۴۴۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-314445

فرهاد نوری؛

معاون سازمان توسعه تجارت گفت: ممنوعیت صادرات آهن آلات به پروژه ها با صادرات خدمات فنی و مهندسی تناقض دارد، از این رو باید برای اجرای پروژه های خدمات فنی و مهندسی در کشور دیگر ممنوعیت واردات و صادرات مستثنا شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، معاون توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت ایران در نشست با فعالان حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی با اشاره به اینکه صادرات این بخش با نوساناتی همراه شده است، گفت: پروژه های فنی و مهندسی بسیار بزرگ هستند که همکاری کشورها از طریق لابی ممکن است، از طرف دیگر شرکت های ایرانی مشکلاتی در زمینه ضمانتنامه های بانکی داشته اند. بانک مرکزی مصوبه ای داشته که از منابع اعتباری آن برای صدور ضمانتنامه در کشور مقصد برای شرکت های ایرانی استفاده شود و کشورهای مقصد بهانه ای نیاورند.

فرهاد نوری با بیان اینکه ممنوعیت صادرات آهن آلات به پروژه ها با صادرات خدمات فنی و مهندسی تناقض دارد، اظهار کرد: باید برای اجرای پروژه های خدمات فنی و مهندسی در کشور دیگر ممنوعیت واردات و صادرات مستثنا شود و همچنین باید در اجرای پروژه شرکت های خارجی نیز دخیل شوند تا همکاری به صورت بلندمدت در کشورهای خارجی امکان پذیر شود.

او با تاکید بر اینکه بازارهای مقصد پر ریسک هستند از این رو گاهی تمایل چندانی برای اجرا ندارد، اظهار کرد: بانک ها به دلیل اینکه توان مالی بیشتری دارد می تواند در زمینه برآورد کردن هزینه های پروژه موفق تر عمل کنند.

نوری با اشاره به اینکه رایزن ها نمی توانند پروژه های صادرات خدمات فنی و مهندسی را در کشور دیگر رصد کند، اظهار کرد: هرچند که تعداد رایزن های ایران تا حدودی افزایش یافته اما ارزیابی پروژه ها تخصصی است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها